Сторінка
21
Діяльність Кабінету міністрів України на забезпечення широкого використання ІКТ в процесах соціалізації та реабілітації інвалідів, інтеграцію їх у суспільне життя спрямовує Указ Президента України «Про заходи щодо розв’язання актуальних проблем осіб з обмеженими фізичними можливостями» (від 19.05.2011 року № 588/2011). В документі підкреслюється необхідність «створення безперешкодного середовища для інвалідів по зору, слуху, з ураженнями опорно-рухового апарату та інших маломобільних груп населення». Зазначений фронт дій Кабінету міністрів України спрямовується на виконання Плану дій Ради Європи щодо сприяння правам і повній участі людей з обмеженими фізичними можливостями в суспільстві: покращення якості життя людей з обмеженими фізичними можливостями в Європі в 2006-2015 роках (Рекомендація Комітету Міністрів Ради Європи Rес(2006)5). А реалізація принципів Універсального дизайну й забезпечення доступності інвалідам в першу чергу до ресурсів «інформаційного середовища» створює додаткові умови для реабілітації та соціалізації інвалідів.
Отже, розвиток інформаційного суспільства надає додаткові можливості для повноцінного вирішення проблем реабілітації та соціалізації інвалідів, відкриває нові шляхи, розробляє сучасні підходи та методики вирішення проблем інвалідів.
Інформаційні технології настільки швидко та всеосяжно інтегруються у життя суспільства, що з необхідністю постає проблема матеріального забезпечення інвалідів інформаційно-комунікаційними засобами у централізованому порядку. Наприклад, людей з глибокими порушеннями зору, тотально незрячим, а також малорухомі категорії інвалідів доцільно забезпечити, засобами електронного спілкування: спеціальними мобільними телефонами, планшетами, смартфонами, GPS-навігаторами, комп’ютерами з мобільними модемами для забезпечення роботи в Інтернеті або іншими персональними інформаційними засобами комунікації, які будуть сприяти підвищенню якості життя інвалідів, відкриють доступ до глобальних інформаційних ресурсів та до всіх видів інформаційних ресурсів.
На необхідності вирішення цього питання зупиняється Президент України, який в Указі «Про заходи щодо створення сприятливих умов для забезпечення соціальної, медичної та трудової реабілітації інвалідів» (від 27.12.2005 року № 1845/2005) ставить перед Кабінетом міністрів України завдання про необхідність вжити заходи щодо опрацювання питання по розширенню номенклатури вітчизняних технічних та інших засобів реабілітації.
Особи з обмеженими можливостями, як було зазначено вище, складають значну групу населення нашої країни. Згідно зі статтями 1 та 13 Закону України «Про захист прав споживачів» (від 12.05.1991 року № 1023-ХІІ) захист інвалідами своїх прав у галузі споживання товарів та послуг, підписання договорів та здійснення необхідних правочинів, як і іншими категоріями громадян, передбачається у тому числі на основі використання засобів «дистанційного зв’язку-телекомунікаційних мереж, … телебачення, інформаційних мереж, зокрема Інтернет, які можуть використовуватися для укладення договорів на відстані». Законом також передбачено, що інформація про продукцію може доводитися «за допомогою засобів дистанційного зв’язку» (ст. 15), а у статті 17 підкреслюється, що «застосування прямих або непрямих обмежень прав споживачів не допускається».
Отже, спрямування діяльності органів влади, служб та організацій на розширення використання інвалідами ІКТ у сфері споживання товарів та послуг – один з аспектів забезпечення прав осіб з обмеженими можливостями, шлях до їхньої соціалізації, включення в суспільне буття в якості суб’єкта діяльності.
Важливе значення в контексті проблеми, що розглядається, мають положення частини другої статті 17 зазначеного закону. Справа в тому, що сьогодні все більш широке використання отримують можливості здійснення оплати товарів та послуг за допомогою електронних платіжних засобів, у тому числі за допомогою Інтернет. У документі підкреслюється, що «споживач має право … на вільне використання електронних засобів», що для осіб з обмеженими можливостями є суттєвим фактором активного включення в діяльність суспільства, забезпечення прав та свобод у сфері купівлі товарів та отримання послуг.
Широке використання ІКТ у справі соціалізації та реабілітації інвалідів законодавець передбачає у Законі України «Про доступ до публічної інформації» (від 13.01.2011 року № 2939-VІ). Нормативно-правовий акт «визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного (підкреслено нами) на доступ до інформації, що становить суспільний інтерес» на основі прозорості та відкритості. Зазначені права гарантуються «обов’язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати» її. ІКТ створюють можливість використати це право в повному обсязі, наприклад, інвалідами маломобільних нозологій та людьми з глибокими порушеннями зору. Принципи «рівноправності», «прозорості та відкритості діяльності суб’єктів владних повноважень», які зазначені у законі, забезпечують за допомогою офіційних веб-сайтів в мережі Інтернет реалізацію політичних, економічних, громадянських, культурних та соціальних прав інвалідів, як на регіональному так і загальнодержавному рівнях.
Документом, який спрямовує зусилля виконавчої гілки влади на забезпечення прав, а відповідно, на соціалізацію та реабілітацію інвалідів, виступає Державна цільова програма «Національний план дій з реалізації Конвенції про права інвалідів» на період до 2020 року, яка затверджена постановою Кабінету міністрів України (від 01.08.2012 року № 706). Одним із засобів забезпечення реалізації прав та задоволення потреб інвалідів, як і інших громадян виступають також ІКТ. Програма ставить завдання по забезпеченню доступу інвалідів «до об’єктів … інформації». Результат реалізації програми уряд бачить у забезпеченні до 2015 року доступності для «сприйняття особами з ураженням органів зору і слуху інформації, що міститься на офіційних веб-сайтах державних органів», у 100 % обсязі; розроблення програмного забезпечення для доступу інвалідів з ураженнями органів зору до україномовної текстової інформації на моніторі комп’ютера або дисплеї мобільного телефону; розробку, вдосконалення виробництва та використання засобів реабілітації, які підвищують індивідуальну мобільність. В умовах інформаційного суспільства доцільно до таких засобів віднести GPS-навігатори, смартфони та планшети, які оснащені мобільними засобами доступу до Інтернету, що забезпечує просторову орієнтацію та навігацію інвалідів, особливо з глибокими порушеннями зору та тотально незрячих.
Отже, міжнародне, у тому числі й українське законодавство, спрямовує скоординовану діяльність спільноти на послідовну реалізацію політики по переходу від медичної парадигми інвалідності до соціальної моделі.
Система нормативно-правових актів, які передбачають цілеспрямовані, послідовні заходи, морально-політичні зобов’язання державних й недержавних структур і служб по соціалізації та реабілітації інвалідів, спрямовує діяльність на широке використання функціональних можливостей ІКТ. Сучасні інформаційно-комунікаційні технології у вирішенні поставлених завдань виступають додатковим чинником реалізації принципів універсального проектування та дизайну, подолання соціальних бар’єрів та бар’єрів середовища, забезпечення доступу інвалідів до всіх галузей суспільного життя, відкривають їм додаткові можливості для забезпечення рівних прав і свобод. ІКТ виступають чинником активної участі інвалідів у всіх сферах суспільного життя на умовах самостійності, суттєво впливають на здатність осіб з обмеженими можливостями вести повноцінний спосіб життя, згідно з індивідуальними здібностями. Суттєвого значення у цьому аспекті набуває необхідність централізованого забезпечення інвалідів певних нозологій засобами доступу до сучасного інформаційного простору та пристроями цифрової комунікації з метою задоволення інформаційних потреб, підняття якості їхнього життя, формування суб’єктів діяльності нашого соціуму.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Використання засобів зорової наочності у формуванні лексичної компетентності учнів 5-го класу середньої загальноосвітньої школи
Екoлoгічне вихoвaння мoлoдших шкoлярів у прoцесі вивчення мaтемaтики
Аналіз співацьких навичок у старшокласників
Колектив як соціокультурне середовище виховання і розвитку дитини
Роль книги у вихованні учнів