Сторінка
20

Сучасні європейські та світові тенденції розвитку вищої освіти

Одним з принципових положень закону виступає тезис про застосування принципу універсального дизайну в процесі захисту, соціалізації та реабілітації інвалідів. Основним положенням універсального дизайну виступає доступність, а складовим елементом принципу доступності, в контексті впровадження універсального дизайну, виступають ІКТ, які займають у цьому процесі особливо важливе та принципове місце.

Систему організаційних і правових засад соціальних послуг, у тому числі й особам з обмеженими можливостями, у нашій державі регулює закон «Про соціальні послуги» (від 19.06.2003 року № 966-VI), який визначає основні засади і принципи надання соціальних послуг. Серед значного спектру державних заходів законодавець визначає ряд напрямів по вирішенню проблем осіб з обмеженими можливостями, якими виступають, наприклад, засади «створення умов для самостійного розв’язання життєвих проблем, що виникають». Серед принципів надання соціальних послуг доцільно звернути увагу на положення статті 3 закону, де підкреслюються принципи індивідуального підходу, «доступність та відкритість», реалізація яких в повному обсязі без використання інформаційно-комунікаційних технологій дуже проблематична

Також у законі, серед значного та всеохоплюючого переліку соціальних послуг, особливо акцентується увага на інформаційних послугах, які передбачають, згідно нормативно-правового акту, «надання інформації, необхідної для вирішення складної життєвої ситуації (довідкові послуги); розповсюдження просвітницьких та культурно-освітніх знань (просвітницькі послуги)».

Отже, без використання сучасних досягнень інформаційного суспільства у вигляді ІКТ та без включення в практичну діяльність всього переліку їхніх функціональних особливостей сьогодні не можливе в повному обсязі виконання зазначеного положення як на державному так і на регіональному рівні. Для вирішення поставленої задачі доцільна реалізація принципів універсального дизайну, які забезпечать доступ до інформаційних послуг (просвітницького та довідкового характеру в тому числі) інвалідам всіх нозологій на основі диференціації та індивідуального підходу.

На забезпечення вільного та широкого доступу кожної особи до інформаційних ресурсів і до Інтернету, вирішення актуальних завдань розвитку демократії, гласності та відкритості функціонування державних органів та структур спрямовані Укази Президента України («Про підготовку пропозицій щодо забезпечення гласності та відкритості діяльності органів державної влади» (від 17.05.2001 року № 325/2001), «Про додаткові заходи щодо забезпечення відкритості у діяльності органів державної влади» (від 01.08.2002 року № 683/2002) тощо та постанови Кабінету міністрів України («Про Порядок оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади» (від 04.01.2002 року № 3), «Про заходи щодо подальшого забезпечення відкритості у діяльності органів виконавчої влади» (від 29.08.2002 року № 1302) тощо).

У наведених документах висувається вимога гаранта Конституції України до органів виконавчої влади по розширенню можливостей доступу населення до інформаційних ресурсів, вдосконалення способів подання інформації, розвиток мережі Інтернет в Україні, що безумовно, є важливим складовим елементом соціалізації та реабілітації інвалідів в умовах інформаційного суспільства. Президент України акцентує увагу на «недопущенні обмеження права на отримання відкритої інформації», що є безпосереднім чинником забезпечення конституційних прав на інформацію кожної особи взагалі та осіб з обмеженими можливостями зокрема.

Президент України в указі «Про першочергові заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями» (від 01.06.2005 року № 900/2005) вимагає від Кабінету міністрів України створити сприятливі умови «для доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до інформаційного простору, зокрема шляхом адаптації інформаційно-комунікаційних систем до потреб людей з вадами зору та слуху» .

В указі «Про додаткові невідкладні заходи щодо створення сприятливих умов для життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями» (від 18.12.2007 року № 1228/2007) Президент ставить завдання Міністерстві транспорту та зв’язку України про необхідність вирішення питань «щодо надання особам з обмеженими фізичними можливостями послуг з доступу до глобальної інформаційної мережі Інтернет на пільгових умовах».

Отже, в рамках правотворчої діяльності Президента України вирішенню питань соціалізації та реабілітації інвалідів надається значна увага. Серед системи заходів, виконання яких гарант Конституції вимагає від виконавчої гілки влади, особливе місце належить функціональним можливостям, які вони надають.

Складовою частиною діяльності суспільства по вирішенню проблем осіб з обмеженими можливостями виступає реабілітація. Реабілітація – це процес відновлення, повернення фізіологічного статусу організмові після зміни функціонального стану до вихідного (або наближення до нього) стану відносної рівноваги. Соціальна реабілітація передбачає комплекс заходів, у тому числі й на основі інформаційно-комунікаційних технологій, спрямованих на якнайшвидше і повніше відновлення прав людини, соціального статусу, здоров’я, дієздатності, зміну соціального середовища, умов життєдіяльності, які були порушені чи обмежені внаслідок впливу певних обставин.

Указом Президента України «Про заходи щодо створення сприятливих умов для забезпечення соціальної, медичної та трудової реабілітації інвалідів» (від 27.12.2005 року № 1845/2005) процес реабілітації інвалідів визначається «одним із пріоритетів діяльності органів виконавчої влади».

Законодавчо основні завдання в сфері реабілітації інвалідів зазначені у Законі України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» (від 06.10.2005 року № 2961-ІV). Серед переліку поставлених задач у законі особлива увага звертається на заходи реалізація яких, у сьогоднішньому соціумі не можлива без інформаційно-комунікаційних технологій. До таких завдань реабілітації можемо віднести: «створення умов для усунення обмежень життєдіяльності інвалідів, відновлення та компенсація порушених або втрачених здатностей до побутової, професійної, суспільної діяльності», забезпечення безперервності та комплексності відновлювальних заходів і методик, а також «доступність технічних засобів реабілітації» тощо.

Законом ставиться завдання центральним, місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування по забезпеченню доступності інвалідам всіх нозологій інформації, участі зазначених структур влади у створенні і підтримці міжвідомчого інформаційного простору з проблем інвалідності, забезпечення професійної, трудової та соціальної адаптації інвалідів, забезпечення їхньої освіти та професійної орієнтації.

Стаття 24 закону визначає повний перелік реабілітаційних заходів для інвалідів. Серед зазначених положень звертаємо увагу на елементи системи реабілітації, що спрямовують увагу на технічний комплекс, складовою частиною якого необхідно вважати й засоби ІКТ – соціальну реабілітацію, соціальну допомогу, професійну орієнтацію, професійну адаптацію тощо.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: