Сторінка
14
нові підходи (співпраця, відкритість, активність);
нові знання (інтенсивне засвоєння, уточнення):
позитивні цінності, ставлення, ідеали;
нові уміння та навички.
Висока ефективність тренінгового навчання є результатом того. що:
цінується точка зору і знання кожного учасника;
можна поділитися своїм досвідом і проаналізувати його у комфортній атмосфері без примусу;
існує можливість вчитися, виконуючи практичні дії;
можна припускатися помилок, що не призводитиме до покарання або негативних наслідків;
немає негативних оцінок та інших «каральних» засобів оцінювання нових знань.
Традиційні форми навчання передбачають отримання учнем теоретичної інформації з подальшим її застосуванням, після чого з’являється можливість оцінити корисність набутих знань. Тому, при традиційному навчанні вчитель зосереджується в основному на змістовій частині навчання, а використовуючи тренінгову методику, він. насамперед, сприяє рефлексії учасниками тренінгу отриманих знань, які мають трансформуватися через інтелект, досвід, емоційні переживання суб’єкта діяльності, що значною мірою забезпечує адекватний зворотний зв’язок. У процесі уроку-тренінгу, учасники, завдяки зворотному зв’язку, виявляють брак умінь та навичок, так звані «білі плями» теоретичних знань, а також неадекватність наявних установок і стереотипів. Це сприяє корекції неефективних моделей поведінки та їх зміні на нові, ефективніші. Суттєвою перевагою тренінгової методики є те, що вона дає унікальну можливість вивчити складні, емоційно значимі питання в безпечних умовах тренінгу, а не в реальному житті з його загрозами та ризиками. Урок-тренінг дозволяє вчитися без хвилювання стосовно неприємних наслідків, які можуть виникнути у випадку прийняття неправильною рішення.
Мета будь-якою уроку-тренінгу полягає не в аналізі та інтерпретації проблем особистості, задля подальшого їх усунення або зміни мотивації поведінки, а в активному, свідомому навчанні бажаної поведінки.
Хоча урок-тренінг є формою організації навчальною процесу, він не схожий на класичний урок. На тренінгу втрачають силу багато правил, яких учні звикли дотримуватись в школі. Однак ця форма роботи має свої правила. Перше з них – учасники самі виробляють і беруть добровільне зобов’язання дотримуватись певних правил (не запізнюватись, бути доброзичливим, толерантним, активним).
Педагог повинен спрямовувати діяльність групи, встановлюючи правило, що на тренінгу всі звертаються один до одною на ім’я. Це допомагає налагодити контакт з класом й усунути психологічні бар’єри.
Урок-тренінг передбачає використання активних методів групової роботи (наприклад, рольових ігор). Саме тому урок-тренінг так подобається дітям і створює у них відчуття свята, хоча під час їх проведення можна навчитися та збагнути набагато більше, ніж під час класичного уроку. Урок-тренінг має певну структуру (рис.2.4)
Рис. 2.4 Структура уроку-тренінгу
Вступна частинна уроку-тренінгу передбачає вирішення таких завдань:
оцінка рівня засвоєння матеріалу попереднього уроку-тренінгу. Проводиться у формі опитування або перевірки домашнього завдання;
актуалізація теми поточного уроку-тренінгу і виявлення очікувань;
створення доброзичливої і продуктивної атмосфери. Проводиться у формі само-презентації чи взаємопрезентації учасників (Я- повідомлення);
підтримання демократичної дисципліни у формі прийняття, уточнення або повторення правил групи.
Основна частина уроку-тренінгу – кілька тематичних завдань у поєднанні з вправами на зняття м’язового і психологічного напруження, а також дихальні вправи. Можна виділяти теоретичний і практичний блоки. Але це умовно, оскільки знання на уроці-тренінгу у процесі виконання практичних завдань. а саме: міні-лекції у формі бесіди. презентації, взаємонавчанні, роботи в групах.
Заключна частина уроку-тренінгу передбачає:
підведення підсумків;
релаксацію;
прощання та завершення уроку-тренінгу.
Для ефективності проведення уроку-тренінгу ми підібрали та розробили ряд вправ для кожної складової тренінгу.
З уроку-тренінгу важливо постійно отримувати позитивні враження та як можна більше дізнаватись один про одного. Я-повідомлення або я-висловлювання - це спосіб ведення бесіди. Я-повідомлення можна успішно застосовувати в спілкуванні між дітьми. Воно дозволяє висловити думки і почуття в необидной для співрозмовника формі. «Я-повідомлення» дає можливість ближче пізнати своїх однокласників. Коли ми відкриті і щирі у вираженні своїх почуттів, співрозмовник стає більш щирим у вираженні своїх думок. Учень починає відчувати, що йому довіряють. Висловлюючи своє почуття без наказу або догани, ми залишаємо співрозмовнику можливість самому прийняти рішення. І тоді учні починають враховувати побажання і переживання один – одного.
«Я – повідомлення» Діти по черзі кажуть, що вони вміють добре робити. Наприклад: «Я можу стрибати зі скакалкою 100 разів підряд», а усі хором підтримують його: «Молодець!», супроводжуючи аплодисментами.
Відкритий мікрофон дає змогу учасникам висловити свої враження та знання з минулого тренінгу.
Знайомство – це одна з ключових вправ. Її проводять не лише з незнайомою групою, а й з тими, хто давно знає один одного. Знайомство доцільно проводити на початку кожного уроку. Для, його здійснення нами були підібрані наступні вправи.
Розкрий своє ім'я – ця вправа розкриває креативність сприяє самоусвідомленню, підвищенню самооцінки. Запишіть букви свого імені в стовпчик і навороти кожної літери – слово, яке починається з неї і характеризує вас з кращого боку. Наприклад: ВІКТОР
В – вольовий.
І – ініціативний.
К – красномовний.
Т – терплячий.
О – організований.
Р – рішучий.
Під час виконання даної вправи дотримуйтесь правила не критикувати. Навіть, якщо не дуже старанний учень назве себе працьовитим, не критикуйте його і не дозволяйте іншим.
Ти – молодець – Мета – підвищення самооцінки. отримання підтримки групи. Усі стоять у колі, один виходить у центр, називає своє ім’я і те що він любить чи вміє добре робити. У відповідь всі промовляють який він молодець, підіймаючи догори великий палець.
Основна частина включає виконання таких блоків, а саме: презентації; мозкові штурми, міні-лекції з елементами бесіди, самонавчання і взаємонавчанні, проблемні ситуації, обмін думками, перегляд відеороликів, робота в групах, аналіз історій і ситуацій, ігри, керовані дискусії і дебати, об’єднання в групи, вправи: дихальна гімнастика, вправи на зняття психологічного напруження, на зняття втоми очей.
Для розкриття специфіки проведення даних структурних компонентів тренінгу,було розроблено ряд уроків-тренінгів відповідно до тих розділів, які вивчаються на основах здоровя в 5-му класі.
Також необхідно зазначити, що досить вагому роль для підвищення рівня знань учнів має використання в основній частині тренінгу історій, легенд та казок. Для ефективної роботи під час тренінгу необхідно проводити роботу в групах. Для успішного об’єднання учасників у задану кількість груп доцільно використовувати такі вправи:
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Вплив стилю поведінки батьків на соціальний розвиток дитини
Семінар як форма навчання учнів умінню працювати з різними джерелами інформації
Соціалістичний канон української культури
Формування соціально-позитивної поведінки старшокласників
Методика викладання українського народознавства в школі: зміст та завдання