Сторінка
24

Подолання комунікативних бар'єрів у взаємодії викладача зі студентами

4 етап: Прийом веж. Час 0:15. Прийом макетів побудованих за інструкцією. Команди знов міняються роботами і роблять презентацію роботи суперника – її переваг та недоліків. Робота команди аналізується по критеріям спільної праці. Підсумки заняття відбуваються шляхом обговорення в групі:

– Що допомагало будувати вежу, що заважало?

– На що звертали увагу під час роботи?

– Хто показав себе з іншого боку?

– Як цей досвід можна використовувати у роботі?

Заняття 7.

Мета заняття: це заключне заняття, і керівникові треба бути особливо уважним до учасників: стежити за їх емоційним станом, орієнтувати групу на надання психологічної підтримки, якщо вона комусь потрібна.

Зміст заняття.

Ритуал зустрічі на початку заняття, рефлексія минулої зустрічі і психологічна розминка.

Вправа «Рішуча розмова»

Усі по черзі висловлюються про те, від яких слів і звичок у спілкуванні з людьми вони хотіли б позбутися. Причому все треба актуалізувати, тобто проговорити і продемонструвати групі, знову таки – щиро і відверто.

Вправа «На прийомі у психолога»

Всі учасники заняття по мірі психологічної готовності вибирають зі свого середовища «психолога» – значущого іншого, і, уявивши собі, що прийшли до нього на прийом з своїми проблемами, які заважають нормальному спілкуванню вдома або на роботі, розповідають йому про це. Психологом може бути і вся група, якщо «психолог» не може дати «кваліфіковану консультацію».

Вправа «Валіза»

Це головне вправа заняття, останнє для групи. Один з учасників виходить з кімнати, а інші починають готувати йому в далекий шлях «валізу». У цю валізу збирають те, що, на думку групи, дуже потрібно людині в спілкуванні з іншими людьми, обов'язково враховуючи позитивні характеристики, які група особливо цінує в ньому. Не забувають «зібрати» і те, що заважає цій людині, від чого йому слід позбутися. На практиці це робиться в такий спосіб. Обирається «секретар», який бере аркуш паперу і ділить його вертикальною лінією навпіл. На одній стороні зверху ставиться знак «+», на іншій – знак «–». Під знаком « + » група збирає все позитивне, а під знаком «–» – все негативне.

При цьому кожна характеристика повинна бути підтримана більшістю групи, якщо є заперечення, сумніви, краще утриматися від категоричній оцінки. Для гарної «валізи» потрібно не менше 5-7 характеристик.

Далі учаснику, який виходив, зачитується і передається цей список. У нього є право лише на одне питання, якщо йому щось незрозуміло. Потім виходить інший учасник групи і вся процедура повторюється. Врешті-решт, це дає підстави до деяких висновків.

Після виконання вправи «Валіза» доцільно зробити музичну паузу.

Підводячи загальний підсумок тренінгу, кожен член групи становить угоду (контракт) з самим собою, відповідаючи на такі питання:

1. Що нового про себе я дізнався під час занять групи?

2. Що нового я дізнався про інших?

3. Що я хотів би змінити в собі за підсумками роботи в групі?

4. Яким чином я буду це робити?

Угода вкладається в конверт, на якому вказується точна поштова адреса того, хто його підписав. Всі конверти здаються керівникові Через місяць він розішле їх за вказаними адресами. І в учасників буде ще одна можливість зустріти себе самого таким, яким кожен з них бачив себе в кінці роботи групи.

Наприкінці керівник проводить традиційне анкетування і звертається до членів групи з серцевими словами:

«У Вас є остання можливість сказати про те, що вас турбує найбільше. Якщо Ви хочете щось сказати, кажете, група Вас вислухає».

Досвід, набутий у навчально-тренінгових групах, дозволяє виробити певний соціально-психологічний «імунітет». Він допомагає вирішувати складні проблеми, які виникають в особистому і діловому спілкуванні педагога.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: