Сторінка
23

Місцеві податки і збори як джерело доходів місцевих бюджетів (на матеріалах Чернівецької міської ради)

У м. Чернівці обов'язковим місцевим збором є також збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг. Він є платою за оформлення та видачу дозволів на торгівлю у спеціально відведених для цього місцях.

Таблиця 2.16

Збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі та сфери послуг

Платники

Юридичні і фізичні особи, які реалізують сільськогосподарську, промислову продукцію та інші товари у спеціально відведених місцях

Об’єкт

Плата за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі

Ставка

Не повинна перевищувати: 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для суб’єктів, які постійно здійснюють торгівлю у спеціально відведених для цього місцях; одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян у день за одноразову торгівлю

Джерело

Для юридичних осіб – прибуток; Для фізичних осіб – власні кошти.

Таблиця 2.17.

Аналіз надходження збору за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі у м. Чернівці за 2006- 2008 рр. (грн.)

Роки

Збір за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі та сфери послуг

Уточнений план на рік

Факт

Відхилення

(+,-)

% вик. плану

2006

200000,0

222340,47

22340,47

111,2

2007

127675

156918,97

29306,97

122,9

2008

127805

131266,8

3461,8

102,7

За даними таблиці 2.17. прослідковується загальна тенденція до зростання збору протягом 2004-2006 років. Спостерігається також щорічне перевиконання плану поступлень даного збору.

Інші збори, котрі надходять до бюджету м. Чернівці, а саме: збір за видачу ордера за квартиру, збір за право використання місцевої символіки, збір за право проведення місцевих аукціонів, були мізерними і склали відповідно: 0,01, 0,02, 0,03 відсотка від загальної суми місцевих податків і зборів.

Місцеві податки та збори згідно Бюджетного Кодексу України входять в склад власних доходів місцевих бюджетів, і повинні відігравати важливу роль в формуванні доходів місцевих бюджетів. Але, система місцевого оподаткування далека від аналогічних систем розвинутих країн світу, тому потребує реформування. Основна причина такого становища криється в тому, що в складі місцевих податків відсутні бюджетоутворюючі податки, які б забезпечували вагомі надходження, більшість введених податків не мають широкої бази оподаткування, це дріб’язкові податки та збори.

2.3. Напрями зміцнення дохідної бази місцевих бюджетів

На сучасному етапі розвитку України велика увага приділяється питанням місцевого самоврядування, його фінансовій базі, які є гарантом розвитку регіонів. Сьогодні склалася ситуація, коли більша частина місцевих бюджетів формується не за рахунок місцевих податків і зборів, а шляхом централізованого розподілу надходжень від податків, віднесених до загальнодержавних. Такий стан справ дає викривлене уявлення про розвиток місцевого самоврядування, не сприяє підвищенню зацікавленості та відповідальності органів місцевої влади за розвиток економіки регіонів.

Недостатньо вивчений та розкритий фіскальний і стимулюючий потенціал місцевого оподаткування в Україні. Для його максимальної реалізації необхідно докласти зусиль щодо детального вивчення вітчизняного та зарубіжного досвіду запровадження місцевих податків і зборів, підвищення їх частки в доходах місцевих бюджетів та посилення структурного впливу на прискорення розвитку економіки регіонів [ 63 ].

Важливою умовою успішного виконання податковими органами своїх повноважень є формування відповідного матеріального і фінансового їх забезпечення. У багатьох країнах основу фінансової забезпеченості становлять місцеві податки. До них, зокрема, належать податки, які в Україні віднесені до загальнодержавних, податок на прибуток підприємств, податок на доходи громадян, місцеві акцизи. Унаслідок тривалої еволюції у багатьох країнах сформувалася розгалужена система місцевих податків і зборів. Це пояснюється як історичними передумовами, так і прагненням органів місцевого самоврядування підвищити ступінь фінансової незалежності за рахунок пошуку нових джерел місцевих доходів в умовах, коли значний обсяг податків надходить до центрального бюджету.

Важливою умовою успішного виконання органами місцевого самоврядування своїх повноважень є формування відповідного матеріального і фінансового їх забезпечення.

Зміцнення дохідної частини місцевого бюджету як економічної бази, розвитку соціально-орієнтованої економіки, потребує удосконалення місцевого управління на всіх напрямках економічної діяльності міста, й перш за все об'єднаною Державною податковою інспекцією, яка є органічною частиною державного організму, її реформування - одна з важливих складових адміністративної реформи, здійсненої в Україні щодо реформування податкової служби.

Сьогодні податкова служба розвивається і модернізується ситуативно. Переважно ДПС змінюється структурно, її робота організовується за функціональним принципом, автоматизуються процеси адміністрування податків і зборів тощо [46 ].

Проблема полягає в тому, що все вище перелічене лише до певної міри може поліпшити діяльність ДПС. Однак спростити процеси справляння податків, створити умови для добровільності їхньої сплати, вирішити низку інших питань, викладених у концепції модернізації податкової служби України можна за рахунок удосконалення чинної системи оподаткування як частини зменшення кількості податків, так і завдяки спрощенню документообігу.

Після проголошення незалежності Україна почала формувати власну систему місцевого оподаткування. Нормативна регламентація порядку справляння місцевих податків і зборів в Україні здійснена разом із прийняттям у 1993 році Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори", Закону України "Про систему оподаткування" та іншихактів законодавств. Це дало відповідні зрушення і вже через рік після видання Декрету питома вага місцевих податків і зборів у доходах місцевих бюджетів зросла до 1 %, проти 0,2 % у 1994 році. Однак, незважаючи на всі намагання органів місцевого самоврядування запровадити місцеві податки і збори, їх частка у доходах місцевих бюджетів України протягом останніх років так і не перевищила 3 %.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31  32  33  34  35  36  37  38  39  40 


Інші реферати на тему «Фінанси»: