Сторінка
18

Соціально-педагогічні умови формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків

Для оцінки кмітливості необхідно уточнити, наскільки швидко учень розуміє поставлене запитання, чи виявляє винахідливість у відповідях, чи не має схильності до непродуманих відповідей, відповідає по завченому чи проявляє творчість, знаходячи свої прийоми вирішення завдання.

Зрештою, враховуючи, що шкідливі звички і порушення поведінки частіш за все виникають у підлітків при порушенні вольових процесів, потрібно уточнити ці характеристики за такими показниками: чи володіє собою у складній обстановці? Чи вміє при сильному збудженні стримуватися і видаватися зовні спокійним? Легко чи з трудом придушує спалахи гніву шляхом свідомого зусилля?

На основі отриманих результатів було складено психологічну характеристику особистості учня, що є основою педагогічної характеристики (додаток Ж). Усі дані в ній мають бути викладені детально, у лаконічній формі і з певною повнотою розкривати суттєві особливості поведінки й особистості підлітка.

Крім того, з метою вивчення стану забезпечення підлітків харчуванням проводилось опитування учнів старших класів та їхніх батьків за анкетами, наведеними в додатках И, К.

Існує безпосередній взаємозв’язок між здоров’ям людини і її харчуванням. Повноцінною їжу називають тоді, коли вона повністю покриває енергетичні затрати організму. У нашій країні розроблені на наукових засадах норми фізіологічних потреб у харчових речовинах і енергії для дітей і підлітків.

Про повноцінність харчування у енергетичному відношенні можна судити за масою тіла підлітка. За достатньої кількості і калорійності їжі маса тіла дитини відповідає нормальним показникам (табл. 2.1.3). Збільшення маси тіла при надмірному відкладенні жиру і за відсутності помітного розвитку м’язів вказує на надмірне харчування, більш низькі показники маси тіла свідчать про недостатню калорійність їжі.

Таблиця 2.1.3

Середні показники маси тіла і зросту здорових дітей

Вік

Маса тіла (кг)

Зріст (см)

хлопчики

дівчатка

хлопчики

дівчатка

13

39,3-53,0

43,3-54,4

149-165

151-163

14

45,4-56,8

46,5-55,5

155-170

154-167

15

50,4-62,7

50,3-58,5

159-175

156-167

З метою вивчення умов та способу життя старших підлітків було проведено анкетування (додатки Л, М), за результатами якого виявлено певний контингент підлітків з ознаками патологічного формування особистості. Результати опитування наведено в табл. 2.1.4.

Таблиця 2.1.4

Узагальнені результати анкетування учнів старших класів

№ з/п

П о к а з н и к и

Г р у п и

А

В

С

1.

Схильність до порушення поведінки

2 (10 %)

2 (10 %)

1 (5 %)

2.

Куріння

6 (30 %)

9 (45 %)

14 (70 %)

3.

Вживання алкогольних напоїв

4 (20 %)

3 (15 %)

8 (40 %)

4.

Вживання наркотичних засобів

-

1 (5 %)

2 (10 %)

Графічно узагальнені результати анкетування показано на рис. 2.1.3.

Рис. 2.1.3. Результати виявлення підлітків, які мають шкідливі звички

Нарівні з методом спостереження здійснювалось експертне оцінювання поведінки учнів іншими викладачами і батьками. Проведені паралельно з експертним оцінюванням бесіди з іншими викладачами і батьками учнів надали додаткову інформацію про причини розвитку несприятливих станів.

Крім того, проведене дослідження свідчить, що в учнів-курців, учнів, схильних до вживання алкоголю, наркотиків, успішність нижча. Внаслідок токсичного впливу нікотину, алкоголю, наркотичних речовин у дітей послаблюється воля, знижується здатність сприймати нові знання. Такі учні робляться неуважними, менш кмітливими, серед них більше порушників дисципліни.

При проведенні антиалкогольної і антинікотинової роботи, в ході профілактики поширення наркоманії важливо виявити учнів з факторами ризику. Цьому може допомогти правильно проведене анкетування учнів. Анкета повинна включати запитання, які допоможуть вчителеві визначити небезпечні умови в сім’ї учня, його оточенні, дізнатися як учень проводить свій вільний час, виявити його ставлення як до негативних звичок загалом, так і до своїх власних, з’ясувати рівень поінформованості про негативний вплив алкоголю, тютюну, наркотичних речовин на людський організм.

До анкетування учнів потрібно підготувати, щоб здобути вірогідні дані, адже анкета не повинна бути анонімною (розголосу не підлягає). Після анкетування вчитель знатиме, яким учням потрібно приділити найбільше уваги, зможе виявити негативних лідерів і особливо ретельно і наполегливо працювати з ними. Доцільно запросити лікаря-нарколога для проведення кількох бесід з такими учнями про біологічні і медичні аспекти шкідливої дії алкоголю, тютюну, наркотиків.

Проводячи спостереження за учнями, необхідно знати основні симптоми прояву дії нікотину, алкоголю, наркотиків.

У курців часто відмічаються головні болі, запаморочення, порушення сну, зниження розумової і фізичної працездатності.

Алкоголь руйнує насамперед центральну нервову систему. Навіть незначні дози його пригнічують гальмівні процеси. Алкоголь швидко проникає у кров і викликає стан оп’яніння, від чого різко знижується фізична і розумова працездатність. Людина. яка вживає спиртні напої, не може швидко і точно мислити, стає неуважною, допускає багато помилок. У неї понижається швидкість рухової реакції, погіршується точність рухів, різко розстроюється координація рухів, частішають пульс і дихання.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: