Сторінка
26

Формування умінь використовувати лексичний повтор як засіб міжфразного зв’язку

- Який засіб зв’язку використано у поданому тексті?

- Що вам відомо про частину мови, яка повторюється у запропонованому тексті?

- З якою метою використано у тексті повтор?

- Напишіть невелику розповідь, використовуючи повторення прислівника «там».

Займенник

Вправа 11. – Прочитайте текст. Доберіть заголовок.

Ще зранку вони були тихі, ледь помітні, загравали із сонячними променями, бігали від вітру. Вони бірюзові. Ще мить і вже пінисті білі гребені виблискують на небесному тлі. Вони глазурні. І ось тоді, коли все огортається тишею вечірнього неба вони стихають і ледь чутно шепочуть з вітром, переливаються місячним сріблом. Вони срібні.

– Визначте займенники. Яку роль вони виконують у тексті?

– Як ви гадаєте, чому автор вживає повтор займенника, що хоче цим засобом підкреслити?

Вправа 12. Прочитайте текст.

Я не просто так мовчала. Я завжди вважала, що слова лише супроводжують емоції. Я так думала і вірю в це зараз. Я просто мовчала. Можливо тепер, коли все так як є, я б не мовчала. Тепер я ніколи б не мовчала. Але пізно . Залишається тільки мовчати . І я знову в тиші, знову мовчу .

– Визначте займенники. Яку роль вони виконують у даному тексті?

– До якого типу відноситься текст?

Для знайомства молодших школярів із використанням лексичного повтору з метою уточнення, доповнення та покращення змісту та форми сказаного доцільно запропонувати наступну систему вправ:

Вправа 1. – Продовжіть текст. (робота у групах)

І група.

Серед морської тиші під ледь чутне клекотіння чайок, у плесі бірюзових хвиль гойдався човен. Човен перекочувався з гребеня на гребінь, плив за вітром .

ІІ група.

Серед морської тиші під ледь чутне клекотіння чайок, у плесі бірюзових хвиль гойдався човен. Тиша поволі огортала все довкола, втягувала у свою вуаль .

ІІІ група.

Серед морської тиші під ледь чутне клекотіння чайок, у плесі бірюзових хвиль гойдався човен. Чайки затягували свою журливу пісню і кружляли над пінистими гребенями Нептунових володінь .

IV група.

Серед морської тиші під ледь чутне клекотіння чайок, у плесі бірюзових хвиль гойдався човен. Хвилі то підіймалися, то потопали одна в одній, загортали свою втому у павутині піни.

- Як змінюється розповідь в залежності від повторюваного слова?

Вправа 2. Прочитайте текст.

Сон нишком блукав поблизу старезного дуба. Йому здавалося, що все довкола п’янке від солодкого, нектарного аромату акації. Втомився,заснув. І здається йому, що все навколо потопає у небесній патоці ванілі.

- Чи можна сказати, про що розповідається у тексті?

- Прочитайте наступний текст і порівняйте його із попереднім. Що змінилося?

Сон нишком блукав поблизу старезного дуба. Здавалося сну, що все довкола п’янке від солодкого, нектарного аромату акації. Втомився сон, заснув. І здається йому, що все навколо потопає у небесній патоці ванілі.

- Що допомогло вам зрозуміти про що йде мова у тексті?

- На основі вправи, сформулюйте власне правило про доцільність вживання лексичного потвору у мовленні.

Вправа 3. Прочитайте текст. Підберіть заголовок.

Перші справжні літаки і планери з’явилися на Землі тільки 100 років тому. Сучасної форми літаки і планери набули лише у ХХ сторіччі. Знахідка вчених -«єгипетський планер» виготовлено з рідкісного ебенового дерева і просякнуто невідомою речовиною, яка й допомогла планеру зберегтися протягом 2200 років – саме тоді було виготовлено «планер».(Дитяча енциклопедія «Про все на світі»)

- Спробуйте уникнути повтору. Зачитайте, як зміниться текст.

- Чи можлива заміна у запропонованому тексті? Відповідь обгрунтуйте.

Вправа 4. Прочитай текст. Які емоції він у вас викликає?

Павутина літа огорнула липневий дурман цвіту. Літо! Літечко! Все буяє,все в цвіту! Пахощі літа володарюють у повітрі! Літо! Павутина літа!

- Прокоментуйте вживання автором лексичного повтору.

- Які емоції викликає ця пора року у вас?

Вправа 5. Прочитайте діалог між двома хлопчиками.

- Привіт, Юрко! Давно тебе не бачив!

- Здоров будь, Сашко! Я теж вже не пам’ятаю, коли тебе востаннє бачив. Я чув ти збираєшся на канікулах з батьками на море?

- На море? - Ні. Я, як і кожного року, йду в похід у гори. Знаєш, це так весело! Намети, вогнище, печена картопля. М-м-м-м!!! А ти що будеш робити влітку?

- А я до бабусі в село. В нас там річка широченна, риболовля у плавнях. Вечірня зорька! Приїзи до нас! І Мишко буде в мене ціле літо! Весело буде!

- Весело – це точно! Дякую! Обов’язково! Порибалимо всі разом .

- Які повтори у мовленні дітей ви помітили?

- З якою метою вжито лексичний повтор?

- Складіть і запишіть діалог про літні канікули (Робота у парах).

Для уникнення у мовленні молодших школярів недоцільного вживання лексичного повтору, варто пропонувати наступні вправи:

Вправа 1. Прочитайте та порівняйте два тексти. Який із них вам більше подобається? Чому?

1) Срібляста берізка. Ще вчора засиплена золотом, заплетена у жовтогарячі стрічки осені, вона журливо проводжала журавлиний ключ, а вночі все засипало сріблом і кришталем. Стоїть берізка закутана у діамантовий іній, іскряться сріблом довгі коси. І світиться уже деревце білим золотом зими!

2) Срібляста берізка. Ще вчора засиплена золотом, заплетена у жовтогарячі стрічки осені, берізка журливо проводжала журавлиний ключ, а вночі все засипало сріблом і кришталем. Стоїть берізка закутана у діамантовий іній, іскряться сріблом довгі коси. І світиться уже берізка білим золотом зими!

- Чи доцільно вжито у другому тексті лексичний повтор?

Вправа 2. Прочитайте текст.

Свічка поволі догорала. Віск капав зі свічки на папір, розтікався і застигав тонкими плямами. Перо бережно ковзало на полотні паперу і залишало за собою чорнильні лінії і закарлючки. Так народжувалася нова симфонія . Стік віск. Погас вогник свічки. А завтра буде музика. Перебігаючи між чорно-білим полотном клавіш оживе під руками майстра віск догорівшої свічки .

- Які недоліки у тексті ви помітили?

- Як можна удосконалити текст? Змінений текст запишіть у зошит.

Запропонована система вправ на уроках вивчення граматичного матеріалу спрямована на розширення знань молодших школярів про функціональне значення лексичного повтору виступати засобом міжфразного зв’язку, а також допоможе сформувати в учнів навички зв'язно будувати текст, використовуючи лексичний повтор у ролі засобу зв'язності тексту.

Використання лексичного повтору у ролі засобу міжфразного зв’язку на уроках розвитку зв’язного мовлення

Для формування в учнів умінь використовувати у власних висловлюваннях лексичний повтор як засіб зв’язності тексту необхідна систематична робота над формуванням навичок зв'язного мовлення. Найважливішою умовою цього є безперервність такої роботи — складання письмових висловлювань. Таких можливостей нам надають уроки розвитку зв'язного мовлення як складові частини процесу навчання.

З психологічної точки зору, системність вправ у роботі над розвитком зв’язного мовлення учнів виявляється у їх підпорядкованості теорії мовленнєвої діяльності. Це означає, що оволодіння учнями процесом творення зв’язного висловлювання буде успішним за умови спеціального відпрацювання кожної із чотирьох фаз мовленнєвого акту, з якими й мають співвідноситися відповідні групи навчальних вправ.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: