Сторінка
22
Констатуючий етап
На констатуючому етапі метою експерименту було виявлення рівня професійної орієнтації старшокласників. Для збору даних використовувалися анкети. Отримані дані були оброблені і переведені в процентні значення по наступних групах критеріїв: наявність вибору професії, рівень знань про професії, причини вибору професії.
Дітям були запропоновані анкети «Твоє професійне майбутнє». Кожна анкета містила 10 питань: 2 питання - відкриті, 8 питань - з 3 варіантами відповідей. Дітям необхідно було написати відповідь або вибрати один з варіантів. Текст анкети представлений в Додатку .
Отримані дані були оброблені і переведені в процентні значення. Спочатку дані були інтерпретовані відповідно до I групи критеріїв, а по II і III групам критеріїв були оброблені анкети тільки тих дітей, які вибрали одну професію або вибирають між 2-3 професіями.
За наслідками анкетування були сформовані 2 групи респондентів:
1. експериментальна - 20 дітей у віці 15-17 років;
2. контрольна - 20 дітей у віці 15-17 років.
Групи формувалися так, щоб процентні співвідношення по критеріях в обох групах були приблизно однакові.
Результати діагностики в експериментальній групі наступні:
I. Вибір професії:
1. 30% школярів вже зробили вибір конкретної професії;
2. 30% школярів вибирають між 2-3 професіями;
3. 40% школярів ще не вибрали собі професію.
II. Рівень знань про професію (з дітей, що зробили вибір одній або 2-3 професій):
1. високий рівень знань у 20% дітей;
2. середній рівень знань у 45% дітей;
3. низький рівень знань у 35% дітей.
III. Причина вибору професії (з дітей, що зробили вибір одній або 2-3 професій):
1. для 30% дітей цікава вибрана діяльність;
2. для 30% дітей головне у вибраній професії - престиж, висока заробітна плата, інтерес не обов'язковий;
3. 40% дітей вибрали собі професію на прикладі або за порадою батьків.
У контрольній групі результати декілька відрізняються:
I. Вибір професії:
1. 30% школярів вже зробили вибір конкретної професії;
2. 25% школярів вибирають між 2-3 професіями;
3. 45% школярів ще не вибрали собі професію.
II. Рівень знань про професію (з дітей, що зробили вибір одній або 2-3 професій):
1. високий рівень знань у 20% дітей;
2. середній рівень знань у 40% дітей;
3. низький рівень знань у 40% дітей.
III. Причина вибору професії (з дітей, що зробили вибір одній або 2-3 професій):
1. для 30% дітей причина вибору - інтерес до вибраної діяльності;
2. для 35% дітей головне у вибраній професії - престиж, висока заробітна плата, інтерес не обов'язковий;
3. 35% дітей вибрали собі професію на прикладі або за порадою батьків.
Співвідношення результатів анкетування експериментальної (1 група) і контрольної (2 група) груп добре видно на графіках (Рис. 2.1.)
Рис. 2.2 Результати анкетування старшокласників на констатуючому етапі.
Аналіз отриманих даних показав, що багато школярів ще не визначилися з вибором професії, а з тих, хто визначився, багато хто мало знає про вибрану професію і про те, де її можна отримати. На велику увагу заслуговує і критерій причини вибору професії - більшість опитаних вважає за краще інтересу до професії її престижність і висока заробітна плата. Проте, як було сказано вище, це не завжди виявляється кращим.
Формуючий етап
На формуючому етапі для дітей, що беруть участь в експерименті, були розроблені групові і індивідуальні заняття, метою яких була професійна орієнтація учнів.
У формуючому експерименті брала участь тільки експериментальна група. Основу даного етапу складали групові заняття по професійній діагностиці, професійній освіті, групові тренінгові заняття і індивідуальні професійні консультації.
Метою занять по професійній діагностиці було виявлення інтересів, схильностей старшокласників, спрямованості в особи, первинних професійних намірів і їх динаміки, визначення соціальних установок старшокласників, визначення мотивації вибору і її структури, визначення вираженості і структури здібностей кожного. В рамках даних занять дітям були запропоновані наступні методики і тести: тест Д. Голланда за визначенням типу особи; диференціально-діагностичного опитувальника «Я віддам перевагу» Е.А. Климова; методика «Матриця вибору професії»; тест «Схильність до виконавчої або творчої праці»; методика «КОС»; методика «Карта інтересів»; визначення схильностей по методиці Л.А. Йовайши; методика анкета «Профорієнтація».
Цілями професійної освіти були розширення кола відомих учасникам експерименту професій, а також підвищення рівня знань старшокласників про ці професії і про вибрану професію зокрема. Як було сказано вище, професійна освіта включає наступні напрями: професійна інформація і професійна агітація. Перший напрям реалізовувався за допомогою організації занять, на яких дітям була запропонована інформація про різні професії, вимоги, які вони пред'являють до людини; інформація про потребу ринку праці і потреби в кадрах; інформація про середньо-спеціальні і вищі учбові заклади, повчальні фахівців тієї або іншої області професійної діяльності, - який рівень освіти необхідно мати і які іспити необхідно складати для надходження до тієї або іншої установи. Матеріали для занять збиралися на виставках освіти, в мережі Internet, крім того використовувалися матеріали «Енциклопедії професій Кирила і Мефодія», журналів «Куди піти вчитися». Інший метод використався в процесі професійної освіти -це організація зустрічей учнів з представниками: педагог, психолог, співробітник міліції, директор освітньої установи, програміст, медичний працівник і так далі. Професійна агітація проводилася у формі групових бесід, диспутів, різних ігор профорієнтацій: гра «Прибульці»; гра «Острів»; гра «Три долі»; активізуючий опитувальник «Зараз і потім».
Цілями тренінгових занять були чіткіше визначення переважної професії, розширення знань учнів про професії, інформаційна і психологічна підготовка їх до вступних іспитів і проходження співбесіди при прийомі на роботу, усвідомлення учнями можливих перешкод на шляху до професійних досягнень, навчання учнів аргументованому відстоюванню свого професійного вибору перед батьками (товаришами, вчителями), активізація планування професійної і життєвої перспективи. На тренінгах використовувалися наступні методи: групова бесіда, диспут і ігровий метод. Були використані наступні ігри профорієнтацій і методики: активізуючий опитувальник «Перехрестя»; гра «Професія на букву»; гра «Ланцюжок професій»; гра «День з життя.»; гра «Пастки-капкани»; гра «Профконсультація»; гра «Захист професії перед батьками»; гра «Приймальна комісія» (або «Відділ кадрів»); гра «Сама-сама»; бланкова гра «Торг»; бланкова гра «Я - компаньйон»; активізуючий опитувальник «Будь готовий!»; активізуючий опитувальник «Самооцінка моральності, громадськості (СМГ)»; активізуючий опитувальник «Престижна професія»; активізуючий опитувальник «Зараз і потім»; ігрова вправа «Подарунок»; гра «Епітафія»; карткова бланкова гра «Комплімент».
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Використання дитячої літератури для формування екологічної культури молодших школярів
Соціально-педагогічна характеристика дітей "групи ризику"
Шляхи розвитку валеологічної культури школярів засобами української музики
Розвиток зображувально-художніх здібностей дітей засобами нестандартних технік
Предмет, завдання, основні категорії педагогіки