Сторінка
29
Наступний етап — презентація групових рішень — може бути організований по-різному, залежно від характеру взаємодії учасників груп (спільно-індивідуальна, спільно-послідовна, спільно-взаємодіюча). Спільно-індивідуальна форма передбачає представлення результатів власної діяльності кожного учасника, обговорення та вибір доцільного варіанта. При спільно-послідовній – результат діяльності кожної групи є фрагментом, необхідним для побудови загальної відповіді. Спільно-взаємодіюча форма обумовлює вибір певних аспектів групових рішень, на основі яких приймається колективне.
На підсумковому етапі учні оцінюють, наскільки вдалося створити атмосферу співробітництва у групі, підбивають підсумки виконаної роботи.
Хоча й існує велике різноманіття інтерактивних методів навчання, що можуть використовуватись при вивченні географії Південної та Північної Америк варто все ж починати з найдоступніших і зрозуміліших для дітей. Прикладом такої інтерактивної гри може бути "мікрофон":
На дошці записано тему уроку.
Учитель пропонує прочитати її і сказати, використовуючи мікрофон, чим важливий цей матері; що вони знають з цієї теми.
Учитель дає учням мікрофон або якийсь предмет (ручку, олівець), який є уявним мікрофоном, пропонує почергово стисло і швидко висловити. Говорити може тільки той, хто одержав мікрофон. Відповіді учнів записуються на дошці. Після цього вчитель переходить до викладу нової теми.
Не слід думати, що інтерактивна вправа відразу вийде. Не всі учні з першого разу братимуть "мікрофон". Тому можна дозволити повторити вже сказати або сказати щось від себе, адже відповіді не коментуються і не оцінюються.
Для успішного впровадження в практику різних інтерактивних технологій необхідний досвід, що звичайно виникає в процесі їх використання. Не потрібно боятися того, що на початкових етапах може не все вдаватися, а скоріш за все так і буде. Потрібно і далі впроваджувати інтерактивні технології в навчальний процес і це неодмінно дасть свої позитивні результати.
Крім всього зазначеного, важливе значення при викладанні фізичної географії Південної та Північної Америк має правильний підбір форм організації пізнавальної діяльності.
Виділяють наступні форми організації пізнавальної діяльності учнів:
Фронтальна. Учні виконують єдине для всіх завдання за єдиного для всіх темпу роботи. Вчитель працює одразу з усім класом, керує діяльністю усіх школярів, але врахувати індивідуальні особливості учнів не встигає, спираючись під час роботи на більш активних і підготовлених. Під час цієї форми роботи використовуються частково-пошуковий метод, робота з наочністю. Дана форма організації пізнавальної найбільше підходить до не складних для сприйняття тем. Це може бути вивчення клімату, населення Південної (Північної) Америки.
Індивідуальна. Характерна, на жаль, в основному для виконання домашніх завдань. Проте на уроці вона також має своє застосування і вона ж дозволяє дотримуватися відмінностей у темпі навчання, враховуючи індивідуальні особливості учнів. За цієї форми роботи використовується як репродуктивний метод, так і дослідницький. Школярі виконують завдання на порівняння об'єктів, складають їх характеристики за типовими планами, а також схеми, графіки, таблиці за матеріалами різних джерел знань (підручників, довідників, карт тощо), заповнюють контурні карти, складають картосхеми. Ми пропонуємо застосовувати фронтальну форму роботи під час вивчення географічного положення, вод суходолу та природних зон Південної (Північної) Америки, оскільки при вивченні саме цього матеріалу широко застосовується робота за типовим планом.
Колективна. Діє схема "вчитель – колектив – учень": робота парами, бригадами (постійні об'єднання) і тимчасовими групами. Саме такі групи створюються під час навчальних рольових ігор та дискусій. Бажано застосовувати групову форму на уроках узагальнюючого повторення, на семінарах, конференціях, диспутах, конкурсах присвячених вивченню будь-якого із досліджуваних нами материків.
У своїй практичній діяльності ми рекомендуємо вчителям географії використовувати набір різних видів методів – від репродуктивного до творчого мислення з послідовним ускладненням засобів діяльності, від пояснювально-демонстративного до дослідницького.
Таким чином, вивчаючи фізичну географію Південної та Північної Америк найбільший пізнавальний ефект досягається завдяки впровадженням у навчальний процес нетрадиційних форм організації уроку, інтерактивних та ігрових технологій. Але для використання вище згаданого необхідно врахувати всі деталі і методично грамотно підійти до організації уроків присвячених вивченню розглядуваних нами материків.
Зміст навчального матеріалу до вивчення тем географії Південної та Північної Америки
З огляду на сучасні тенденції спрямовані на широке впровадження нетрадиційних форм навчання у загальноосвітній школі, ми підібрали та розробили деякі методичні розробки нетрадиційного характеру подані нижче.
На уроці з теми "Географічне положення Південної Америки. Дослідження та освоєння. Рельєф і корисні копалини", можна використати ігрову форму навчання наступного змісту: для з’ясування часу відкриття материка можна запропонувати дітям екскурс в минуле. Вони аналізують фрагменти карт різних часів і роблять висновок про те, коли на картах з’явилася Америка. Для того щоб вивчення рельєфу Південної Америки мало проблемний, навіть дослідницький характер, варто створити ігрову ситуацію. Доречно розділити клас на групи дослідників геологів і геоморфологів, які вирушають в експедицію з метою з’ясування можливостей відкриття нових родовищ корисних копалин. А для цього потрібно знати будову материка та рельєф поверхні.
Перша група дослідників-геоморфологів знайомиться із загальним характером рельєфу: з’ясовує, які форми є на материку, як вони змінюються із заходу на схід за паралеллю 10˚ пд. ш., виписує, які гори і рівнини перетинаються цією паралеллю, знаходять їх на карті в атласі та на настінній карті.
Друга група дослідників – геоморфологів: знайомиться з будовою материка за картою "Будова земної кори": виявляє тектонічну структуру, що складає основу материка, та її вік; з’ясовує наявність областей складчасті та їхні назви; порівнює будову земної кори Південної Америки та інших материків тропічних широт.
Третя група дослідників – геологи – вивчає наявні корисні копалини, виявляє їхні родовища – ті, які розробляються і які можна розробляти в найближчому майбутньому; порівнює з корисними копалинами Африки та Австралії.
За наявності часу можна виділити й інші групи науковців, які "досліджуватимуть" окремі форми рельєфу: Анди, Бразильське та Гвіанське плоскогір’я, Амазонську, Орінокську та Ла-Платську низовини – і складуть їхню комплексну характеристику: морфологічну, генетичну, морфометричну тощо. Це можна зробити не лише за матеріалом підручника, а й за картами та проведеними за ними вимірами протяжності, площі поширення, абсолютної і відносної висоти тощо.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика ознайомлення дітей із прислів’ями і приказками
Професійне самовизначення учнів педагогічного ліцею технологічного профілю
Трагедія особистості у п’єсі І. Карпенка-Карого “Сава Чалий"
Індивідуальний стиль діяльності та професійна придатність особистості
Фізичне виховання школярів у сучасній школі