Сторінка
22
1) традиційні,стандартні, загальновідомі
2) нестандартні, нетрадиційні, авторські
Виховання дітей у сім. Проблема сімейного виховання в творах Макаренка "Книга для батьків", "Лекції про виховання", Сухомлинського «Батьківська педагогіка», Стельмакович «Родинна педагогіка»
Сімейне виховання - це вид педагогічної діяльності, яка здійснюється батьками чи особами, які їх заміняють, розвивається разом з розвитком суспільства, відбиває його успіхи, труднощі та суперечності.
Принципи: цілеспрямованість; зв'язок виховання з життям; виховання в праці; самодіяльність дітей в поєднанні з керівництвом дорослих; єдність вимог і повага до особистості вихованця; врахування індивідуальних та вікових особливостей.
Своєрідність сімейного виховання зумовлюється тим, що саме в сім'ї з раннього віку починається формування людини, розвиваються розумові, фізичні здібності, моральні, естетичні якості дітей, виробляється їхнє ставлення до людей, до навколишньої дійсності, закладаються основи світогляду, формується любов до праці.
Загальні умови сімейного виховання: - гуманістична спрямованість цілей сімейного виховання; - спільна трудова діяльність батьків і дітей, - розумка організація життя і діяльності; - створення сприятливих умов в сім'ї і стосунків; -батьківський авторитет; - єдність вимог школи, сім'ї і громадськості.
А.С. Макаренко "Книга для батьків" називає основні педагогічні помилки: батьківська невимогливість і вседозволеність, нескінченні заборони, байдужість до інтересів підлітків, пригнічення його волі, черствість до оточуючих.
Необхідним засобом виховання у сім'ї є особистий приклад батьків, батьківський авторитет. А.С. Макаренко наводить приклади негативного батьківського авторитету. Чуйне ставлення до дитини - найважливіша риса педагогічного такту батьків.
В.О. Сухомлинський "Батьківська педагогіка". 1. Педагогічний всеобуч батьків - підвищення їх педагогічної культури. Спільна робота школи і сім'ї в формуванні особистості дитини. Тематика різних видів і форм педагогічної освіти розроблюється з урахуванням віку дітей. 2. "Як виховати справжню людину" -обстоював загальнолюдські моральні цінності (моральне виховання). "Ставлення до батьків, рідних, близьких". "Виховання високих моральних якостей і норм поведінки". "Дружба, любов". "Ставлення до краси в природі і суспільстві"
Проблеми алкоголізму і наркоманії та їх вплив на фізичне, психічне, духовне здоров'я дітей та молоді. Форми і методи профілактики вживання алкоголю і наркотичних речовин у середовищі учнівської молоді. Концепція освіти "рівний - рівному" щодо здорового способу життя серед молоді України
Алкоголізм - це біо-психічне асоціальне захворювання, залежність людини від алкоголю, що супроводжується соціальною і моральною деградацією особистості.
Алкоголізм має два значення: хвороба; соціальна патологія. Причини: розваги, вплив оточення, алкогольні традиції, негативне соціальне мікросередовище, неприємності, особисте життя.
Фази алкоголізму: - початкова (неусвідомлений потяг, зберігається почуття провини); - критична (втрачається контроль над собою, прагнення виправдати себе і звинуватити інших); -хронічна (стійкість до алкоголю знижується, відбувається деградація особистості).
Проблеми людей, залежних від алкоголю: проблеми самих людей; проблеми здоров'я; втрата самоконтролю, агресивність, І нещасні випадки, проблеми сім'ї (конфлікти, матеріальні і труднощі); проблеми юнацького алкоголізму; проблеми суспільства; витрати на лікування.
Наркоманія - це психічний, а іноді фізичний стан, який виникає внаслідок взаємодії між живим організмом і наркотичними засобами, виникає постійна потреба у наркотику.
Стадії наркоманії: 1) характеризується психічною залежністю, йде перехід з неусвідомленого до усвідомленого потягу до наркотику. Стан наркотичного сп'яніння. Ця стадія триває від півроку до декількох років. 2) до психічної залежності приєднується фізична залежність. Людина без наркотику не може жити.
Причини наркоманії: несприятливе мікросередовище; низький моральний рівень сім'ї; вживання алкоголю; перенасичення розвагами.
Запобіжна профілактична робота: вибір і формування позитивного ідеалу, здоровий, тверезий спосіб життя; спорт.
Виділяють три види соціальної допомоги: інформаційно-просвітницька, консультативно-рекомендаційна; корекційна діяльність (робота з батьками і дітьми).
Лікувально-оздоровча робота: розробка лікувальних препаратів; розробка принципів та методів лікування; профілактика вживання наркотиків, алкоголю, статеве виховання. Реабілітаційна робота: якомога раніше лікувати.
Патріотичне та громадське виховання школярів. Його зміст, форми і методи. Концепція громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності. Концепція склад зі вступу, 8 частин та додатків
У вступній частині і 1 обгрунтована актуальність громадянського виховання особистості в сучасному укр. суспільстві.
2 – відображена суть громадянського виховання: “Громад в-ня – процес формування громадянськості як інтегрованої якості особистості, що дає людині можливість відчувати себе морально, соціально, політично і юридично дієздатною та захищеною”. “Громадянськість – це реальна можливість втілення в життя сукупності соціальних, політичних і гром прав особистості, її інтеграція в культурні й соціальні структури суспільства.”
3 –йдеться про підходи та принципи в-ня громадянина: “необхідною умовою виховання громадянина є системний підхід. Принципи: гуманізація та демократизація виховного процесу, само активність та саморегуляція, компетентність і міждисциплінарна інтегрованість, наступність і безперервність, культуровідповідність, інтеркультурність.”
4 – “Мета громад виховання – сформувати свідомого громадянина, патріота, професіонала. Завдання – забезпечення прав людини, формування нац свідомості, утвердження гуманістичної моралі, формування соц активності, розвиток критичного мислення, уміння визначати форми та способи своєї участі в житті суспільства, формування толерантного ставлення до інших культур і традицій.”
5 – зміст гром в-ня. Він включає патріотизм, нац самосвідомість громадян, культуру міжетнічних відносин планетарну свідомість, правосвідомість, політ культуру. Дбайливе ставлення до природи, моральність особистості, формування культури поведінки, розвиток мотивації до праці.
6 – Фоми громад в-ня: активні методи – ситуаційно-рольові ігри, соціограми, метод відкритої трибуни, соціально-психологічні тренінги, інтелектуальні аукціони “мозкові атаки”, метод аналізу соц ситуацій з морально-етичним характером, ігри-драматизації.
Традиційні: бесіди, диспути, лекції, семінари.
7 – інститути, що забезпечують гром в-ня: учбові заклади, бібліотеки, ЗМІ, сім’я, церква.
8 – основні шляхи реалізації концепції: дослідницькі програми та плани, підвищення кваліфікації педагогів, експериментальні центри, коригування змісту освіти, розробка нових методик. Програм, підручників, всеобуч батьків, контакти з між нар організаціями.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розробка проектної методики формування іншомовної комунікативної компетенції учнів основної школи
Основні проблеми викладання образотворчого мистецтва
Система родинного виховання в педагогічній спадщині А.С. Макаренка
Закріплення вивченого про дієслово як частину мови
Інформаційно-комунікаційні технології як основа сучасного уроку літератури