Сторінка
26

Професійна орієнтація як інструмент соціалізації шкільної молоді

Таким чином, проведений експеримент по реалізації моделі роботи соціального педагога по професійній орієнтації старшокласників, дані показали, що багато старшокласників ще не вибрали собі професію, а з тих, хто вибрав, багато хто мало знає про неї, про те, де і як її можна отримати. Необхідно також відзначити, що багато вибрали професію, виходячи не з інтересу до тієї або іншої діяльності, а з причини тільки престижності професії або бажання батьків продовжувати сімейну традицію. Все це підтвердило необхідність проведення робіт профорієнтацій серед старшокласників.

На формуючому етапі була реалізована програма, запропонована автором в другому розділі. Вона включала наступні частини: професійна діагностика, професійна освіта, тренінгове заняття і професійна консультація.

Контрольний етап експерименту показав, що рівень професійної орієнтації старшокласників, що входили до експериментальної групи, підвищився. Таким чином, можна зробити висновок, що запропонована програма ефективна і повинна реалізовуватися в освітніх установах.

У результаті, дослідження дозволило виділити соціально-педагогічні умови ефективності профорієнтації старшокласників: орієнтація на формування особових якостей учнів; системність, комплексність, цілісність і безперервність роботи профорієнтації соціального педагога; взаємодія соціального педагога, освітньої установи в цілому з установами професійної освіти, з фахівцями різних областей професійної діяльності, а також з різними підприємствами і організаціями; спільна діяльність по профорієнтації старшокласників соціального педагога, педагогів освітньої установи, а також батьків учнів; включення старшокласників в діяльність по професійному самовизначенню на добровільній основі; облік актуальних вікових потреб учнів і суперечностей, що виникають при їх реалізації; особовий підхід в роботі.

Також були сформульовані декілька методичних рекомендації по соціальному забезпеченню профорієнтації: створити і постійно оновлювати професійну інформаційну базу; організовувати екскурсії на підприємства, установи професійної освіти, а так само зустрічі з фахівцями різних сфер професійної діяльності; стимулювати самостійну діяльність старшокласників по професійному самовизначенню; оформити «стенд Профорієнтації», на якому вивішуватимуться розклади консультацій профорієнтацій і занять, оголошення про зустрічі з фахівцями різних сфер професійної діяльності, представниками установ професійної освіти і тому подібне.

В даний час існують певні теоретичні і нормативно-правові основи профорієнтації, робляться практичні кроки. Проте сьогодні питання профорієнтації розглядаються переважно з боку психологічної науки. Для роботи соціального педагога по профорієнтації старшокласників поки немає міцної методичної і нормативно-правової основи.

У зв'язку з таким станом речей, нами була розроблена модель роботи соціального педагога по професійній орієнтації старшокласників. Модель включає чотири складових: професійну діагностику, професійну освіту (професійна інформація і професійна агітація), що коректувальний-розвивають заняття і професійну консультацію. Перші три частини проводяться в групі, консультація проводиться індивідуально. Програма реалізується через наступні методи: тестування, лекція, групова і індивідуальна бесіда, диспут, гра. Таким чином, функції соціального педагога як профорієнтатора: діагностична, просвітницька, коректувально-розвиваюча і консультативна.

Для оцінки ефективності моделі були виділені такі групи критеріїв як: вибір професії, рівень знань про професію, причина вибору професії. Визначені також кількісні (співвідношення кількості учнів по кожному з критеріїв; кількість старшокласників, що проконсультувалися, за рік; питома вага тих або інших форм роботи кількість клієнтів, що послідували рекомендаціям соціального педагога) і якісні (поява нових ціннісних орієнтацій і сенсів у виборі професії формування внутрішньої готовності самостійне здійснювати вибори; готовність працювати спільно з соціальним педагогом в процесі професійного) показники оцінки.

Для підтвердження ефективності моделі на ЗОШ був проведений експеримент по реалізації моделі професійної орієнтації. Експеримент включав три етапи: констатуючий, формуючий і контрольний.

На констатуючому етапі за допомогою анкетування були отримані дані, які свідчать про низький рівень професійної орієнтації старшокласників: багато хто ще не вибрав собі професію, а з тих, хто вибрав, більшість або зовсім не знають про неї і про те, де і як її можна отримати. Необхідно також відзначити, що багато хто вибрали професію, виходячи не з інтересу до тієї або іншої діяльності, а з причини тільки престижності професії або бажання батьків продовжувати сімейну традицію. Все це підтвердило необхідність проведення робіт профорієнтацій серед старшокласників. Для наступних етапів експерименту були сформовані дві групи старшокласників: експериментальна і контрольна. Групи були організовані так, щоб результати анкетування були приблизно однакові.

На формуючому етапі була реалізована модель, описана в другому розділі. Робота проводилася тільки з експериментальною групою. Згідно запропонованої моделі робота проводилася в напрямах: професійна діагностика, професійна освіта, коректувально–розвиваючі заняття і професійна консультація. Професійної діагностика, освіта і коректувально-розвиваючі заняття мали груповий характер. Перша включала проведення ряду тестів і діагностичних методик на визначення професійного типу особи, схильностей, інтересів і переваг старшокласників. В ході освіти учням була надана інформація про професії, освітні установи міста і країни, перебування на ринку праці і потреби суспільства в кадрах, були організовані зустрічі з фахівцями різних областей професійної діяльності. В процесі коректувально-розвиваючих занять були проведені групові бесіди, диспути і тренінги, направлені на підвищення рівня професійної орієнтації учнів. Консультування проводилося індивідуально. Учням була надана допомога у виборі професії, освітньої установи, надана вся необхідна інформація.

В результаті, як показав контрольний етап експерименту, рівень професійної орієнтації старшокласників, що входили до експериментальної групи, підвищився, при тому, що в контрольній групі кількісні показники практично не змінилися.

Таким чином, гіпотеза про те, що рівень професійної орієнтації старшокласників підвищиться за умови організації в освітніх установах цілеспрямованої соціально-педагогічної діяльності по даному напряму, підтвердилася.

На підставі отриманих даних були виділені соціально-педагогічні умови ефективності профорієнтації старшокласників:

1. Орієнтація на формування особових якостей (здібності до самопізнання, незалежності, довіри до себе, уміння робити вибір і нести за нього відповідальність, цілеспрямованості, комунікабельності і так далі).

2. Діяльність профорієнтації соціального педагога має бути системною, комплексною, цілісною і безперервною.

3. Взаємодія соціального педагога, освітньої установи в цілому з установами професійної освіти.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31  32 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: