Сторінка
9

Особливості будови річкових долин південно-західної Канади

Аналіз будови долини річки Oxbow ставить кілька принципових питань, що стосуються долинних комплексів України, та інших країн, які до сьогоднішнього дня перебувають під впливом “передової радянської науки”, яка своєю прямолінійністю та непогрішимістю замордувала, як в прямому, так і в переносному значені не одну сотню науковців. Мова йде про визначення вікових співвідношень між різними елементами будови долин. Для географів радянської школи догмою є те, що заплава може бути тільки голоценового віку і ніякого іншого. Питання, - чому? На цьому прикладі, і на прикладі з річкою Red Deer, а далі і на прикладі річки Elbow, наглядно видно, що на голоценовому етапі, що триває після Вісконсинського зледеніння усього 8000 років, ці річки та пов’язані з їх долинами інші елементи геоморфологічної будови були сформовані на місці післяльодовикових озер. В долинах відбулося формування двох терас (разом з заплавою трьох), сформувалася яружно-балкова система, і не тільки сформувалася, а дійшла зрілого віку. Якщо поділити, навіть на рівні відрізки, час, що минув з моменту відступу льодовика (усього їх чотири), то на кожний з етапів розвитку припадає десь біля 2000 років. З цього випливає, що швидкість перебігу рельєфоутворюючих процесів є значно вищою ніж це уявлялося раніше.

Наступний елемент даної території, на який обов’язково треба звернути увагу є ліва притока річки Souris River (див. фрагмент карти на рис.38. ЇЇ гирло розташоване безпосередньо у верхній точці луки перед селищем Oxbow. Невеликий фрагмент долини можна спостерігати на рис.42 (верхній знімок). Він зроблений у 30-ти км на північ від гирла. Кидається в очі дві речі. Перше, це відсутність однієї тераси, друга, це значно менший вріз русла у поверхню дна палеоозера. Наступний знімок зроблена на відстані 3 км від гирла річки з дамби водосховища. Тут значно збільшився вріз долини, приблизно до глибини 60 метрів, як це є у основному руслі (див.рис.42), а також з’явилася друга надзаплавна тераса. Якщо розділити відстань між двома точка на різницю у глибині врізання та вийде, що падіння долини річки складає 1 м на км. Це є скоріш типовим для передгірських річок ніж для річок рівнин. А ця територія є ідеально плоскою. Аналіз топографічної карти показав, що між точкою перетину ізогіпсами 1700 та 1800 футів (перепад 30 метрів) вздовж долини річки Souris відстань перевищує 60 км, тобто середне значення падіння долини є у два рази меншим. Невідповідність кількості терас та різна величину падіння головної артерії та її притоки пояснюється тим самим чином, що і в попередніх прикладах, що стосувалися долини річки Red Deer. При просування головного русла ним було здреноване озеро, скид води з якого виконав певну роботу по його поглибленню і формуванню нового терасового рівня. Цей потік не підрізав притоки річки і на певний час вони перетворилися на висячі долини. Невелика потужність сучасних потоків не дозволила їм врізатися у заплаву одразу по усій довжині річки і по усій ширині заплави. Сьогодні йде поступове їх врізання. З часом профіль рівноваги для обох потоків стане приблизно однаковим і наблизиться до показників рівнинних річок.

Вище було зазначено, що топографічна карта на рис.38 дещо не відповідає сучасній топографії місцевості. За час, що минув після видання карти трохи вище гирла річки Moose Creek було збудоване водосховище, вода з якого відбирається на зрошування прилеглих орних земель. Заповнення чаші водосховища тривало п’ять років. Сьогодні природного стоку річки вистачає тільки на відбір води для зрошення. Русло річки нижче греблі є сухим, що ілюструє нижній знімок на рис.42.

Фрагмент космічного знімку площі водосховища наведено на рис.43 (ліва частина). Цей факт є цікавим, якщо задатися питанням, а за рахунок чого була сформовано яружно-балкова система? Оскільки ерозійні форми досягають рівня заплави, то це означає, що, принаймні, останній етап їх формування є десь близьким до наших днів. Але, з іншого боку ми бачимо, що теперішніх атмосферних опадів не вистачає навіть для нормального функціонування річок. Можна припустити, що в недалекому минулому на даній території сталися певні кліматичні зміни, зокрема зменшення кількості опадів. Далі, у частині присвяченій долині річки Elbow, будуть наведені приклади ерозійних форм, утворення яких було викликане таненням снігово-льодового покриву і які припинили свій розвиток після його зникнення.

Наявність рукотворних басейнів, оскільки відомий час їх створення, дозволяє оцінити швидкість природних процесів. Наведена у правій частині рис.43. фотографія берегової лінії водосховища показує, що приблизно через десять років після його заповнення був сформований типовий береговий уступ, який за своїми параметрами нічим не поступається природним. Далі подібні приклади будуть наведені відносно деяких процесів у береговій зоні Київського водосховища.

Рис.42. Долина річки Mosse Creek

Рис.43. Фрагмент космічного знімку Landsat (http://glovis.usgs.gov/) та фотознімок берегової лінії водосховища на річці Moose Creek

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: