Сторінка
27
4. Взаємодія соціального педагога і освітньої установи з фахівцями різних областей професійної діяльності, а також різними підприємствами і організаціями, в цілях навчання (екскурсії) і працевлаштування учнів.
5. Спільна діяльність по професійному самовизначенню старшокласників соціального педагога, педагогів освітньої установи, а також батьків учнів.
6. Включення старшокласників в діяльність по професійному самовизначенню на добровільній основі.
7. Соціально-педагогічна робота із старшокласниками по професійній орієнтації повинна повною мірою враховувати актуальні вікові потреби учнів і суперечності, що виникають при їх реалізації.
8. Робота соціального педагога по професійному самовизначенню старшокласників повинна будуватися на основі особового підходу.
Також були сформульовані наступні методичні рекомендації по соціально-педагогічному забезпеченню професійної орієнтації старшокласників:
1. Соціальному педагогові доцільно створити і постійно оновлювати професійну інформаційну базу.
2. Організовувати екскурсії на підприємства, установи професійної освіти, а так само зустрічі з фахівцями різних сфер професійної діяльності.
3. Стимулювати самостійну діяльність старшокласників по професійному самовизначенню.
Бесіда на тему: «Люди різних професій»
Мета: Навчити учнів правильно орієнтуватися у «світі професій».Сформувати теоретичні уявлення про професії і навчити вивчати власні здібності до певної професії.
Обладнання: Бланки методик, аркуші паперу, відеопроектор, презентація.
Бесіда розрахована на 2 години.
Хід роботи:
Найважливішою умовою високої ефективності діяльності працівників типу "людина — людина". Вміння спілкуватися, контактувати з оточуючими, добиватися взаєморозуміння у процесі виконання професійних функцій. У роботі даних спеціалістів паралельно постають два завдання: а) дослідження, вивчення умов, обставин; б) організація праці людей, вжиття заходів, спрямованих на виправлення недоліків (керівник підрозділу, майстер цеху, вчитель, лікар тощо). В управлінській діяльності головне завдання — "зрозуміти громадські цілі і спрямувати зусилля на їх досягнення". В обслуговуючій — "зрозуміти і задовольнити потреби людини". Управління людьми, у свою чергу, поділяється на дві підгрупи. В одній домінують завдання керівництва, організації дій колективу (керівник установи, закладу, майстер цеху, бригадир у колгоспі), в другій- головну роль відіграють навчання, виховання (вчитель, вихователь дитячого садка, спортивний тренер, майстер профтехучилища).
Обслуговування, у свою чергу, поділяється на: а) професії інформаційного обслуговування, в завдання яких входить повідомлення довідкової, наукової, політичної, консультаційно юридичної інформації (лектор, адвокат консультант, працівник довідкового бюро), задоволення естетичних потреб людей засобами мистецтва (працівник клубу, дискжокей, масовик організатор); професії матеріального обслуговування, до яких відносяться, крім торговельного обслуговування (продавець, офіціант, касир) і соціальнопобутового обслуговування (страховий агент, приймальник ремонтної майстерні, ательє, пральні, працівник готелю), також медичне обслуговування (лікар, медсестра, санітарка). Спеціалісти професій типу "людина — людина", з одного боку, користуються різними приладами, інструментами (апарати у контролера касира, ваги у продавця продовольчих товарів, медична апаратура й інструментарій у лікаря, медсестри). Характеризуючи умови праці працівників групи професій "людина — людина", слід виділити: а) мікрокліматичні, гігієнічні умови; б) соціальні умови. Коли йдеться про соціальні умови працівників групи професій "людина —людина", варто підкреслити, що вони висувають підвищені вимоги до морального образу людини,її дисциплінованості, принциповості,відповідальності.
Мозковий штурм: Чи бачили ви,як працюють люди професії «людина-людина» ? Чи могли б ви працювати в даній сфері діяльності?Серед присутніх існують ті, які бажають пов’язати своє майбутнє з даною спеціальністю? Що ви робите для досягнення своєї цілі? Що приваблює вас в даній професії?
Гра «Вакансія» Мета гри: випробування своїх сил у різних виробничих ситуаціях учнів 7—9 класів і ознайомлення з особливостями професій. Час гри: 45 хвилин.
Хід гри
Керівником гри обираються п'ять «роботодавців» (одного для кожної сфери діяльності: «людина-природа», «людина-техніка», «людина-людина», «людина-знакова система», «людина-художній образ»). Кожен «роботодавець» пропонує іншим учасникам гри заміщення вакансії за однією обраною із своєї сфери професією. Наприклад, «людина-природа»
- овочівник, «людина-техніка» - автослюсар, «людина-людина» - продавець, «людина-художній образ» - маляр. При цьому він повинен продумати ряд основних вимог професії до «претендента». Інші учасники гри «претенденти» самостійно обирають одну із запропонованих вакансій. Перед тим, як йти на співбесіду до «роботодавця», «претендент» протягом 5-ти хвилин продумує 5 основних професійно значущих якостей, якими повинен володіти представник даної професії, щоб отримати роботу. На одну вакансію «роботодавця» можуть відгукнутися кілька «претендентів». Пара виграє при максимальному співпаданні вимог «роботодавця» та якостей, запропонованих «претендентом».Керівник гри оголошує скільки «роботодавців» знайшли собі «працівників» та скільки залишились із вільними вакансіями.
Вихователі вчать дітей розбиратися в кількісних співвідношеннях речей, ознайомлюють їх з ознаками речей, звуковими особливостями мови, прийомами розв'язання арифметичних задач тощо. Як вихователь навчить дітей логічно мислити, чітко і ясно висловлювати думки, розчленяти слова на склади і виділяти в них звуки, рахувати, розрізняти величину і форму предметів тощо, від цього залежить ступінь їх готовності до навчання у школі, успішність включення у навчальний процес.
Вихователь повинен вміти малювати, майструвати, робити прості іграшки з паперу, картону, пластиліну, виготовляти нескладні посібники для занять. Вихователю потрібно знати багато віршів, казок, бути достатньо ерудованим, щоб відповідати на невичерпні запитання своїх вихованців. Щоб успішно працювати з дітьми, він мусить володіти музичною грамотою, вивчити сольфеджіо, ритміку, вміти співати, танцювати. Специфічною і важливою функцією вихователя дошкільного закладу є охорона і зміцнення здоров'я дітей. Враховуючи слабку опірність організму дитини до хвороб, вихователь повинен створити умови для фізичного розвитку дітей, вживати заходів щодо їх загартовування, зміцнення здоров'я. У завдання вихователя входить також формування в дітей культурногігієнічних навичок, зокрема, звички вмиватися і мити руки перед їжею, охайно одягатися, акуратно їсти, прибирати постіль. В разі виникнення конфлікту між дітьми вихователю необхідно швидко зорієнтуватися в обставинах, чітко їх проаналізувати та швидко прийняти рішення. Авторитет вихователя великою мірою залежить від його вміння дати справедливу оцінку кожному вчинку дитини. Більшість з названих вище професійно важливих для вихователя якостей — справедливість, принциповість, доброзичливість, чуйність, терплячість, уміння розуміти вчинки дітей та передбачати їх поведінку, здатність стримувати роздратування та ін. — фундамент для вельми складного психологічного утворення, необхідного кожному педагогу, зокрема вихователю дошкільного закладу. Високі вимоги ставить педагогічна діяльність і до мови вихователя. Особливе значення має емоційне забарвлення мови вихователя, її виразність. Стійка і глибока концентрація уваги допомагає вихователю виконувати ту чи іншу роботу якісно і в коротші строки. Під час проведення навчальних занять, рухливих ігор, інших заходів навчального та виховного характеру вихователь мусить швидко і легко переключати свою увагу з одного об'єкта на інший, з одного виду діяльності на інший, з однієї форми роботи на іншу. На успішність роботи вихователя дитячого садка впливають і особливості його пам'яті. Пам'ять вихователя має бути оперативною, щоб швидко і своєчасно актуалізовувати потрібні знання. Динамічний характер занять, ігор з вихованцями часто ставить його перед необхідністю швидко запам'ятати будь-яку наочнообразну інформацію при короткочасному її сприйманні і тут же відтворити її, продемонструвавши дітям.