Сторінка
19
Заняття 1
Мета заняття: створення групових ритуалів, оволодіння ігровим стилем спілкування, визначення особистісних особливостей кожного учасника, над якими йому доведеться працювати разом з групою.
Зміст заняття.
Знайомство. Всі учасники сідають у коло. Керівник роздає папір і ручки. Кожен учасник пише у верхній частині аркуша своє ім'я, потім ділить лист на дві частини вертикальною лінією. Ліву позначає знаком «+», праву знаком «–». У лівій частині перераховує те, що подобається (в природі, людині, у собі), а в правій – те, що неприємно в навколишньому світі («не люблю дощову осінь», «ненавиджу брехунів» тощо). Потім всі зачитують свої записи вголос.
Варіанти:
Вправа «Хто я?»
Кожна людина має свою власну теорію щодо того, що саме робить його унікальним, єдиним у своєму роді, чим він відрізняється від усіх інших людей. При цьому виникає питання: чи поділяють навколишні мою думку про себе? Якщо ж вони бачать мене інакше, то що лежить в основі їхнього сприйняття і оцінки?
Спробуємо з’ясувати це питання в процесі виконання наступних вправ. Візьміть кілька аркушів чистого паперу і напишіть на одному з них у правому верхньому куті зі своїх імен, до якого Ви звикли найбільше (це може бути просто ім'я, ім'я по-батькові, прізвище, ніжне ім'я). Після цього:
А. Дайте відповідь на питання: «Хто я такий?». Зробіть це швидко, записуючи свої відповіді точно в такій формі і послідовності, як вони приходять в голову.
Б. Дайте відповідь на це ж питання так, як, на Вашу думку, про Вас сказали б Ваші батько або мати (виберіть одного).
В. Дайте відповідь на це питання так, як, на Вашу думку, сказав би про Вас кращий друг (подруга).
Тепер порівняйте три варіанти відповідей і в письмовій формі вкажіть наступне:
1. У чому полягає схожість?
2. Які відмінності?
3. Якщо є відмінності, то, як Ви їх пояснюєте щодо самого себе? Якою мірою Ви поводитеся по-різному з різними людьми і які ролі граєте під час спілкування з близькими людьми?
4. Як можна пояснити ці відмінності, виходячи з індивідуальних особливостей цих людей, тобто яким чином їх очікування формують ті судження про Вас, що Ви їм приписуєте?
5. Вкажіть, які 10 відповідей Вашій самохарактеристики (пункт 1) стосувалися:
а) фізичних якостей (зовнішність, сила, здоров'я тощо);
б) психологічних особливостей (інтелект, емоційна сфера тощо);
в) соціальних ролей (професійна діяльність, сімейний стан тощо).
Тепер встановіть ту черговість перерахування цих трьох груп якостей, яку Ви вважаєте найбільш доцільною. Чи зберегли Ви свою початкову позицію з приводу своєї самохарактеристики? Якщо ні, то запишіть у нової послідовності свої якості, названі Вами спочатку. Додалися чи змінилися деякі з них і чим Ви пояснюєте це?
Якщо Ви успішно виконали вправу, то зроблений Вами в письмовій формі висновок і є словесним визначенням Вашої Я-концепції, тобто щодо узгодженого і зафіксованого уявлення про себе самого. Тут же зазначена залежність Я-концепції від інших людей, які Вас сприймають від варіанту свого імені, яке Ви віддаєте перевагу, і яка багато в чому залежить від тих, хто Вас оточує.
Тепер спробуємо розібратися в тому, як на судження про інших людей впливає наше ставлення до них, тобто з'ясувати особливості Я як суб'єкта сприйняття навколишніх.
Вправа «Хто мені подобається і не подобається».
Спілкуючись з оточуючими, ми помічаємо, що вони подобаються нам або не подобаються. Як правило, цю оцінку ми пов'язуємо з внутрішніми якостями людей, які сприймаються нами, а не з особливостями власного сприйняття. Мета цієї вправи – продемонструвати існування змінних, які є у нас самих і не стосуються інших людей, яких ми оцінюємо. Це наочно виявляється в нашому ставленні, часто суперечливому, до людей, яких ми добре знаємо.
А. Згадайте двох людей, які Вам подобаються. Вкажіть п'ять якостей, які Вас в них найбільше приваблюють.
Ініціали першого Ініціали другого
Якості:
Б. Згадайте двох людей, які Вам не подобаються. Позначивши їх тим же чином, запишіть якості, які Вам не подобаються.
Ініціали першого Ініціали другого .
Якості:
В. Вказавши всі ці якості, Ви зможете побачити, чим схожі люди, які Вам подобаються або не подобаються. Провівши порівняння другої пари, Ви побачите подібність людей, які Вам не подобаються (наприклад, «жорстокий», «жадібний»). Тепер порівняйте всі чотири списки і визначте, які особистісні параметри людей змушують Вас любити або ненавидіти їх. Визначте, які якості людей важливі для Вас, що Ви шукаєте в оточуючих і що Вас в них відштовхує. Запишіть свої висновки.
Тепер зовсім неважко побачити зв'язок власної самохарактеристики з характеристиками, які Ви даєте іншим людям, і зробити висновок, що кожен індивід може зрозуміти іншого лише в межах власної Я-концепції. Крім того, вправи допомагають підійти до почуттєвого розуміння феномену «відношення». Воно не співпадає з об'єктивних (адекватним) відображенням дійсності, а містить у собі витоки суб'єктивізму, який перешкоджає повному взаєморозуміння людей. В кінці кінців, Ви самі можете перерахувати безліч виконуваних Вами ролей.
В цілому слід зробити висновок про природі Я-концепції людини, її залежності від оточуючих. Тут виникає зв'язок: чим більше нам подобаються люди, тим більше ми подобаємося їм і, як наслідок, поліпшити себе можна лише шляхом поліпшення тих груп і колективів, учасниками яких Ви є.
Вироблення правил роботи в групі
Після того, як відбулося знайомство, керівник коротко повторює головні норми спілкування в групі. Потім слідує колективне обговорення і уточнення цих норм: що-то можна додати, виправити і в подальшій роботі користуватися тільки цими нормами спілкування. Часто група виробляє своєрідні ритуали, які діють під час занять.
Вправа «Девіз»
Всі учасники по черзі говорять про те, яку футболку і з якою написом-девізом вони купили б собі, якби була така можливість. Цей напис повинний відображати життєве кредо людини, його основний життєвий принцип, а колір відповідати його характеру.
Вправа «Іграшка»
Кожен член групи думає про те, якою іграшкою хотів би стати. Група намагається розгадати цю «іграшку», йде обмін враженнями, своїми відчуттями.
Вправа «Відгадай, хто це?»
Кожен учасник складає детальну психологічну самохарактеристику, не вказуючи відмітних ознак, за якими можна відразу ж дізнатися людини. У цій самохарактеристиці повинно бути десять-дванадцять пропозицій.
Все написане надається керівнику, перемішується і по черзі зачитується. Група намагається дізнатися, де чия самохарактеристика.
Список якостей, важливих для міжособистісного спілкування.
На першому етапі роботи над цим завданням проводиться дискусія з метою виявлення колективної думки. Будь-який член групи може висловитися, аргументуючи свою позицію. Врешті-решт складається загальний список якостей, важливих для міжособистісного спілкування.
На другому етапі кожен учасник заповнює вже свій власний список, вказуючи якості, які, на думку групи, важливі для міжособистісного спілкування. У індивідуальний список можна включати і додаткові важливі якості, на думку учасника, але не підтримані групою. Потім всі оцінюють наявність цих якостей у себе, використовуючи шкалу від 0 до 10 балів.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Діагностика і формування пізнавальних здібностей молодших школярів у процесі навчання
Методика організації курсового й дипломного проектування
Методика викладання українського народознавства в школі: зміст та завдання
Диференціація навчання на уроках математики
Українська література, як предмет вивчення у школі