Сторінка
29
Мета: відшукати психолого-педагогічні методи і прийоми покращення взаємин педагога з важковиховуваним учнем, із дитячим колективом, ознайомити учасників з ефективними шляхами вирішення проблеми.
Обладнання: плакати, стікери у формі пелюсток, слідів людини, фломастери, картки двох кольорів із зображенням геометричних фігур.
Тривалість: 40 хв.
Хід гри
Учасникам пропонується об'єднатися у дві групи за двома кольорами. Кожна група отримує окреме завдання.
Група 1 повинна програти ситуацію «Як заспокоїти клас за 5 хв.». За бажанням обирається учасник, який грає роль учителя, інші члени групи – учні. Кожний «учень» отримує від ведучого картку, на якій написана характеристика ролі: що він повинен робити на ігровому імпровізованому уроці, як відповідати, як виконувати завдання тощо. Зміст карток учасники прочитують мовчки, «про себе».
Рекомендується фіксувати на картках такі ролі:
1. Учень спить на уроці, не звертає увагу на зауваження вчителя.
2. Учень не впевнений у своїх силах, боїться піднімати руку й відповідати.
3. Учениця стежить за однокласниками і постійно скаржиться вчителю.
4. Агресивний учень, який намагається зіпсувати настрій учителеві.
5. Гіперактивний учень. Ні секунди не сидить, навчанням не цікавиться.
6. Учень-забіяка, відволікає від уроку сусіда.
7. Пасивна учениця, постійно дивиться у вікно.
8. Учень, який постійно кидає папірцями в дітей.
9. Учениця, яка фарбується на уроці.
10. Учень, який грається й розмовляє по мобільному телефону.
11. Учень, який тупотить ногами.
12. Учениця, яка розгадує кросворди на уроці.
13. Учень, який хитається на стільці й щось вигукує.
14. Учень із низьким рівнем знань, який прагне зірвати урок.
15. Відмінник, самовпевнений і непосидючий.
16. Подружка 1, яка постійно розмовляє з подружкою 2.
17. Подружка 2, яка постійно розмовляє з подружкою 1.
18. Учень, який ходить по класу.
19. Учениця, яка постійно щось жує.
20. Учень, який усім заважає (смикає дівчат за волосся, штиркає ручкою).
Кімната «перетворюється» у клас. Розігрується сцена «Урок». Кожний учасник сідає на своє місце і грає роль. Учасник гри в ролі вчителя має за 5 хв. створити хорошу дисципліну в класі.
Після закінчення відбувається обговорення: які засоби впливу були застосовані «вчителем» для встановлення дисципліни?
Час виконання: 10хв.
Учасники групи індивідуально визначають прийоми, які вони (педагоги) звичайно застосовують у своїй роботі у таких випадках.
Час виконання:5хв.
На третьому етапі ведучий пропонує об'єднатися учасникам у підгрупи за певною фігурою (коли учасники об'єднувалися на початку гри за кольором, на їхніх картках були зображені різні фігури) та формулює завдання підгрупам:
–Як необхідно діяти в таких ситуаціях, щоб досягти хорошого результату? Учасники підгруп обговорюють та записують свої варіанти на стікерах у формі пелюсток.
Час виконання: 5 хв.
Кожна підгрупа презентує свої найбільш ефективні методи, прийоми для встановлення дисципліни в класі, приклеюючи пелюстки на плакат із намальованим стеблом квітки.
Презентація: 10хв.
Група 2 отримує характеристику учня. Завдання кожного учасника – уважно прочитати й самостійно визначити методи, які він застосував би у своїй роботі з таким учнем.
Час виконання: 5 хв.
Далі учасники об'єднуються в підгрупи за певними геометричними фігурами. Ведучий формулює таке завдання: «На аркуші паперу розміром А 2 намалювати реальний та ідеальний портрет цієї дитини, тобто якою вона є і якою могла би бути, якби її належно виховували» (виконують разом З–4 учасники, по одному учаснику з кожної підгрупи).
У цей час кожна підгрупа розробляє свій перелік методів, які можуть застосовуватись у роботі з важковиховуваним учнем, а потім кожен метод записують на стікерові у формі сліду людини.
Час виконання: 15хв.
Всі підгрупи утворюють одне велике коло: і презентують свої напрацювання, приклеюючи «сліди» з методами роботи на плакаті з намальованими реальним та ідеальним портретами учня (між портретами, ніби шлях від «реального» до «ідеального»). Щоб, повноцінно могли висловитися всі підгрупи, кожен метод пропонують по черзі, намагаючись не повторювати один одного.
Час виконання: 10 хв.
Після того, як група 1 і група 2 виконали завдання, вони презентують одна одній свою роботу, відбувається обговорення. Педагоги отримують рекомендації від ведучих щодо більш ефективних засобів та методів роботи з важковиховуваними.
Приклад першого (вступного) заняття діагностичного блоку корекційної програми роботи вчителя з важковиховуваними молодшими школярами
Зміст заняття
Це заняття присвячене знайомству дітей, якщо учасники тренінгу учні різних класів. Діти сідають у коло. Кожній дитині пропонується обрати собі ім'я, яким би вона хотіла, щоб її називали інші. Ця процедура має діагностичний зміст, тому що виявляє бажаний об'єкт ідентифікації дитини. Потім пропонується гра "Гості", яка дає дітям можливість запам'ятати нові імена учасників групи, а також діагностує соціометричну ієрархію їхніх взаємовідносин.
1. Гра «Гості»
Вчитель повідомляє дітям, що для того, аби краще запам'ятати нові імена, вони зараз гратимуть у таку гру: кожна дитина вигадує і подумки уявляє собі протягом 2–3 хвилин свято, яке нібито нещодавно у неї відбулося, і називає по черзі тих дітей з групи, які були гостями.
За принципом соціометрії вчитель діагностує характер та ієрархію взаємовідносин дітей у групі, виявляє тих, які мають низький груповий статус.
Після того, як діти запам'ятали нові імена, їм повідомляють мету і правила роботи групи (звичайно вигадується нейтральна, але мотивуюча мета).
2. Гра "Море хвилюється".
Знайому всім дітям і дорослим гру ми дещо змінили відповідно до завдання тренінгу. Діти обирають ведучого, який повертається спиною до присутніх і промовляє відомі слова: "Море хвилюється – раз ." Після рахунку «три» діти повинні завмерти у незвичайній, неймовірній позі. Ведучий підходить по черзі до кожної дитини і намагається вгадати, кого і в якому емоційному стані вона зображає. Після цього дитина сама розповідає, що вона хотіла сказати своєю позою.
Характер пози дитини та її вербальне пояснення також мають діагностичну цінність для керівника. Дуже часто діти зображають жахливих, агресивних чудовиськ, героїв мультфільмів (кіндзі – черепашки, роботрони та ін.) або маленьких, слабких, переляканих тварин (зайчиків, білочок – найчастіше дівчатка). Дитина підсвідоме передає свої психологічні проблеми, свій емоційний стан. Отже, вчитель може робити висновки про напрямки індивідуальної корекційної роботи.
3. Етюд "Шосте почуття".
Цей етюд використовується як діагностичний метод вивчення єдності групи. Дітям пропонують відповідати на запитання, але не від себе, а ніби від усієї групи, тобто так, як, на їх думку, відповіла б більшість членів групи. Після цього кожна дитина одержує аркуш і олівець, а керівник починає запитувати. Діти повинні мовчки записувати відповіді і не вимовляти жодного слова, як би їм не хотілося це зробити. Керівник запитує:
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Нестандартні уроки в молодших класах
Особливості сімейного виховання дітей з порушенням мовлення
Розвиток інтересу до навчання фізики в учнів у позакласній роботі на прикладі 11 класу загальноосвітньої школи
Педагогічні ідеї В.Сухомлинського як концептуальна основа особистісно-орієнтованого підходу
Кабінет креслення