Сторінка
27
М.І. Жинкін зазначає, що в умовах шкільного навчання на уроці учні втрачають природну комунікативність мовлення. Саме тому виникає потреба ввести учнів у мовленнєву ситуацію і навчити орієнтуватися в ній. Звідси завдання вчителя полягає у створенні таких умов, які викликали б внутрішнє спонукання до висловлювання своїх думок, бажання розповісти про почуття чи переживання.
Враховуючи усі фактори, що впливають на творення висловлювань, ми керуємось положеннями М.І. Жинкіна про чотирифазну структуру побудови зв'язних висловлювань.
Орієнтування у завданнях і обставинах спілкування є першим етапом структури мовленнєвої діяльності. Авторський намір формується з огляду на певну мету і ситуації мовлення, зумовлюється потребою, мотивом. Отже, відпрацьовуючи перший етап, слід добирати завдання, які б викликали внутрішню потребу висловлювати думки і почуття, створювали на уроці ситуацію, наближену до природної обстановки мовлення, що дозволить ввести учнів у мовленнєву ситуацію і вчитися орієнтуватися на слухача (читача).
Ми пропонуємо учням створити розповідь на тему «Подарунки осені». Щоб зорієнтувати дітей в умовах спілкування ми даємо дітям настанову пригадати чим особлива осінь, з якими подарунками вона приходить. Надалі ми пропонуємо дітям розповісти своєму другові про те, як вони уявляють гостинність осінньої пори. Таким чином, орієнтування в умовах спілкування ми розпочинаємо із створення ситуації, аналізу умов (з'ясуємо з якою метою створюється дане висловлювання: повідомлення, опису, доведення фактів), також визначення мотивів мовлення. Такий аналіз умов сприяє настанові мовлення учнів на конкретного читача (слухача).
Надалі ми даємо дітям настанову вдуматись у тему тексту: про що вони розповідатимуть своєму другові, пригадати особливості побудови даного типу тексту.
Наприклад:
1)який тип тексту використаєте для побудови висловлювання?
2) з якою метою будуватимете саме цей текст?
3) повторення яких слів використаєте у розповіді?
4) про що будете розповідати своєму другові?
5) визначте тему твору. Якою буде основна думка?
6) із чого розпочнете висловлювання? Яким буде ваш зачин?
7) про що повідомите в основній частині?
8) якою буде кінцівка твору?
Такий аналіз умов сприяє розвитку усвідомленої потреби у побудові висловлювання. Адже, розпочинаючи роботу над побудовою тексту, мовець повинен чітко уявити про що він розповідатиме, з якою метою і яким способом викладатиме свої думки. Тому так важливо з перших кроків роботи над розвитком монологічного мовлення навчити школярів вдумуватися у формулювання теми, осмислити її зміст. Варто звернути увагу учнів на мету вживання лексичного повтору у мовленні та проаналізувати, повтор яких слів буде найбільш доречним при побудові повідомлення.
Наступним етапом роботи над побудовою зв'язних висловлювань є планування складання програми висловлювання і відбір його змісту відповідно до стилю, типу. Необхідно практикувати вправи, які сприяють відпрацюванню цього етапу. Учні вчаться будувати текст за поданим планом, опорними словами, поданими зачином і кінцівкою тощо.
Для цього учні мають відповісти на питання:
якого типу текст ви будете складати? Що властиво для нього?
3) з яких частин буде складатися ваша розповідь?
про що розкажете у зачині?
назвіть цю частину. Запишемо перший пункт плану.
про що будете розповідати в основній частині? Як назвемо цю частину?
про що розкажете у кінці?
які слова використаєте у ролі засобів зв’язності?
Отже, на основі колективної роботи над планом ми підводимо дітей до написання зв’язної розповіді відповідної форми. Таким чином, ми підпорядковуємо роботу учнів єдиній меті і розкриттю пропонованої теми.
Така система підготовки учнів до написання сприяє кращому усвідомленню учнями мовленнєвої ситуації, а також плануванню своєї роботи. Аналіз мовних засобів дасть можливість учням не лише усвідомити послідовність дії у часі, а й дібрати для побудови висловлювання ті, що найкраще підходять до його змісту, форми, стилю.
Наступним етапом роботи є реалізація, тобто перехід від складання плану до написання власного висловлювання. На основі визначення теми висловлювання (Подарунки осені), складання плану роботи, добору необхідних засобів зв'язності, визначення стилю, типу, форми тексту ми пропонуємо учням самостійно скласти зв'язну розповідь на зазначену тему.
У сучасній педагогічній практиці значна увага приділяється роботі над змістом висловлювання, тоді як робота над формою майбутнього тексту недооцінюється, що служить причиною багатьох помилок у зв’язному мовленні молодших школярів.
На етапі контролю, який полягає у співвідношенні результату мовленнєвої дії із задумом, а також контролі послідовності та правильності операції, має місце виконання наступних завдань.
визначте у тексті зачин, основну частину, кінцівку. Як ці частинитексту пов'язані між собою? Вкажіть ці засоби зв'язності.
знайдіть слова, що передають послідовність подій. Яку роль вонивідіграють у тексті?
визначте і замініть немотивований лексичний повтор відповіднимизасобами зв'язності.
Побудова висловлювання із врахуванням чотирифазної структури сприяє формуванню в учнів мотивів, потреб створювати висловлювання, а також умінь послідовно, планомірно із визначенням стилю, типу тексту, використанням відповідних засобів зв'язності будувати власні висловлювання, контролювати свою діяльність та вдосконалювати написане.
Залежно від стилю тексту необхідно підбирати потрібні засоби зв'язності речень. Так, ми запропонували систему роботи над складанням розповіді із використанням лексичного повтору з метою підсилення емоційності висловлювання. Ми пропонуємо систему роботи над написанням розповіді розмовного стилю про відпочинок у лісі в ту пору року, яка найбільше їм подобається.
Метою даного уроку є ознайомлення учнів із текстом розповідного стилю мовлення; формування у школярів умінь створювати такого типу висловлювання та підбирати відповідні засоби зв'язності тексту. З метою орієнтування учнів у мовленнєвій ситуації ми пропонуємо учням пригадати, як вони відпочивають у лісі, що спостерігають, у яку пору року ліс, на їхню думку, найкрасивіший.
Створення відповідної ситуації сприяє формуванню в учнів уявлень орієнтації на написання висловлювання.
Разом з цим така робота сприяє формуванню мотивації учнівської діяльності. Таким чином, вчитель підводить учнів до створення висловлювання у рамках єдиної теми розповідного стилю мовлення і з використанням лексичного повтору як засобу зв'язності з метою підсилення емоційності висловлювання.
При переході від етапу реалізації до етапу планування необхідно звернути увагу дітей на стиль, тип висловлювання а також мовні засоби вираження зв’язності. Тому на етапі планування має місце робота над усвідомленням учнями типу тексту, стильового оформлення та використання мовних засобів. З цією метою пропонуємо відповісти на питання.
1 ) в якому стилі ви будуватимете текст? Що властиве таким стилям?
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Система позакласної виховної роботи Гімназії ім. В.Т. Сенатора Смілянського району Черкаської області
Формування в учнів трудової культури засобами народознавства
Формування національної свідомості учнів початкових класів
Інтеграція міжпредметних зв’язків при вивченні мови програмування Pascal
Урок-гра на уроках історії у загальноосвітніх школах