Сторінка
15
- одержання інформації про здоров’я й експрес-оцінка функціонального стану і рухових можливостей організму, діагностування з метою виявлення рівня фізичного, психічного, соціального й духовного здоров’я;
- вибір мотивів усвідомлення потреби у здоровому способі життя, культурі здоров’я;
- вибір рішення (постановка мети)».
Важливою умовою формування відповідального ставлення підлітків до власного здоров’я є створення емоційно-творчого морально-психологічного клімату в колективі. При цьому дуже важливо враховувати позитивні якості учнів. Педагоги повинні будувати свої стосунки з учнями та взаємовідносини дітей між собою шляхом взаємопідтримки, взаєморозуміння, довіри і співтворчості.
Педагоги в жодному разі не повинні акцентувати увагу лише на недоліках і поразках учнів. Необхідно, щоб виховний процес відбувався в спокійних умовах, щоб була злагодженість дій вихованців, панувало шанобливе, турботливе ставлення один до одного. Вихователь має хвалити учнів, вселяти в них упевненість в своїх силах, підбадьорювати їх. Саме за таких умов кожна дитина захоче досягти успіху, творчо працюватиме, вдосконалюватиме себе.
Важливою умовою формування відповідального ставлення старших підлітків до власного здоров’я є підвищення педагогічної культури батьків. Відповідно до вимог сучасного етапу розвитку суспільства, дитина повинна оволодіти не тільки певними знаннями, вміннями і навичками, а й уміти використовувати їх на практиці. Вона має прагнути до самовдосконалення і розвитку своїх потенційних можливостей, навчитися реалізовувати себе в житті. І саме на сім’ю як один з головних інститутів в соціалізації дитини та її виховання покладається найбільша відповідальність у вирішенні цих завдань.
У Національній програмі виховання дітей і учнівської молоді в Україні наголошено на посиленні ролі сім’ї у вихованні дітей і зміцненні її взаємодії з навчальними закладами. Згідно з програмою, сім’я і школа є основними інститутами соціалізації дитини та її виховання, а отже, їхнім головним завданням має бути сприяння становленню особистості, здатної творити власне життя і будувати гуманні гармонійні стосунки з навколишнім середовищем. Забезпечення єдності школи і сім’ї дає змогу підвищити рівень педагогічної культури батьків.
Вплив сім’ї залежить від: складу сім’ї (повна, неповна, багатодітна); стану здоров’я її членів; рівня освіти батьків; інтересів, стосунків у сім’ї; стилю виховання (демократичний чи авторитарний); мети виховання; матеріального забезпечення; житлових умов; усвідомлення батьківства.
Саме в сім’ї створюються сприятливі умови для розвитку дитини, формування її самооцінки і впевненості в собі, компетентності в різних сферах життєдіяльності. Тут закладається основа для становлення світогляду, переконань, ідеалів. Сім’я також сприяє фізичному вдосконаленню людини. Родина формує у дітей розуміння сенсу і мети життя, розвиває моральні якості, формує моральну свідомість шляхом залучення дитини до родинного спілкування, здійснення доброчинних справ, виховує у дітей готовність до творчої праці, спонукає до самовдосконалення.
Щоб у сім’ї було можливим формування відповідального ставлення до власного здоров’я, потрібно:
- викликати в батьків інтерес до цієї проблеми;
- надати теоретичну і практичну допомогу батькам з цього питання.
Теоретична допомога батькам полягає у наданні інформації про особливості розвитку підлітка та вплив цих особливостей на їх стан здоров’я, про форми і методи розвитку у дітей природного потенціалу, інтересів, способи самовдосконалення.
Таким чином, враховуючи умови функціонування сучасних педагогічних систем, принципи системного і діяльнісного підходів до виховання, вікові й індивідуальні особливості розвитку старших підлітків, можна виділити зовнішні і внутрішні умови формування відповідального ставлення учнів до власного здоров’я. До зовнішніх умов ми відносимо: науково-теоретичне і методичне забезпечення процесу формування потреби у самовдосконаленні; врахування принципів особистісно орієнтованого виховання; створення емоційно-творчого морально-психологічного клімату в учнівському колективі, налагодження взаємодії «вчитель–учень» та «учень–учень» шляхом забезпечення демократичного стилю спілкування, взаєморозуміння, взаємопідтримки, довіри, співтворчості; створення для учнів ситуацій успіху; підвищення педагогічної культури батьків. До внутрішніх належать: ціннісні орієнтації, спрямовані на формування відповідального ставлення до власного здоров’я, мотивації самовдосконалення.
Методика діагностичних досліджень старших підлітків
Метою нашого дипломного дослідження є вивчити, теоретично обґрунтувати та практично перевірити соціально-педагогічні умови підвищення ефективності формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків.
Відповідно до мети нашого дослідження нами були розроблені наступні завдання:
- за допомогою діагностичних методик визначити рівень мотивації підлітків щодо ведення здорового способу життя;
- скласти програму формування відповідального ставлення до власного здоров’я старших підлітків з урахуванням їх індивідуальних і вікових особливостей, досягнень сучасної психологічної і педагогічної наук та експериментально перевірити її ефективність;
- порівняти результати діагностики до та після впровадження програми щодо ефективності формування відповідального ставлення старших підлітків до власного здоров’я з метою її експериментальної перевірки;
- розробити методичні рекомендації для педагогічних працівників та батьків з теми дослідження.
Дослідження в рамках даної роботи проводилось на базі Понінкінського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1, гімназія» Полонського району Хмельницької області. В дослідницькому експерименті брали участь учні 9-х (група А), 10-х (група В), 11-х (група С) класів. До складу кожної групи входило по 20 учнів. Крім того до проведення дослідження залучались класні керівники, учителі фізкультури, психолог, лікар, батьки.
Експериментальне дослідження проводилось в три етапи:
1-й етап: діагностування (констатувальний експеримент);
2-й етап: впровадження програми формування в учнів відповідального ставлення до власного здоров’я (формувальний експеримент);
3-й етап: проведення повторного діагностування (контрольний експеримент).
Для з’ясування соціально-педагогічних умов формування відповідального ставлення до власного здоров’я було проведено діагностування особистісно-мотиваційної сфери старших підлітків, що дозволило виявити зміст мотивації учнів, її структуру та стійкість. Крім того, виявлялись соціальні, фізичні, психологічні можливості та здібності учнів, проводилась робота щодо їх розвитку та корекції, що сприяло формуванню свідомого відповідального ставлення підлітків до власного здоров’я.
Для виявлення провідних мотивів формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків проводилось опитування за допомогою анкети «Вивчення мотивації підлітків щодо ведення здорового способу життя».
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Вивчення правопису у 1-4 класах з допомогою засобів мультимедіа
Розвиток пізнавального інтересу молодших школярів у процесі вивчення курсу "Я і Україна" в 3-4 класах
Організація туристсько-краєзнавчої учнівської молоді в Україні
Методологія педагогіки
Теоретико-методичні засади фізичного виховання молоді у працях С. Гайдучка та братів Франків