Сторінка
31
За сучасних змін як в педагогічній науці, так і в житті пересічного учня перед методистами постало ряд завдань які необхідно вирішити. Найважливішим є підвищення продуктивності навчання, що не можливо без організації належним чином пізнавальної діяльності.
В ході нашого дослідження, під час роботи з методичною та шкільною літературою, ми намагалися підібрати і розробити найбільш доцільну та методично грамотну організацію пізнавальної діяльності на прикладі вивчення тем "Південна Америка" та "Північна Америка".
У результаті дослідження ми дійшли таких висновків.
Організація пізнавальної діяльності не можлива без правильної мотивації. Їй відводиться важлива роль, особливо в реаліях сьогодення, коли багато цінностей втрачено або призабуто сучасним підростаючим поколінням. Сучасні учні керуються зовсім іншою системою мотивації, ніж та що була раніше. Тому зараз особливо актуально переосмислити зміни що сталися перш за все у психіці учнів. Для цього потрібно проводити діагностику їх мотиваційної сфери. На основі отриманих результатів, робити певні висновки, які допоможуть методистам вже у розробці найбільш доцільних мотиваційних та організаційних форм і засобів вивчення фізичної географії. Крім того, для розвитку пізнавальних інтересів дуже важливим є активізація навчальної діяльності, яка неможлива без самостійної навчально-пізнавальної діяльності, без формування стійкого пізнавального інтересу. Стимулом пізнавальної діяльності може бути оцінка. Саме вона, після реформи системи оцінювання почала активізувати творчу діяльність учня, на відміну від п’ятибальної системи, де в основі лежало стимулювання репродуктивних якостей. Важко уявити сучасний світ без інформаційно-телекомунікаційних технологій, але з впровадженням їх у навчальний процес з фізичної географії є певні проблеми, які чекають свого вирішення. А загалом же ці технології активізують пізнавальну діяльність, розвивають мислення і сприймаються дітьми дуже позитивно. При вивченні фізичної географії потрібно звернути увагу на застосування проблемного підходу до навчання, реалізацію системи самостійних робіт, формуванню в учнів різних прийомів навчальної роботи, розв’язанню пізнавальних завдань та задач.
Навчально-пізнавальна діяльність є одним із найскладніших видів діяльності. Її специфіка полягає в тому, що її суб’єкт водночас є об’єктом, а певні зміни в суб’єкті є безпосереднім продуктом діяльності. Успішне навчання дітей у школі великою мірою залежить від усвідомлення мети навчання і мотивів, якими вони керуються. Отже, навчання об’єктивно пов’язане з розвитком особистості. Навчаючись, дитина розвивається, а розвиваючись, засвоює складніші завдання. У розвитку особистості важливу роль відіграє активізація розумової діяльності, уваги, сприймання, пам’яті, уяви тощо. Структура навчально-пізнавальної діяльності, її ефективність визначається рівнем сформованості самостійної навчально-пізнавальної діяльності учнів. У процесі навчання взаємодіють учитель та учні як основні його суб’єкти, поєднані спільною метою і предметом діяльності.Тому в процесі навчання неминучим є спілкування як прояв фундаментальних якостей психіки особистості вчителя і кожного учня зокрема. Сучасна педагогіка та дидактика особливу увагу приділяє вивченню суб’єкт-суб’єктиних відносин В ході навчально-пізнавальної діяльності учень розвивається психологічно та розумово. Обираючи методичний апарат учитель повинен враховувати психічні особливості розвитку пізнавальної діяльності учнів, цілеспрямовано формувати їх інтелектуальні вміння та навички самостійної пізнавальної діяльності.
Для підвищення продуктивності навчання потрібно правильно організовувати пізнавальну діяльність учнів на уроці фізичної географії. Саме тому, найбільш доцільним є застосування нетрадиційних форм викладання, важливо широко впроваджувати інтерактивне навчання, використовувати активні та ігрові форми навчання. Завдяки їх емоційному компонентові можливе реальне зацікавлення учнів фізичною географією материків, а значить і підвищення навчального інтересу. Як приклади організації пізнавальної діяльності в ході вивчення фізичної географії ми виділили наступні: урок-подорож, урок-конференція, урок вікторина, різні ігрові форми навчання.
Відбираючи та розробляючи навчальний матеріал доцільно звернутати увагу на його науковість, логічне упорядкування, доступний характер викладення, відповідність програмі з географії загальноосвітніх навчальних закладів. Суттєве значення має наявність хрестоматійного навчального матеріалу, який сприяє зацікавленності учнів, поширенню та поглибленню їх знань, організації навчально-пізнавальної діяльності.
Матеріали, уміщені у магістерській роботі, можуть бути використані вчителями-практиками та студентами педагогічних вузів з метою підвищення своєї кваліфікації та урізноманітнення методів, методичних прийомів, засобів та форм організації навчання географії.
st.ru
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Особливості проявів дитячої обдарованості та їх розуміння батьками
Узагальнена характеристика учня як результат вивчення особистості
Аналіз педагогічного досвіду формування графічних умінь у молодших школярів на уроках трудового навчання
Підвищення рівня інформаційної культури майбутніх вчителів іноземних мов
Використання демонстраційного досліду як засобу вивчення функціонування рослинного організму в розділі "Рослини"