Сторінка
10

Сучасні європейські та світові тенденції розвитку вищої освіти

Реалізація процесу моделювання на основі ІКТ стає можливим завдяки тому, що комп’ютер надає набір базових елементів: блоків, деталей, геометричних фігур, малюнків, музичних фрагментів тощо. Бібліотека елементів може поповнюватися зацікавленою особою. До запропонованих елементів застосовується набір операцій: виокремлення, переміщення, копіювання, вставляння / вилучення, трансформація (масштаб, поворот, симетрія, перспектива та ін.). Поєднуючи різні види інформації (текст, малюнок, звук, анімація), мультимедійні системи дозволяють вільно пересуватися з одного семантичного рівня на інший, встановлювати власні мисленнєві зв’язки між подіями, явищами, створювати їхні моделі тощо.

Залучення методів комп’ютерного моделювання сприяє опануванню інформаційного матеріалу, дає можливість краще зрозуміти поняття, терміни, категорії, явища, процеси, демонструє нові сторони та внутрішні механізми, виявляє зв’язок елементів системи, їх взаємозалежність та взаємообумовленість, розвиває абстрактне та нестандартне мислення, розширює світогляд особистості, створює можливість роботи зі схематичними та візуально-графічними моделями. Доцільно використовувати зазначену функцію для організації роботи по розвитку мислення інвалідів тих нозологій, для яких у цьому виникає потреба.

Моделювання на основі ІКТ використовується як один із засобів організації різних форм колективної роботи з моделями. У груповій діяльності над проектом, у творчому співробітництві студентів та викладачів інтенсивно розвиваються особисті якості людини, відбувається становлення етичних та естетичних ідеалів. Необхідність логічного обґрунтування та захисту авторських позицій, усвідомлення цінності вкладу кожного в колективне рішення сприяють розвиткові колективу як системи взаємодії індивідуальностей.

Аналізуючи проблему комп’ютерного моделювання, потрібно підкреслити, що ця робота забезпечує, з одного боку, дослідницький компонент діяльності студентів, суттєво впливає на мотивацію навчання та навчальний інтерес, дозволяє змоделювати ситуацію особистого відкриття, з іншого – надає можливість застосувати свої знання на практиці.

Особлива цінність комп’ютерного моделювання у дидактичному відношенні полягає в самостійному дослідженні студентами властивостей понять, категорій, процесів, явищ, під час якого вони самі обирають стратегію поведінки, намагаються з’ясувати наслідки впливу на модель, роблять висновки про значущість отриманих даних.

Отже, послідовне застосування на заняттях комп’ютерного моделювання дозволяє наблизити методологію навчальної діяльності до методології наукових досліджень, надає нові підходи та можливості соціальному працівнику організувати та реалізовувати процеси соціалізації та реабілітації інвалідів.

Важливою функціональною можливістю ІКТ єкомунікативність. Комунікативність – це можливість безпосереднього спілкування віддалених один від одного суб’єктів, можливість оперативного подання інформації, контролю за станом процесу, можливість його дистанційного управління, організація та проведення консультацій з кваліфікованими фахівцями, де б вони не знаходилися.

Зазначена функціональна можливість ІКТ особливо важлива для малорухомих груп інвалідів, що забезпечує їм здатність здійснити, наприклад, необхідні платежі, проконсультуватися з лікарями, поспілкуватися з товаришами й колегами. Комунікативність, яку надають сучасні технології, відкриває шлях до сучасної високоякісної освіти, завдяки поширенню дистанційних форм навчання, розширює спектр працевлаштування інвалідів, створюючи робочі місця з віддаленим доступом, відкриваючи можливість роботи на основі Інтернету.

Завдяки можливостям Інтернету, соціальних мереж та сервісів з офіційних сайтів органів державної влади, сайтів, що пропонують освітні ресурси, електронних бібліотек тощо є можливість оперативного отримання необхідної інформації, відкриваються можливості, у тому числі й для інвалідів, для участі в оn-line тестуваннях, вікторинах, конкурсах, проектах, олімпіадах, чатах, відеоконференціях, форумах, семінарах, вебінарах тощо. А тому навички користування існуючими браузерами (Internet Explorer, Safari, Opera, Mazila тощо), пошуковими системами (Google, Yandex, Rambler тощо), програмами, які забезпечують можливість on-line спілкування (Skype та інші) повинно бути предметом ретельного опанування, як учнями і студентами так і особливо особами з обмеженими функціональними можливостями. Тільки в цьому випадку така функціональна можливість як комунікативність, що її надають комп’ютерні технології, буде реалізовуватись у навчанні, соціалізації та реабілітації інвалідів з максимальною ефективністю.

Важливим елементом ІКТ виступає їх продуктивність. Продуктивність, у контексті використання комп’ютера, означає автоматизацію нетворчих рутинних операцій, які відбирають у людини багато сил та часу. Інваліди, які обмежені у можливостях пересування, доступу до необхідної інформації в силу об’єктивних причин, отримують реальний доступ до глобальних інформаційних ресурсів людства. Швидкий пошук необхідної інформації за ключовими визначеннями в базі даних, доступ до унікальних видань електронних бібліотек, пошук навчального матеріалу, пошук невідомих чи забутих визначень, знайомство з нормативно-правовою базою, науковими дослідженнями, сучасними публікаціями – ці та інші операції довідково-інформаційного характеру заощаджують час і сили, створюють зручність у роботі, породжуючи ентузіазм та приплив творчої енергії.

Отже, серед об’єктів, властивостей, дидактичних та функціональних можливостей ІКТ, які використовуються для соціалізації та реабілітації інвалідів, ефективно впроваджуються у навчально-виховний процес, виділяють: гіпертекст, який дозволяє легко пересуватися по документу, програмі, мережі, створює надійну систему орієнтування, логічність подання інформації, дозволяє швидко ознайомитися з необхідною інформацією, обрати власну траєкторію і темп навчання; інтерактивність, яка надає можливість нелінійного характеру «руху» інформаційним масивом, забезпечує ефект «інструктор поряд», відкриває можливість використання ситуаційних рольових ігор в процесі навчання, опануванні соціальних ролей, засвоєнні професійних навичок; мобільність, яка сприяє організації роботи з інформацією з будь-якого місця у зручний спосіб та час; мультимедіа, що забезпечує формування наочно-образних знань, включає різні види пам’яті особистості; моделювання, що поєднує різні види інформації, веде до встановлення власних мисленнєвих зв’язків, надає можливість застосувати свої знання на практиці; комунікативність, що створює можливість on-line або off-line спілкування, оперативного подання інформації, відкриває сучасні можливості Інтернету для підвищення якості життя; продуктивність, що автоматизує рутинні операції, особливо пошуково-інформаційні.

Використання інформаційно-комунікаційних технологій в процесі соціалізації та реабілітації осіб з особливими потребами відкриває останнім нові шляхи, підходи, можливості, трансформує характер набуття знань, розширює доступ до нових джерел та форм отримання інформації, а значить і до сучасної якісної освіти, надає право кожній особистості отримувати знання впродовж життя, відкриває широкі можливості для оновлення змісту, методів і форм поширення інформації.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: