Сторінка
26
Широкого застосування набули сьогодні також і комп’ютерні ігри. Їх використання, як показує досвід, розвиває не тільки пізнавальну діяльність учнів, але й формує мотиваційне, емоційне та комунікативне середовище. Такий підхід сприяє розвитку в учнів логічного мислення, а також дозволяє скоротити використання часу для виконання того чи іншого завдання. До основних переваг технології комп’ютерних ігор належать: можливість учня особисто брати участь у функціонуванні системи або явища, які вивчаються, та робити це в умовах близьких до реальних життєвих ситуацій; мотивація навчання; створення ігрового середовища; розвиток логіки, уяви тощо.
Досвід навчання молодших школярів свідчить, що чим різноманітніший спектр ігор, які пропонуються учням, тим багатшим і глибшим виявляється інтерес. Іншими словами, якщо дидактична гра відповідає інтересам дітей, то і виконання навчальних завдань, на виконання яких вона спрямована, цікавить учнів.
Відповідність змісту дидактичної гри меті та завданням уроку
Стосовно предмета "Іноземна мова" реалізація цієї умови повинна забезпечуватися через відбір таких дидактичних ігор, у змісті яких передбачено навчальний матеріал, що визначений у чинній програмі та підручниках із іноземних мов для початкової школи. Це досягається завдяки тому, що ігри можна використовувати для різних цілей, які ставить учитель: актуалізація знань учнів, їхнього навчального досвіду; збудження та підтримання інтересу до вивчення іноземних мов; формування на його основі нових понять і уявлень; закріплення й систематизація вивченого матеріалу; перевірка міцності та рівня усвідомленості знань учнів; здійснення зв’язку навчання з життям тощо.
Отже, доступність дидактичної гри віковим можливостям учнів початкової школи, урізноманітнення її видів у процесі навчання іноземних мов, всебічна підтримка молодших школярів на підготовчому, діяльнісному та завершальному етапах навчально-ігрової діяльності, застосування ігор, які стимулюють розвиток мотиваційної сфери та пізнавальної діяльності учнів цієї вікової категорії, сприяють адаптації дітей до шкільного середовища дозволить забезпечити ефективність педагогічної технології дидактичної гри у навчанні іноземних мов молодших школярів. Експериментальну перевірку вірогідності цих тверджень буде здійснено у наступному розділі дисертації.
У другому розділі дисертації проаналізовано цілі і зміст навчання іноземних мов у початковій школі. Результати цього дослідження становлять основу для підготовки експериментальних матеріалів та розроблення системи дидактичних ігор, що використана у процесі експериментального навчання.
Аналіз спеціальної наукової літератури дозволив з’ясувати, що до основних потреб учнів молодшого шкільного віку психологи і фізіологи відносять такі: ігрова (рухова) діяльність; спілкування з однолітками й дорослими; самореалізація та самовизначення у дитячому колективі; актуальність і значущість навчального матеріалу для дітей цієї вікової категорії та ін.
Здійснивши анкетування учнів початкової школи, ми дійшли висновку, що процес навчання іноземних мов у початковій школі характеризується наявністю в молодших школярів таких мотивів: новизна навчального предмету "Іноземна мова" (9,5% опитаних учнів), авторитет учителя (16 %), бажання листуватися з однолітками, що живуть за кордоном (10 %), можливість спілкуватися з однолітками іноземною мовою (16,5 %), бажання вивчати іноземну мову у процесі ігрової діяльності (24 %), бажання розуміти зміст іншомовних мультиплікаційних фільмів, пісень, віршів (17 %). Зважаючи на результати анкетування, нами визначено низку мотивів включення учнів початкової школи у дидактичну гру, оскільки, як засвідчують результати опитування, участь у дидактичні грі є одним із найвагоміших мотивів вивчення іноземної мови у молодшому шкільному віці. Серед них нами виділено:
прагнення до самовираження: (можливість проявити себе у колективній діяльності; стати лідером (капітаном); бути негіршим за інших; докласти власні зусилля для перемоги команди; успішно виконати свою роль у грі);
можливість здобути та поглибити власні знання, уміння й навички;
наявність неформальної атмосфери у процесі дидактичної гри;
наявність особистої зацікавленості та інтересу до ігрової діяльності;
задоволення фізіологічних і духовних потреб: (подолати втому; займатися руховою діяльність; відчути себе членом колективу; переключити увагу з одного виду діяльності на інший).
У другому розділі з’ясовано механізми впливу дидактичної гри на вмотивування навчальної діяльності молодших школярів засобами дидактичної гри, розкрито вплив навчально-ігрової діяльності на пізнавальний інтерес, емоції, потреби та бажання учнів початкової школи.
На основі результатів дослідження створено модель процесу навчання іноземних мов молодших школярів із використанням педагогічної технології дидактичної гри. Визначено такі її компоненти: мета навчання іноземної мови (формування у молодших школярів іншомовної комунікативної компетенції (лінгвістичної, мовленнєвої, соціокультурної та загальнонавчальної); комунікативно-діяльнісний підхід; особистісно-орієнтований підхід; види діяльності (функції) вчителя й учнів у процесі навчально-ігрової діяльності; цілі та зміст навчання іноземних мов у початковій школі; педагогічна технологія дидактичної гри у навчанні іноземних мов молодших школярів; результат навчально-ігрової діяльності.
Визначаючи механізми функціонування моделі, нами обґрунтовано педагогічну технологію дидактичної гри у навчанні іноземних мов молодших школярів, в основу якої покладено організацію таких етапів: підготовчий, діяльнісний, завершальний. Окрім того, спираючись на наукові дослідження (О.О. Деркач, Т.А. Жукова, О.Г. Квасова, Н.В. Кудикіна, Г.В. Рогова, К.А. Родкін, О.Я. Савченко, Н.В. Слюсаренко, О.П. Янковська та ін.), обгрунтовано сукупність дидактичних умов, що забезпечують ефективність її реалізації у навчальному процесі. Такими є: організація навчальної співпраці вчителя й учнів на підготовчому, діяльнісному та завершальному етапах дидактичної гри; доступність змісту гри психологічним особливостям та віковим можливостям учнів початкової школи, їхньому навчальному досвіду, потребам та інтересам; урізноманітнення видів дидактичної гри у навчальному процесі; застосування ігор, які стимулюють розвиток мотиваційної сфери і пізнавальної діяльності учнів, сприяють удосконаленню їхніх фізіологічних якостей та адаптації до шкільного соціуму; відповідність змісту дидактичної гри меті та завданням уроку.
Експериментальна перевірка ефективності використання педагогічної технології дидактичної гри у процесі навчання іноземних мов
Експериментальна перевірка ефективності використання педагогічної технології дидактичної гри у навчанні іноземних мов молодших школярів як одного з механізмів функціонування розробленої нами моделі проводилась у три етапи:
Підготовка експериментальних матеріалів:
формулювання гіпотези, мети та завдань експериментального дослідження;
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Шляхи та проблеми розвитку творчого мислення
Українська жінка. Її громадська і суспільна роль. Славетні українки: Маруся Богуславка, Настя Лісовська, Маруся Чурай
Психологія ігрової діяльності
Екологічне виховання при формуванні сучасних знань про проблему пестицидів в Україні
Корекція шкільної тривожності в молодшому шкільному віці