Сторінка
25
Закон України “Про позашкільну освіту”. Завдання і зміст позашкільних освітньо-виховних закладів. Концепція позашкільної совіти і виховання
Закон визначає держ політику у сфері позашкільної освіти, її правові, соц-економ, організаційні, освітні та виховні засади.
С-ма позашкільної освіти – освітня підсистема, що включає держ, комунальні, приватні позашкільні навчальні заклади.
Завдання: забезп прав громадян на здобуття позашкільної освіти, визначення основних засад держ політики щодо позашкільної освіти, створення нормативно-правової бази для подальшого розвитку позашкільної освіти. Здобуття позашкільної освіти ґрунтується на принципі добровільності вибору типів закладів тв видів діяльності. Фінансування здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, приватних закладів – за рахунок коштів засновників.
Концепція. Затверджена колегією Міністерства Освіти України. Концепція – перший крок наукового осмислення розвитку позашкільної освіти і фактично відкриває простір для становлення нової галузі пед науки – позашкільної педагогіки.
Основні принципи позашкільної освіти: гуманізація, єдність загальнолюдських і нац цінностей, демократизація, науковість і системність, безперервність, наступність та інтеграція, багатоукладність та варіативність, добровільність та доступність, самостійність і активність особистості;
Основні напрями: соціокультурний, художньо-естетичний, дослідницько-експерементальний, науково-технічний, еколого-природничий, туристсько-краєзнавчий, фізкультурно0оздоровчий, військово-патріотичний, дозвіллєво0розважальний.
Позашкільна освіта та вих-ня мають сприяти: творчій спрямованості особистості, розвитку творчіх рис характеру, творчій самосвідомості, розвитку творчіх якостей інтелекту, постійному зростанню потенціалу творчої діяльності, формуванню психічних якостей творчої особистості, вих-ню у дітей та підлітків здатності до творчого спілкування.
Методична робота школи. Вивчення, узагальнення, розповсюдження продуктивного педагогічного досвіду. Аналіз інноваційного досвіду вчителів України і Житомирщини
Методична робота в школі - один із шляхів підвищення кваліфікації вчителів. Вона повинна забезпечити безпосереднє зростання їхньої наукової спеціальності, підвищення їх методичної майстерності.
Індивідуальна методична робота вчителя є складовою частиною його самоосвіти. Виникненню у вчителя потреби в самовихованні І самоосвіти повинні сприяти керівники школи, громадські організації, педагогічний колектив.
Індивідуальні форми методичної роботи включають самоосвіту, стажування, наставництво та індивідуальні консультації.
Педагогічна самоосвіта - це цілеспрямована самостійна діяльність вчителів по вдосконаленню і поповненню своїх психолого-педагогічних і методичних знань та по їх творчому використанню в процесі практичної діяльності.
Система роботи з самоосвіти вчителів має на увазі перспективне і поурочне планування, вибір раціональних форм і засобів вивчення літературних джерел, оволодіння методикою аналізу та засобами узагальнення власного і колективного педагогічного досвіду, поступове набуття навичок дослідницької роботи.
До колективних форм методичної роботи в школі слід віднести: шкільні І міжшкільні об'єднання; конференції вчителів, постійно і тимчасово діючі семінари, педагогічні читання; опорні школи і школи педагогічного досвіду; університети педагогічних знань, лекторії-виставки; методичні збори, інститути вдосконалення вчителів; педагогічні наради.
Педагогічна рада - це постійно діючий орган, де розглядаються основні питання педагогічного процесу. Методичні об'єднання є основною формою методичної роботи в школі. Роботу методичних об'єднань спрямовує педагогічна рада. Методична робота зосереджується головним чином на вивченні питань, пов'язаних з підвищенням якості роботи вчителя і класного керівника. На засіданнях шкільних методичних об'єднань, які проводяться один раз на чверть, обговорюються питання на науково-технічні теми, доповіді, які узагальнюють позитивний досвід, повідомлення, огляд загально-педагогічної і методичної літератури.
Складовою частиною плану роботи методичних об'єднань є і організація самоосвіти педагогів. В ньому вказується список вчителів з визначеною для кожного проблемою, над якою він буде працювати самостійно. Традиційною формою роботи методичних об'єднань школи є підготовка вчителями доповідей і повідомлень на основі вивчення психолого-педагогічної і методичної літератури і узагальнення практичного досвіду.
В методичних кабінетах шкіл створюються картотеки матеріалів з питань самоосвіти вчителів, які знайомлять їх з новинками методичної літератури, з досвідом кращих вчителів.
З 1990року на Україні проходить конкурс “Вчитель року”, а з 1995 року він набув офіційного статусу. На Житомирщині 1 такий конкурс проводився у 1990 році. Кожен рік за результатами конкурсу видається збірник кращого пед досвіду роботи вчителів області.
Демократизація управління освітою в Україні. Управління школою. Директор школи, його заступники та їх функції. Громадські органи шкільного самоврядування
Принцип демократичності управління школою полягає у поєднанні громадського самоврядування з єдиноначальністю директора.
Директор школи – є найвищою посадовою особою в школі. Його діяльність регламентується Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, згідно з яким директор може бути тільки громадянин України, який має вищу педагогічну освіту, стаж пед роботи не менше 3 р, успішно пройшов атестацію керівних кадрів у порядку, встановленому міністерством освіти і науки України. Один з головних напрямків його роботи – добір і розстановка пед кадрів.
Заступник директора з навчально-виховної роботи – організовує і контролює процес навчання, контролює виконання навчальних планів і програм, якість ЗУН учнів, здійснює керівництво методичною роботою з вчителями школи , складає і контролює розклад уроків, графіки факультативних і гурткових занять Контролює .роботу шк. Бібліотеки, навчального сектору учкому.
Другий заступник директора з навчально-виховної роботи – керує навчально-виховним процесом у початкових класах , роботу груп продовженого дня.
Заступник директора з виховної роботи – організовує позакласну роботу надає допомогу класним керівникам, роботу груп продовженого дня.
Заступник директора з господарчої частини відповідає за збереження шк. приміщень і майна.
Заступник директора з наукової роботи – розробляє методичні документи , розділи програми школи, які стосуються перспективи її розвитку.
Заступник директора з комерційної діяльності – встановлює зв’язки зі спонсорами, шефами веде пошук джерел позабюджетного фінансування школи .
Заступник директора з соц-пед реабілітації – організовує, контролює роботу класів вирівнювання, займається питаннями пед корекції, адаптації учнів у навч-вих процесі.
Громадські органи шкільного самоврядування : учнівський комітет школи, профспілковий комітет, методична рада , батьківський комітет школи
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Навчання вимови на початковому ступені оволодіння усним мовленням
Формування уваги на уроках читання у початкових класах
Методологія педагогіки вищої школи
Використання натуральних та образотворчих засобів навчання на уроках природознавства в початкових класах
Вплив глобалізації на систему вищої освіти