Сторінка
21
Члени групи по колу вітаються цією фразою, описуючи будь-який цікавий, кумедний випадок, що мав місце під час спілкування з якимось людиною в період між попереднім і цим заняттям.
Вправа «Ласкаве ім'я»
Так само, як і на другому занятті, перевіряється домашнє завдання. Учасники говорять щиро і з інтонацією ласкаві імена, а група стежить за відвертістю висловлювань.
Вправа «Подарунок»
Всі учасники по колу висловлюються: «Що я б хотів подарувати тому, хто сидить поруч?». Називається те, чому могла б по-справжньому зрадіти людина. Той, кому «подарували», дякує і пояснює, чи справді він був би радий такому подарунку.
Вправа «Емпатія»
Один із членів групи виходить із кімнати. Ті, що залишилося, характеризують його, називаючи риси, властивості, звички, тобто висловлюють свою думку, причому лише позитивну. Хтось з групи веде «протокол», записуючи автора і зміст висловлювання.
Через деякий час запрошується учасник, який вийшов з кімнати і йому зачитується все сказане, не називаючи автора. Головне його завдання – визначити, хто міг би про нього таке сказати.
Потім «секретар» зачитує, всі висловлювання, але вже зі вказівкою авторів.
Вправа «Шлюбне оголошення»
Всім членам групи дається 3-5 хвилин для того, щоб написати шлюбне оголошення. Будь-який пише про себе, складаючи свій психологічний портрет, виділяючи свої переваги, якими він міг би зацікавити іншу людину. В інструкції підкреслюється, що слід надавати насамперед психологічні характеристики, а не захоплюватися описом зовнішнього вигляду, квартири, машини.
І знову всі по черзі зачитують свої оголошення, а група допомагає, доповнюючи те, що учасник пропустив.
Вправа «Без маски»
Всі учасники по черзі беруть картки, які лежать на столі, і без підготовки продовжують висловлювання, яке має початок на картці.
Група прислухається до інтонацій, голосу, оцінює міру щирості. Якщо визнано, що висловлювання було щирим, то вправа продовжує наступний учасник. Якщо ж група визнає, що воно було шаблонним, нещирим, учасник робить ще одну спробу, але вже після всіх.
Зміст незакінчених пропозицій:
«Мені особливо не подобається, коли .»
«Мені знайоме гостре відчуття самотності. Пам'ятаю .»
«Мені дуже хочеться забути, що .»
«Бувало, що близькі люди викликали у мене майже ненависть. Одного разу, коли .»
«Одного разу мене злякало те, що .»
«У незнайомому суспільстві я відчуваю .»
«Навіть близькі люди іноді не розуміють мене. Одного разу .»
«Пам'ятаю випадок, якщо мені стало соромно, я .»
«Особливо мене дратує те, що .»
Керівник дає домашнє завдання: «Складіть міні-розповідь «Я люблю – я ненавиджу».
Заняття 4
Мета: усвідомлення учасниками того, що в їх поведінці допомагає партнерові відкрито і детально говорити про свої проблеми й стан і що може погіршити стан. Ознайомлення з прийомами слухання.
Зміст заняття.
Перед його початком використовуються ритуал індивідуального привітання, а потім у колі – ритуал вітання групи.
Рефлексія минулого заняття.
Вправа «Прогулянка»
Учасники групи сидять по колу. «Зараз ми зробимо невелику прогулянку по березі моря. Сядьте, будь ласка, зручніше і повільно закрийте очі. Зверніть увагу на ваше дихання, відчуйте його: повітря проходить через ніс, горло, потрапляє в груди, наповнює ваші легені, відчуйте, як з кожним вдихом у ваше тіло потрапляє енергія, і з кожним видихом йдуть непотрібні турботи, переживання, напруга . Зверніть увагу на ваше тіло, відчуйте його – від ступень ніг до верхівки голови. Ви сидите на стільці (в кріслі), чуєте якісь звуки, відчуваєте подув вітру на вашому обличчі. Може бути, вам захочеться змінити позу, зробіть це. А тепер уявіть, що ви опинилися біля моря. Ви повільно йдете по березі. Озирніться уважно навколо, які вас оточують кольори, звуки, запахи . Подивіться на небо, на море. Зверніть увагу на ваш стан: які емоції, почуття у вас виникають, як вони змінюються під час прогулянки. Ви нікуди не поспішайте і можете спокійно йти далі. Можливо, ви захочете зайти у воду і скупатися або посидіти на березі. Зробіть це .
А тепер настала пора повернутися в цю кімнату, в наше коло. Зробіть це в зручному для вас темпі: можете відразу відкрити очі або посидіти ще з закритими.
Зараз ми поділимося один з одним своїми враженнями. Для цього створимо групи по 5 чоловік. Постарайтеся, щоб в одній групі з вами опинилися в основному ті, з ким ви ще не працювали в малій групі».
Після того як групи сформувалися, керівник продовжує інструкцію: «Зараз кожен по черзі розповість про свої враження про ті образи, переживання, стани, які у нього виникали під час нашої «прогулянки», а інші будуть уважно слухати оповідача, не задаючи питань, не коментуючи і не інтерпретуючи почуте. Постарайтеся вловити ті моменти, коли ви перестаєте слухати. На кожне оповідання витратьте приблизно 3 - 4 хвилини».
Після завершення роботи в групах тренер пропонує повернутися в коло і поділитися враженнями на цей раз про роботу в малих групах. Зокрема, можна задати питання: «в які моменти ви переставали слухати?». Відповідаючи на нього, учасники групи зазвичай говорять наступне: «Відволікся на свої думки, коли став порівнювати те, що розповідає інший, зі своїм досвідом»; «У якийсь момент виникла асоціація, і я почала думати про це»; «У мене виникла незгода з тим, що я почула, і в цей момент я відволіклася»; «У якийсь момент я стала думати про те, що буду говорити сама і перестала слухати» тощо.
Підводячи підсумок обговорення, керівник має можливість ще раз звернути увагу учасників на те, як важливо вміти слухати іншу людину.
Вправа «Контролер»
Під час виконання вправи дві людини розмовляють, третій виступає в ролі «контролера». Будуть проведені три бесіди: кожен поговорить з кожним і кожен по черзі виступить в ролі контролера. Одна розмова розрахована хвилин на 8 – 10. Керівник стежить за часом і каже, коли треба помінятися ролями. Розмовляючи у парі, треба дотримуватись наступного правила: перш ніж висловити свою думку з обговорюваного питання, треба повторити те, що сказав співрозмовник. Повторення може починатися словами: «Ти думаєш .», «Ти кажеш .». Контролер стежить за дотриманням цього правила і має право втрутитися в розмову, коли учасники розговору забувають його виконувати.
Тема для розмови пропонується керівником і залежить від складу групи. Після завершення вправи доцільно обговорити в групі таке питання: «Як впливало на бесіду повторення слів співрозмовника». Як правило, в процесі обговорення висловлюються такі ідеї:
– це дозволяло перевірити, чи правильно я зрозумів співрозмовника;
– давало можливість не відхилятися від теми обговорення, триматися в руслі обговорення, говорити про одне і те ж;
– у процесі повторення обмірковували слів співрозмовника;
– давало можливість краще запам'ятати те, що сказав співрозмовник;
– поліпшувало емоційний контакт (приємно переконатися, що тебе почули, зрозуміли);
– слухаючи свої слова у викладі іншого, краще починаєш розуміти себе, помічати нові аспекти обговорюваної проблеми тощо.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Аналіз художнього твору на уроках читання у початкових класах
Школа козацько-лицарського виховання
Застосування винахідницьких задач при вивченні курсу "Біологія"
Сучасні європейські та світові тенденції розвитку вищої освіти
Використання активних методів навчання у вищих навчальних закладах I-II рівнів акредитації