Сторінка
36
- запровадження нових місцевих податків, не передбачених наявною системою оподаткування: податку з продажу імпортних товарів та місцевих акцизів;
- суттєве розширення переліку місцевих зборів;
- запровадження самооподаткування населення;
- розширення прав місцевих властей у сфері місцевого оподаткування, які повинні встановлювати місцеві податки та збори, а також їхні ставки, і надавати пільги згідно з переліком і в межах граничних розмірів, визначених законодавством України;
- введення порядку, згідно з яким надходження від місцевих податків і зборів не повинні враховуватися при обґрунтуванні розмірів відрахувань від регулюючих доходів.
Пропонується вилучити комунальний податок і збори - курортний та з власників собак. Перелік місцевих зборів становить 28 видів, серед них такі, що не передбачені чинним законодавством:
- туристичний;
- екологічний за в'їзд і транзит іногороднього транспорту;
- за ветеринарне обслуговування тварин;
- за право отримання дозволу на будівництво в міській зоні об'єктів виробничого та невиробничого призначення;
- за надання земельної ділянки для будівництва індивідуального житла в міській зоні;
- за право розташування офісів суб'єктів підприємницької діяльності в центральній та історико-архітектурній частинах міста;
- з юридичних та фізичний осіб за право перерозподілу квартир, гаражів, дачних ділянок і будинків, іншого нерухомого майна та транспортних засобів;
- із суб'єктів підприємницької діяльності на благоустрій території населених пунктів;
- з власників квартир та квартиронаймачів за прибирання дворів житлових будинків;
- з власників двох і більше квартир, дачних будинків в межах міста;
- за торгівлю алкогольними напоями на розлив у ресторанах, барах, кафе та інших торговельних закладах;
- за реєстрацію транспортних засобів іноземного виробництва;
- за проведення розважальних заходів у містах та інших населених пунктах;
- за користування спеціально облаштованими зонами відпочинку;
- за використання незабудованої земельної ділянки в межах міста та іншого населеного пункту;
- адміністративні збори.
Необхідність державного визначення видів обов'язкових до запровадження органами місцевого самоврядування місцевих податків і зборів особливо посилюється в тому разі, якщо до їхнього складу будуть віднесені такі важливі податки, як податок з доходів фізичних осіб, податок на прибуток, на нерухомість тощо.
Висновки до третього розділу
Сучасна система оподаткування місцевими податками і зборами в Україні насамперед не відповідає загальновизнаним світовою практикою критеріям самодостатності й економічної доцільності. Місцеві податки і збори, їхні ставки не враховують реальних можливостей платників. Це негативно позначається на дотриманні принципів єдності, повноти, достовірності, гласності, прозорості бюджетного устрою України в цілому.
Усе це переконує, що реорганізація системи оподаткування місцевими податками і зборами назріла й має бути спрямована насамперед на забезпечення фінансової бази місцевого самоврядування, що є однією з найважливіших умов ефективної діяльності територіальних громад та утворених ними органів місцевого самоврядування. Наповнення сільських, селищних, міських бюджетів через зростання ролі місцевих податків і зборів має бути пріоритетним.
В процесі реформування системи оподаткування в Україні необхідно докорінно змінити ставлення до місцевих податків та зборів, суттєво піднести їхню роль і значення у формуванні дохідної частини місцевих бюджетів. Потребує перегляду перелік податків та зборів, причому він може бути значно більшим, як свідчить практика багатьох розвинених країн світу. Органи місцевого самоврядування повинні мати право запроваджувати на своїй території власні податки і збори, а центральний уряд має лише контролювати загальний рівень оподаткування. Річ у тому, що на місцях є завжди особливі об’єкти оподаткування, які можуть суттєво поповнити доходи місцевих бюджетів, а отже, дати кошти для розв’язання економічних і соціальних проблем регіону.
Розширення переліку місцевих податків та зборів має здійснюватися також за рахунок запровадження податків із цільовим використанням одержаних коштів: наприклад, збори за прибирання і освітлення вулиць, за збирання сміття, впорядкування парків, зон відпочинку, кладовищ тощо. В умовах загрозливої екологічної ситуації в Україні корисними стануть місцеві екологічні податки, які доцільно стягувати у вигляді штрафів за забруднення повітря, водоймищ, лісів та інших природних ресурсів, утилізацію шкідливих відходів.
На нашу думку, у процесі реформування системи оподаткування разом із прийняттям окремих законів з фінансових питань з’явилась потреба у розробленні систематизованих законодавчих актів, які б регулювали бюджетні, податкові права органів місцевого самоврядування. Це б дало можливість місцевим органам влади самостійно формувати фінансову базу регіону й забезпечило б публічну звітність органів місцевого самоврядування перед платниками податків щодо використання податкових надходжень.
Тільки за умови вирішення цих питань законодавчо можна розраховувати на підвищення ролі бюджетної системи як на державному, так і на місцевому рівнях у створенні фінансового середовища, що у свою чергу, сприятиме прискореному розвитку ринкових відносин.
ВИСНОВКИ
Проведене дослідження концептуальних засад теорії та практики формування місцевих податків і зборів та їх адміністрування дозволило зробити ряд висновків та пропозицій, що стосуються основних аспектів цієї важливої проблеми.
1. Враховуючи теоретичні узагальнення та висновки, напрацьовані як зарубіжною, так і вітчизняною класичною економічною наукою, автором здійснено ретроспективний аналіз поняття категорій „податки” та „місцеві податки і збори”. Він свідчить, що, почавши з філософського обґрунтування до методологічного конструювання сучасних перерозподільних механізмів, можна запропонувати періодизацію розвитку податкових фінансів. Але за наявних умов недостатньо розглядати податки загалом. У кожній державі є багато податків і зборів, що забезпечують мобілізацію коштів в її розпорядження. Вся сукупність податків, зборів, відрахувань і платежів в державі становить її податкову систему. А місцеві податки та збори є складовою податкової системи України та інструментом формування власних доходів місцевої влади.