Сторінка
18
Серйозний вплив на достовірність оцінки податкового потенціалу має значний обсяг тіньового обороту, що, за даними різних джерел, сягає 10 – 40% легального обороту. Проблема легалізації тіньових коштів потребує окремого обговорення. А поки що тіньовий сектор може розглядатися лише як для оподаткування в міру удосконалення законодавства і посилення контролю за його дотриманням. Існує кілька показників оцінки податкового потенціалу, зокрема застосовуються показники доходів, фактично зібраних на певній території, середніх доходів на душу населення, можуть також використовуватися оцінки — за допомогою показника рівня сукупних оподатковуваних ресурсів і показника валового продукту.
Дотепер у практиці роботи податкових органів поняття „податковий потенціал території” не використовується.
Проте назріла реальна потреба створення механізму встановлення обґрунтованих завдань щодо мобілізації місцевих податків і зборів до бюджетної системи, а також механізму оцінки роботи податкових органів в цьому напрямку.
Якщо оцінювати податковий потенціал м. Чернівці лише за показником фактично поступивши податків, то така оцінка не зовсім об'єктивна, бо існує розрив між фактично зібраними та обчисленими відповідно до чинного податкового законодавства податками. Цей розрив зумовлений багатьма факторами: фінансовим станом платників податків (платоспроможністю), рівнем їхньої податкової грамотності і податкової дисципліни, результативністю роботи податкових органів щодо контролю за дотриманням податкового законодавства тощо.
Спираючись на аналіз структури податкового потенціалу, чинників, що впливають на його формування, а також на вимоги й можливості чинного податкового законодавства, можна назвати головні шляхи збільшення податкової бази міста:
— оздоровлення економіки підприємств — платників податків, стабілізація їхнього фінансового стану, особливо це стосується тих підприємств, які сьогодні працюють збитково;
— підвищення результативності використовуваних механізмів стимулювального впливу на підвищення ефективності господарювання, що сприяє розширенню податкової бази. Оптимальне співвідношення стимулювальної й фіскальної функцій податків у межах повноважень органів місцевої влади ;
— створення умов для розвитку й зміцнення малого бізнесу;
— ефективне використання можливостей чинного податкового законодавства з метою максимального розширення податкової бази на основі систематичного й усебічного аналізу удосконалення механізму дії загальнодержавних і місцевих податків;
— виховання високої культури платників податків, формування позитивного ставлення суспільства до сплати податків як до конституційного обов'язку кожного громадянина;
— поліпшення системи адміністрування податків, у тому числі за рахунок удосконалення роботи фіскальних органів.
Слід зауважити, що кожен із названих напрямів розширення податкової бази міста містить у собі цілий комплекс проблем, розв'язуючи які можна домогтися збільшення бюджетних ресурсів.
Податковий потенціал певної території характеризується його економічною структурою і його забезпеченістю оподатковуваними ресурсами, зумовленою наявністю податкових баз.
Вибір того чи іншого аспекту щодо розгляду податкового потенціалу певної території залежить від завдань, які необхідно вирішувати. Так, оцінка податкової активності місцевої влади і насамперед оцінка збирання податків необхідна його кількісна оцінка. Кількісна оцінка податкового потенціалу передбачає вирішення двох ключових завдань: визначення власне податкового потенціалу (тобто тієї частини сукупних фінансових ресурсів, що можуть розглядатися як потенційні податкові ресурси) і визначення гранично припустимого податкового навантаження (норми оподаткування) для окремої території з урахуванням збалансованості інтересів усіх учасників міжбюджетних відносин і об'єктивно зумовленого й реального перерозподілу коштів між бюджетами з метою збалансування рівня бюджетної забезпеченості регіонів та муніципальних утворень [49,с.122-125].
Таким чином, слід зазначити, що пошук нових форм і методів зміцнення фінансової незалежності органів місцевого самоврядування залишається досить актуальним завданням для науковців і практиків. Враховуючи принцип розподілу доходів і видатків між окремими ланками бюджетної системи України, держава закріпила за центральним бюджетом загальнодержавні податки і збори, а за місцевими бюджетами – місцеві податки і збори, що складають решту надходжень. Результатами такого розподілу є насамперед запрограмована нестача власних доходів у переважній більшості місцевих бюджетів для покриття необхідних видатків. Збалансування бюджетів у такому випадку здійснюється за допомогою бюджетного регулювання.
2.2.Аналіз впливу місцевих податків і зборів на фіскальний потенціал міста
Визначальну роль у становленні самостійності місцевих бюджетів усіх
рівнів відіграють їхні доходи. Вони, крім того, виступають одним із основних інструментів бюджетного регулювання на рівні місцевих органів влади. Тому проблеми реформування джерел доходів місцевих бюджетів, планування та прогнозування обсягів їхніх надходжень - першочергове завдання державних і місцевих органів влади України.
На практиці розмежування повноважень між різними ланками бюджетної системи зумовлює особливості формування дохідної частини місцевих і державного бюджетів.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Розрахунково-платіжна дисципліна та її вплив на фінансово-господарську діяльність підприємств
Фінансове планування як складова фінансової діяльності підприємства (yа прикладі ВО “Електроконтакт”)
Бюджет як основний фінансовий план держави
Система та структура органів Державного казначейства України, їх повноваження та правова основа діяльності
Фіскальна ефективність зміни податкових ставок залежно від форми власності