Сторінка
11

Професійна орієнтація як інструмент соціалізації шкільної молоді

“У професійній орієнтації є група принципів, тісно пов'язаних (і багато в чому пересічними) із загальнопедагогічними принципами. Це наступні принципи:

Зв'язок профорієнтації з життям, працею, практикою, що передбачає надання допомоги людині у виборі його майбутньої професії в органічній єдності з потребами народного господарства в кваліфікованих кадрах.

Зв'язок профорієнтації з трудовою підготовкою школярів -це принцип, що передбачає хорошу постановку трудового виховання і навчання. У відриві від трудової підготовки профорієнтація набуває рис абстрактності, відірваності від практики, від загальних завдань трудового і професійного становлення особи;

Систематичність і спадкоємності в профорієнтації забезпечує робота профорієнтації з 1 по 11 класів за умови обов'язкової спадкоємності цієї роботи з класу в клас.

Взаємозв'язок школи, сім'ї, базового підприємства, середніх професійних учбових закладів і громадськості в профорієнтації учнів передбачає тісний контакт по наданню допомоги молодим людям у виборі професії. При цьому передбачається посилення цілеспрямованості і координації в спільній діяльності.

Виховуючий характер профорієнтації полягає в необхідності здійснення роботи профорієнтації відповідно до завдань формування гармонійної особи, в єдності трудового. Економічного етичного, естетичного, правового і фізичного виховання.

Взаємозв'язок діагностичного і виховного підходів до проведення роботи профорієнтації - принцип, що припускає неприпустимість зіставлення одного підходу іншому. Кожен з них вирішує свої завдання.

Диференційований і індивідуальний підхід до учнів залежно від віку і рівня сформованості їх професійних інтересів, від відмінностей в ціннісних орієнтаціях і життєвих планів, від рівня успішності. Диференціація учнів по групах дозволяє точніше визначати їх засоби дії, які будучи ефективними в одній групі можуть виявитися неефективними в іншій. Диференціація створює умови для реалізації індивідуального підходу;

Оптимальне поєднання масових, групових і індивідуальних форм роботи профорієнтації з учнями і їх батьками, що затверджують необхідність використання різних форм, відходу від традиційно використовуваних одних тільки масових форм, посилення уваги до збалансованого поєднання всіх форм роботи;

Відповідність змісту форм і методів роботи профорієнтації потребам професійного розвитку особи і одночасно потребам району (міста, регіону) в кадрах певних професій і необхідного рівня кваліфікації” .

Таким чином, в теорії профорієнтації існують і загальнопедагогічні принципи, і специфічні принципи, що характеризують діяльність профорієнтації як суспільне явище.(Див. табл.5).

Таблиця 5

Загальнопедагогічні принципи

Специфічні принципи

Зв'язок профорієнтації з життям, працею, практикою.

Принцип розвитку.

Зв'язок профорієнтації з трудовою підготовкою школярів.

Принцип активності у виборі професії.

Систематичність і спадкоємність

Принцип відповідності вибраній професії.

Взаємозв'язок школи, сім'ї.

Принцип свідомості.

Виховуючий характер профорієнтації.

 

Взаємозв'язок діагностичного і вихов-ного підходів до проведення роботи профорієнтації.

 

Диференційований і індивідуальний підхід до учнів.

 

Оптимальне поєднання масових, групо-вих і індивідуальних форм роботи.

 

Відповідність змісту форм і методів роботи профорієнтації.

 

Таким чином, в теорії профорієнтації існують і загальнопедагогічні принципи, і специфічні принципи, що характеризують діяльність профорієнтації як суспільне явище.

Виявлення особливостей професійної інформації, консультації, професійного добору

Професійну інформацію можна визначити як психолого-педагогічну систему заходів щодо формування в особистості активної профорієнтаційної позиції, що відповідає вільному й усвідомленому професійному самовизначенню особистості. Уже із самого визначення профінформації випливає, що вона ототожнюється не лише із системою заходів щодо накопичення й розповсюдження відомостей про професії або пропаганди професій відповідно до потреб місцевого ринку праці. Профінформація базується на адаптації відповідного інформаційного матеріалу про окремі професії та проекції певного виду професійної діяльності на особистість учня. Профінформаційна роботам з учнями передбачає створення необхідних умов для їхньої діяльності у пошуку й аналізі нової інформації різними засобами.

Організація профінформаційної діяльності учня буде відповідати завданням профінформаційної роботи лише у випадку дотримання відповідних умов. Педагогічна підготовка профінформаційного матеріалу й організація профінформаційної діяльності учня відповідають завданням профінформаційної роботи. Йдеться про спрямування цієї роботи на задоволення й подальший розвиток пізнавальних потреб учня, а також потреб у самопізнанні й самооцінці. Ці умови виступають як принципи побудови та здійснення профінформаційної роботи особистості з особистістю. Особистість, таким чином, виступає тут як суб'єкт профінформаційної діяльності — саме тієї діяльності, яка спрямовується на формування позитивних ставлень особистості до різних видів професійної діяльності, інтересів до певних професій, мотивації вибору професії, активності у виборі реалістичних шляхів і засобів здійснення свого професійного самовизначення.

Дещо детальніше зупинимось на організації роботи з професійної інформації школярів. Ця робота передбачає вирішення таких основних завдань:

1) ознайомлення учнів із інформаційним матеріалом, що характеризує актуальні професії;

2) інформування учнів про умови оволодіння професіями (про навчальні заклади, навчальні предмети, строки навчання, кваліфікаційні вимоги, перспективи тощо);

3)формування в учнів позитивного ставлення до різних видів професійної діяльності;

4) формування в учнів стійких професійних інтересів і правильно мотивованих професійних намірів, в основу яких покладено усвідомлення своїх власних професійно значущих психологічних особливостей, здібностей, а також соціально-економічних умов вибору професій практичного втілення, її здійснення. Спрямованість професійної орієнтації на лікування вад держави за рахунок особистості змінюється на спрямованість на виявлення, корекцію, розвиток і задоволення інтересів і потреб особистості, що не протистоять інтересам і потребам суспільства, а узгоджуються з ними.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31  32 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: