Сторінка
13
Особливо це небезпечно для дітей. Автомобіль, телевізор, комп’ютер, ліфт – все це обумовлює малорухомий спосіб життя. До того ж батьки самі, як кажуть, часто підливають масло у вогонь. Останнім часом в багатьох сім’ях домінує ідея інтелектуального розвитку дитини, коли батьки, стурбовані престижним майбутнім своїх нащадків, забувають про те, що дитині потрібні не тільки інтелектуальні, але й фізичні навантаження.
Багато хто з дорослих навіть не уявляє, яку велику небезпеку таїть у собі гіподинамія. Вона негативно впливає буквально на всі органи і системи організму, викликаючи порушення обміну речовин, послаблюючи імунітет.
Список подібних неприємностей можна було б продовжувати. Але найсумнішим є те, що гіподинамія не збирається складати зброю. Навпаки, судячи по всьому, вона готується наступати на нас все більш широким фронтом. Адже техніка, наука не стоять на місці, вони стрімко розвиваються, створюючи різноманітні матеріальні блага, і призводять до того, що повсякденне життя людини вимагає від неї все менших і менших фізичних зусиль.
Як же змінити свій стиль життя? Оголосити бій «хворобам цивілізації», зробити все можливе для мобілізації величезних резервів, закладених у людському організмі?
Фізичне виховання дітей здійснюється найбільш успішно, якщо між учителями і батьками існує тісний контакт. Часто вплив школи зводиться до контролю. Школа ж повинна виступати в ролі організатора сімейного виховання. Успішна взаємодія школи і сім’ї базується на повазі до батьківського авторитету.
Вивчаючи питання сімейного виховання, можна не раз переконатись, як по-різному батьки ставляться до фізичного удосконалення своїх дітей. Багато хто разом з дітьми проводить вільний час, намагається задовольнити рухову потребу дитини, бути учасниками її розваг. Інші батьки не виявляють належного інтересу до фізичного удосконалення своїх дітей, бажаючи бачити їх тільки хорошими учнями. Деякі ж батьки сподіваються, що всі питання фізичного виховання вирішить школа. Як правило, їм не вистачає часу для здійснення контролю і надання допомоги дитині у дотриманні режиму дня, рухового режиму. Якщо ж взяти до уваги, що надмірно люблячі мами піклуються про звільнення від уроків фізкультури сина чи дочки, то картина вимальовується зовсім безрадісна.
До цього можна додати, що часто батьки, на жаль, недоусвідомлюють, як непомітно, але невмолимо, згубно впливає на організм, що росте, надмірна кількість їжі. Ну, подумаєш, дитина з’їсть зайвий шматок хліба, ще одну цукерку, не одне, а одразу два морозива. Статистичні дані свідчать: число повних дітей продовжує зростати приблизно на 1 % на рік. Небезпечним є те, що такі діти в майбутньому стають хворими людьми, а тривалість їхнього життя скорочується на 5-20 років .
Для дитячого організму шкідлива як недостатня, так і надмірна калорійність їжі. За недостатньої калорійності раціону зменшується маса тіла, погіршується самопочуття, падає працездатність, знижуються захисні сили організму. Надмірна калорійність їжі веде до ожиріння, а це тягне за собою різні порушення у жировому і холестериновому обміні, підвищує ризик виникнення атеросклерозу. Помірність у їжі, відповідність калорійності їжі енергетичним затратам організму є важливим фактором здоров’я і довголіття.
Найзлішими ворогами здоров’я людини є шкідливі звички, до яких відносять куріння, вживання алкогольних напоїв, наркотичних засобів. Здійснюючи пагубний вплив на організм людини, вони помітно знижують його працездатність. Особливо негативно нікотин, алкоголь і наркотики діють на дитячий організм, а тому справедливо вважаються руйнівниками здоров’я дітей і підлітків. Вони несумісні з поняттям здорового способу життя.
У більшості випадків підліткові шкідливі звички пов’язані з несприятливим середовищем, причому вирішальну роль тут відіграє насамперед приклад батьків. Як свідчить статистика, часто такі біди, як алкоголізм, наркоманія беруть початок у сім’ї: від першої стопки, від люблячих батьків, які не побачили в ній нічого страшного, осудного, більше того, самі ж і піднесли її нащадку, не підозрюючи, як неочікувано скоро, невмолимо може нагрянути біда.
Вже одинадцяти-чотирнадцятирічні діти, наслідуючи дорослих, можуть пристраститися до цигарок, до спиртного. Підлітки намагаються у всьому наслідувати старших. До того ж у цю пору в них з’являються й інші мотиви. В організмі підлітка помітно посилюється гормональна активність, на її фоні відбувається різкий скачок росту і розвитку всіх систем і органів. Кардинально перебудовується психіка – у дітей з’являються власні погляди і переконання, їм дуже хочеться видаватися самостійними, незалежними. І часто випалена цигарка, спустошена пляшка видаються в 14-15 років символом дорослості, сили, мужності. Ось і з’являються в під’їздах, дворах компанії, де палять, розпивають спиртне, вживають наркотики.
У п’ятнадцяти-сімнадцятирічних школярів – свої труднощі. Перехід до самостійної діяльності, інтенсивне формування власних поглядів на життя, і як наслідок – переоцінка цінностей можуть викликати стресові ситуації, з якими людині, що тільки вступає в життя, впоратись буває важко. Звідси в окремих випадках – захоплення алкоголем, наркотиками. Ще одним приводом до випивання, вживання наркотиків може стати перевтома: алкогольні напої, наркотики використовуються для того, щоб «освіжитися», «відволіктися», «переключитися».
Все це завдає серйозної шкоди здоров’ю. А якщо до цього додати, що у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння людина втрачає над собою контроль і здатна до різних антисуспільних вчинків, то стає зрозумілим, що такі потворні явища, як алкоголь, наркотики несумісні з нормами і правилами нашого суспільства.
Таким чином, відсутність життєвого досвіду і ще нечітка спрямованість прагнень і переконань нерідко створюють для підлітка цілий ряд труднощів, що негативно позначаються на його здоров’ї. І тут необхідно допомогти молодій людині усвідомити свої величезні фізичні і духовні можливості.
Адже здоров’я не видається як виграш у лотереї. Для того, щоб мати його, потрібно насамперед зберігати нормальне функціонування всього організму. І не в зрілому віці, а набагато раніше. Учені довели, що фундамент здоров’я у людини формується як до народження, так і в період дитинства. А пізніше, у зрілому віці, зусилля витрачаються вже на те, щоб зберегти наявний потенціал здоров’я.
Ці завдання по-новому розставляють акценти насамперед в діяльності медиків. Не випадково ще великий російський хірург М. І. Пирогов сказав, що майбутнє належить медицині попереджувальній. А в наші дні профілактика захворювань взагалі стала головним стратегічним напрямом у медицині. Робота ця багатопланова і складна. По-перше, необхідно глибоко вивчити конкретні зв’язки хвороб людини із зовнішнім середовищем, з умовами і способом її життя. А по-друге, потрібно так змінити ці умови, увесь режим і стиль життя людини, щоб вони всебічно оберігали живий організм від хворо.
Зусиллями одних медиків тут, очевидно, не обійтись. Добитися реальних успіхів можна лише у тому випадку, якщо на допомогу лікарям прийдуть вихователі, педагоги і насамперед – батьки.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Дидактичні ігри як засіб ознайомлення дітей з правилами безпеки в побуті
Методика проведення і організація фронтальних лабораторних робіт з теми: "Взаємодія тіл"
Роман Ч.П. Сноу "Пора сподівань" як роман виховання
Складні випадки правопису слів з спрощенням в групах приголосних
Ідеї народності педагогічної науки та християнські погляди на виховання у пам'ятках Київської Русі