Сторінка
28
Міжгруповий діалог
Одним з ефективних засобів організації навчальної діяльності, яка збільшує самостійність дітей, - є розподіл учнів на малі групи (по п'ять-шість чоловік) і організація діалогу між групами.
Розподіл ролей-функцій у дискусійній групі: "Ведучий" (організатор): організовує обговорення питання, проблеми, втягує в роботу усіх членів групи; "Аналітик": задає питання учасникам під час обговорення, піддає сумніву ідеї та формулювання; "Протоколіст": фіксує все, що стосується розв'язання проблеми, формулює позицію групи; "Споглядач": оцінює участь кожного члена групи.
Пам'ятка для вчителя
У ході підготовки до дискусії
1. Випереджальна постановка проблемного питання, завдання тощо.
2. Визначення джерел, з яких учні можуть отримати додаткову інформацію, у вигляді списку рекомендованої літератури.
3. Планування орієнтовного ходу дискусії у вигляді баз аргументів для протилежних сторін учасників дискусії. Учнів необхідно вчити проводити диспути на прикладах. Згодом вони самі зможуть складати бази аргументів "за" і "проти" щодо проблемних моментів географії.
4. Визначення випереджальних завдань для учнів, які стануть кістяком майбутніх груп-учасників дискусії, розподіл ролей за ініціативою учнів залежно від їхніх уподобань, рівня знань і рис характеру.
5. Розробка схеми уроку з урахуванням обов'язкових моментів: інтелектуальної розминки, організаційної частини (розподіл ролей і обов'язків), проведення дискусії за планом (перелік запропонованих питань), підбиття підсумків, висновків, оцінювання результатів групової роботи.
Під час дискусії
Оцінювання результатів роботи не за принципом "чиє слово останнє", а залежно від аргументованості виступів учнів, незважаючи на те, яку сторону вони захищали.
Учитель має виступати в ролі третейського судді, арбітра, а не активного учасника диспуту. Свою позицію і думку він висловив під час пояснення матеріалу теми, і тепер весь час повинен бути наданий учням.
Слід підтримати і відзначити роботу не лише найактивніших, а й тих, хто досягнув прогресу порівняно з минулими уроками, навіть якщо вони не надто вирізнялися на загальному тлі.
Необхідно стежити за часом, пам'ятати про головну мету роботи.
Пам'ятка для учня
Уважно вивчіть тему, запропоновану для дискусії, ознайомтеся з переліком рекомендованої літератури.
У ході опрацювання матеріалу визначте свою позицію ("за" чи "проти") і доберіть аргументи для дискусії.
Подумки поставте себе на місце свого супротивника, оцінюючи позитивні й негативні сторони його й даної позиції, намагайтеся бачити не тільки "мінуси", а й "плюси" позиції супротивника і не забудьте їх відзначити.
Треба намагатися відсторонено оцінювати чужі погляди, виявляючи розбіжності в різних судженнях і позиціях, помічати помилки і прояви упередженості й не піддаватися впливові тенденційної інформації
Слід чітко висловлювати свої думки, точно формувати доречні запитання і відповідати на них, робити коректні, виважені висновки.
Ні в якому разі не можна перебивати опонента, слід вислухати його до кінця ("Стався до інших так, як хочеш, щоб ставилися до тебе").
Не підвищуйте голосу, не перетворюйте дискусію на сварку, не можете вгамувати власні емоції – помовчіть, порахуйте подумки до десяти.
Пам'ятайте олімпійський принцип: "Головне – не перемога, головне – участь" [6].
На особливу увагу заслуговують інтерактивні методи навчання, які мають надзвичайно великий пізнавальний потенціал і використання їх може стати одним з найважливіших з поміж інших елементів вивчення фізичної географії Південної та Північної Америк. Деякі уточнення та практичні рекомендації ми подаємо нижче.
Інтерактивні методи зручно застосовувати із аудіовізуальними засобами навчання. Комплексно застосовувати інтерактивні й аудіовізуальні засоби навчання на уроках географії можна, як показують результати експериментальної роботи, у наступних напрямках.
По-перше, це використання демонстраційного комплексу "Комп'ютер – відеомагнітофон – проекційний пристрій" на уроках вивчення нового матеріалу і закріплення пройденого при ілюстрації закономірностей розвитку природи і суспільства на конкретному матеріалі регіонального змісту. При цьому важливо гармонійно сполучити інтерактивний і аудіовізуальний способи подачі інформації, не захоплюючись якимсь одним. Аудіовізуальні засоби можуть обрушити на учня могутній потік односпрямованої інформації, що складно осмислити за достатній обмежений час на уроці, переглянувши тільки один раз. При цьому з їхньою допомогою можна продемонструвати яскраві географічні об'єкти і явища, використовуючи досить дешеві носії інформації. Інтерактивні засоби дозволяють керувати вчителю й учню потоком інформації, акцентуючи увагу на найбільш цікавих чи складних моментах досліджуваного матеріалу.
Нові можливості мультимедійних додатків по комплексному впливі практично на всі органи сприйняття людини необхідно використовувати у викладанні географії, у змісті якої крім абстрактних закономірностей велике місце приділяється регіональному матеріалу, що ілюструє ці теоретичні висновки.
Використання мультимедійних інтерактивних засобів у сполученні з аудіовізуальними при висновку зображення на великий екран істотно може підвищити наочність навчання і підвищити мотивацію до нього. Комп'ютерні анімації дозволяють наочно й у динаміку розглядати багато географічних об'єктів і явища. На великому екрані як би "оживають" схеми і взаємозв'язки між об'єктами і явищами. При цьому навчання проводиться з безумовним дотриманням санітарних норм використання комп'ютерної техніки, оскільки цілком відсутній її шкідливий вплив на учнів.
По-друге, досить перспективне використання навчальних геоінформаційних систем (ГІС) – особливих інтерактивних систем, здатних на новому технічному рівні реалізувати збір, систематизацію, збереження, обробку, оцінку, відображення і поширення даних і як засіб одержання учнями на їхній основі нової навчальної інформації і знань про просторово-тимчасові явища. Представляється дуже ефективним використання навчальних ГІС при зіставленні тематичних карт різного змісту на ту саму територію, будь те чи материк невелика ділянка місцевості. Тоді засвоєння знань про взаємозв'язки стане більш цікаво і захоплююче.
Ефективність впровадження інтерактивного навчання забезпечується спеціальною організацією навчального процесу, яка складається з кількох етапів.
На підготовчому етапі формуються мікрогрупи. При цьому враховують позитивний емоційний стан мікрогрупи, готовність учасників до співпраці під час вирішення навчальної проблеми, яка повинна спонукати учнів до пошукової діяльності, обміну власним досвідом, думками, розвивати вміння та навички самостійно працювати. Далі в процесі спілкування учні виявляють не тільки знання предмета, а й уміння узагальнювати, робити логічні висновки, у них формуються комунікативні уміння — у процесі обговорення свою думку необхідно висловлювати стисло і не відхилятися від теми; демонструвати вміння не тільки говорити, а й слухати.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розвиток пізнавальних інтересів учнів 4 класу на уроках "Я і Україна"
Вивчення декоративно-прикладного мистецтва як метод виховної роботи у позаучбовий час
Виховання колективізму на уроках трудового навчання в початкових класах
Особливості бюджетного фінансування професійно-технічних закладів
Акмеологічний підхід у теорії й практиці вищої педагогічної освіти України, Росії, Білорусі