Сторінка
2

Особливості будови річкових долин південно-західної Канади

Уяву про будову друго] надзаплавної тераси та уступу між нею та корінним берегом дає фотознімок вміщений на рис.6. Поверхня тераси вирівняна, зі слідами антропогенної діяльності, схил порізаний ерозійними формами, досить стрімкий. У будові схилу добре видно прошаркуватість гірських порід. Верхні частина схилу складена озерними відкладами післяВісконсинського віку, нижня - чередуванням глин, вапняків, джеспілітів та сланців різного віку.

Рис.6. Знімок уступу між вододільним простором та другою надзаплавною терасою річки Red Deer. Знімок зроблений на південній околиці містечка Drumheller на узбіччі дороги, що підходить з південного-заходу.

Чередування різних за стійкістю до вивітрювання та ерозії гірських порід у долинах річок цього регіону вносить деякі сумніви у оцінкe положення того чи іншого рівня в будові долин. Це можна проілюструвати наступним прикладом.

На рис.7. наведено знімок, що був зроблений з другої надзаплавної тераси, тільки протилежного берегe річки. Знімок зроблений з горизонтальною перспективою, що дає можливість побачити перевищення між поверхнями окремих останців другої тераси. На нашу думку, наявність таких незначних відмінностей висот цілком може бути пояснене літологічними чинниками. Вирішення таких локальних проблем слід вважати деяке поширення меж ділянки досліджень, у даному випадку це зроблено за рахунок врахування інформації з перспективного аерознімка. У лівій частині знімка розташована група останців, рівень крайнього з яких відповідає рівню точки, з якої велося фотографування. Правіше від нього, розташований ланцюжок з трьох останців рівень яких є на кілька метрів вищим. Але з зображення видно, що на їх схилах йде інтенсивна денудація глинистих відкладів, які з часом будуть також усунені. У правій частині можна бачити найбільш високий останець, поверхня якого є ідеально плоскою. З зображення видно, що ті глинисті відклади, які сьогодні зрізаються на трьох лівих останцях згори бронюються іншим типом відкладів - сланцями, більш темних за кольором і більш стійких, ніж глини, до денудації.

Рис.7. Останці другої надзаплавної тераси на лівому березі річки Red Deer (західна околиця містечка Drumheller).

Своєрідність пейзажів долини річки Red Deer робить її надзвичайно атракційною для туристів. В околицях містечка Drumheller існує провінційний парк, головним елементом якого є бедленди долини річки (рис.8. та рис.9). В межах парку розташовані старі копальні горючих сланців та палеонтологічний музей, де демонструються рештки велетенських рептилій девонського періоду. На автошляхах показані маршрути під’їзду до найбільш значимих об’єктів парку та оглядових пунктів. Кожен с цих пунктів обладнаний щитами з описом пам’яток (див. рис. 19). Далі буде наведено ще один приклад такого щита в межах парку Horseshoe canyon, який знаходиться неподалік від містечка Drumheller і входить до басейну річки Red Deer.

Зі знімка на рис.9 видно теж саме співвідношення між висотою останців та прошаркуватістю осадових порід. У той же час на другому плані помітна різниця у бокові схилу правого берега долини, він стає більш крутим та менш задернованим. Ще більш чітко ця зміна простежується на правих притоках, про які мова буде йди згодом.

Будова першої тераси річки Red Deer має суттєво відмінну будову. Вона є більш вирівняною та зволоженою. На рис. 10. вміщений зйомок ділянки впадіння однієї з правих приток трохи вище за течією від містечка Drumheller. На знімку видно будову самої заплави, невеликі залишки першої тераси, долини притоки та правого корінного берега. На корінному березі добре простежуються улоговини, що входили до складу ерозійної мережі попереднього етапу розвитку долини.

Зі знімка видно, що в межах долини притоки перша тераса похилена від корінного берега до заплави. Це явище можна пов’язати з тектонічними чинниками, але більш реальним поясненням є невідповідність між транспортуючою здатністю потоку та кількістю уламкового матеріалу, що зсипався зі схилів. Їх нагромадження змушували русло поступово зміщуватися до протилежного борту.

Рис.8. Фрагмент топографічної карти району розповсюдження бедленду в долині річки Red Deer

В межах самого містечка Drumheller територія першої тераси використовується під забудову та розважальні центри, на зразок гольфових полів, частину якого видно у правому нижньому куту рис.11.

Якщо продовжувати тему організації місцевого туризму то слід звернути увагу на такий старовинний об’єкт як річковий паром. Тут його зберегли та реконструювали і сьогодні паром однією з пам’яток, що притягує туристів (рис.12)

Вище за течією притоку Kneehills Creek знаходиться інша цікава природна пам’ятка басейну річки Red Deer парк Horseshoe Canyon. Головним об’єктом якого є велика улоговина, що розташована у його верхів’ї (рис.13).

Рис.9. Краєвиди белендів долини річки Red Deer (точка та напрямок знімання показані стрілкою на рис.8)

Рис.10. Ділянка зчленування долини річки Red Deer з правою притокою Kneehills Creek на схід від містечка Drumheller

Рис.11. Перша надзаплавна тераса в межах містечка Drumheller

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: