Сторінка
13

Професійна орієнтація як інструмент соціалізації шкільної молоді

Отже, спостереження за процесом навчальної діяльності учня і оцінка результатів його діяльності як методи шкільної профконсультації стають прогностичними тоді, коли розглядається й оцінюється, в основному, успішна діяльність учня. В іншому випадку профконсультант використовує додаткові методи — бесіду, виявлення актуалізованих на даний час інтересів учня, його ставлень і установок, намірів. І це допомагає вчителю не лише скласти своє враження про психологічні особливості учня у профконсультаційному плані, а й виявити істинні причини його неуспішності з якогось виду навчальної праці. З числа спеціальних профконсультаційних методик можна успішно використати ті, що розроблені Є.О.Климовим, а також групу анкетних методик, розроблених Б.О.Федоришиним. Ідеться про методики виявлення й оцінки загальних інтересів особистості (навчальних, побутових, спортивних, педагогічних тощо), професійних інтересів, професійної спрямованості і професійних намірів, комунікативних і організаторських схильностей.

Ставлення, інтереси, професійні наміри, а також здібності і потреби — це той мінімум психологічних утворень особистості, що складає її професійний нахил і що має бути виявлений і оцінений у системі шкільної профконсультаційної роботи з використанням доступних вчителю методів. Виявлені у процесі професійної консультації схильності є важливою науково обґрунтованою підставою для комплектування профільних груп учнів у системі їх допрофесійної підготовки. Професійна консультація - надання учням систематичної допомоги на всьому шляху професійного самовизначення у виборі оптимальної для кожного сфери професійної діяльності, у виробленні та корекції плану реалізації цього вибору, його практичному здійсненні, а також у виявленні і розвитку якостей особистості, важливих для роботи по обраній професії.

Професійна консультація має на меті надання молоді обґрунтованої поради щодо найдоцільнішого вибору професії (чи низки професій), що відповідає його інтересам, схильностям, здібностям, фізичним можливостям і потребам суспільства.

Вона спрямована на оптимізацію професійного самовизначення особистості на основі врахування особистісних характеристик кожного та потреб ринку праці, на досягнення збалансованості між професійними інтересами і можливостями людини та потребами суспільства в конкретних видах професійної діяльності.

Професійна консультація пов'язується, зазвичай, з допомогою особистості у професійному самовизначенні. Отже завдання професійної консультації - не тільки допомогти особистості у виборі професії, місця роботи, але й спрямувати весь процес професійного розвитку особистості, її цінностей, позицій, характеру, що сприяє також становленню активного, творчого, суб'єкта діяльності.

Основними пріоритетними напрямами допомоги є такі:

• профінформаційний (щодо змісту професій,співставлення своїх можливостей і вимог професій тощо);

• психодіагностичний (визначення індивідуально-психологічних особливостей та професійно важливих якостей);

• психокорекційний (зниження напруження, тривоги, зміцнення впевненості в собі, стимулювання активності та готовності до подолання перешкод, протидії негативним обставинам).

В практичній реальності професійна консультація служить досягненню таких основних цілей:

> допомогти людині усвідомлено й обгрунтовано прийняти рішення щодо вибору професії, місця роботи.

> допомогти розробити основні шляхи і способи освоєння вибраної професії;

> допомогти пізнати свої можливості, сильні і слабкі сторони.

Здійснення цих цілей досягається вирішенням ряду завдань:

• виявлення факторів, що обумовлюють вибір професії, місця роботи, їх змістовний аналіз, встановлення взаємозв'язків між ними;

• виявлення поінформованості людини про стан ринку праці, зміст професій, про себе, доповнення цієї інформації й упорядкування;

• психодіагностичне обстеження індивідуальних характеристик особистості (потреб, мотивів, інтересів, здібностей, знань, рис характеру тощо);

• розробка можливих шляхів освоєння професії, пошуку роботи, корекційні впливи;

• сприяння розвитку самоаналізу й формуванню адекватної самооцінки.

Слід зазначити, що дійсно обгрунтованому вибору професії, місця роботи передує серйозна підготовка, яка включає:

аналіз і узагальнення інформації про професії, актуальні на ринку праці;

> самооцінку, самопізнання, самовиховання (завдання профконсультанта -допомогти клієнту сформувати повне і адекватне уявлення про себе, спрямувати його саморозвиток на формування властивостей і якостей, необхідних для обгрунтованого вибору професії, місця роботи);

> співставлення, узгодження факторів вибору і формування образу найбільш привабливої ідеальної сфери своєї майбутньої професійної діяльності;

> уточнення, конкретизацію цього образу, проектування, співставлення його з реальними професійними знаннями, навичками і формування на основі цього альтернатив;

> співставлення, обговорення альтернатив вибору, прийняття рішення про вибір, розроблення програми шляхів і способів його реалізації.

Сутність професійної консультації полягає в тому, що це спільна діяльність, спільний пошук рішення. Психологічна сутність профконсультації означає діяльність, спрямовану на актуалізацію і усвідомлення особистістю тих якостей, які були сформовані раніше і які впливають на її подальший професійний розвиток. В залежності від завдань, що вирішуються, профконсультація буде носити інформаційний, виховний, діагностичний, корекційний чи контролюючий характер.

Професійна консультація виконує ряд функцій, які, з одного боку, вказують основні напрямки її роботи, а, з іншого - є відображенням її головної мети. Виділяють три основні функції професійної консультації: інформаційну, діагностичну і прогнозуючу.( Див. табл.6).

Таблиця 6

Інформаційна функція

передбачає надання учню інформації про світ професій, про місце і умови оволодіння ними, про вимоги тієї чи іншої професії до спеціаліста, про можливості вибору чи зміни професії, перенавчання, працевлаштування. Трансформація цієї інформації в обгрунтований та реальний особистий професійний план має допомогти клієнту впоратися з вирішенням важливого питання щодо вибору або зміни професії, місця роботи, перенавчання.

Діагностична функція

полягає у визначенні рівня розвитку основних індивідуально-психологічних особливостей учня. За змістом тут можна виділити дві основні функції профконсультації: медичну і психолого-діагностичну. Медична полягає в тому, щоб одразу виключити зі списку рекомендованих, ті види професійної діяльності, до яких у клієнта є медичні протипоказання. В разі необхідності профконсультант може порадити учню звернутися до лікаря. Сам медичний працівник може порекомендувати людині професійну діяльність, яка б не лише не чинила негативного впливу на перебіг хвороби і функціональний стан організму в цілому, але й сприяла б корекції наявних змін, мала б оздоровче значення. Вирішення цієї проблеми є головною функцією медичної профконсультації.

Психолого-діагностичний аспект

профконсультації націлений на визначення рівня розвитку індивідуально-психологічних характеристик особистості. Вивченню підлягають:

- мотиваційна сфера особистості (характеристика інтересів, ціннісних орієнтацій, намірів, прагнень, їх зміст, глибина, стійкість);

- здібності та інші психологічні й особистісні характеристики, що можуть виступати як професійно важливі якості (мислення, пам'ять, увага тощо);

- рівень професійної підготовки (знання, уміння, навички);

- особливості самооцінки і формування професійних планів, ступінь самостійності в їх побудові, реальність, зміст.

Діагностична функція необхідна тоді, коли виникає потреба "звузити простір" професійного самовизначення або, навпаки, коли потрібно розширити простір пошуку роботи, реалізації професійних планів.

Прогностична функція

є своєрідним об'єднанням перших двох. Вона полягає у видачі рекомендацій на основі вивчення особистості. При здійсненні прогнозу необхідно визначити параметри, на яких він повинен базуватися. Прогнозна оцінка повинна стосуватися трьох основних моментів: а) успішність майбутньої професійної діяльності; б) фізичні і психологічні "затрати" при оволодінні професією та в процесі професійної діяльності: в) задоволеність особистості своєю працею.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31  32 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: