Сторінка
12
Підставка-рамка на фото: дерево, інкрустація кольоровим деревом, перламутром, бісером . Інв. № 13143 КМНМГП [рис.38]
Складається з прямокутної підставки, скошеної з однієї сторони та двох бічних держателів, які утримують скло. Підставка прикрашена по центру ромбом та трикутниками і «півсонічками», внизу проходить смужка з «кривульки». Один з держателів більший по розміру. Прикрашений смугою ромбів з перламутру, а менший – одним ромбиком, на вершині з фігурно точеним шпилем. Знизу авторський підпис: «ГмІ».
Портсигар : дерево, інкрустація кольоровим деревом, перламутром, бісером . Інв. № 13369 КМНМГП [рис.39]
Портсигар прямокутний з кришкою. Кришка портсигару по центру прикрашена інкрустацією деревом, перламутром «квіткою», в обрамленні великого ромба з ромбиками на двох кутах, а по сторонах розміщені смуги трьох металічних «підківок», «баньок». По сторонах розміщені дві смужки з ромбиків та «кочілець». Бічні сторони портсигара прикрашені смугою інкрустованими деревом «кочілець». На другій стороні накривки авторський різьблений підпис : «Грепиняк М. І. 1958р.»
Писанка : дерево, суха різьба, точіння . Інв. № 13370 / а-б КМНМГП [рис.40]
Писанка має форму яйця, складається з двох частин, в середині порожня. По центру розміщена смужка «кривульки», в обрамленні смуг з «січних зубців» на цьоканому тлі, «слізок» та багатопелюсткової «квітки». В середині писанки цьоканий авторський підпис : «Грепиняк М. І. 1963»
Топірець: дерево, інкрустація кольоровим деревом, перламутром. Інв. № 13380 КМНМГП [рис.41]
Топірець з плоским дерев’яним топорищем і обушком. Топорище з двох сторін прикрашене інкрустованим ромбом з перламутру, в обрамленні стилізованих «вазонків» і «колосків» на трикутній підставці. Весь орнаментальний мотив обрамлений тоненькою смугою темного дерева і «листочком» з «кочільцем». Обушок прикрашений ромбом з «листочками», «кочільцем», інкрустацією деревом, металом та «сонічком » . Під обушком авторський підпис «М. Г. 1959р.»
Палиця : дерево, інкрустація кольоровим деревом, перламутром. Інв. № 13381 КМНМГП [рис.42]
Палиця жіноча з круглою голівкою, зробленою з іншого темного дерева. Палиця у верхній частині восьмигранна, прикрашена повздовжніми смугами, утворених з різьблених «підковок» та інкрустованих листочків з «кочільцями». Головка прикрашена смужкою «кочілець» та «кривульки». Під головкою авторський цьоканий підпис : «М. Г. 1959р.»
Декоративний таріль: дерево, різьба, інкрустація деревом, перламутром, бісером . Інв. № 14916 КМНМГП [рис.43]
По центру тарілки різьблене контурне зображення частини будівлі Коломийського музею та інкрустовано надпис «60-КМНМГ», «колосків», в обрамленні «кучерів» по центру з «гачками» та написом «Процвітай і розвивайся народна скарбнице, творчістю народу величайся, Гуцульщини рідна сестрице». Краї тарілки вузькі, обрамлені смужкою «кучерів». Тло цьокане. На звороті авторський різьблений підпис : «М. І. Грепиняк Брустури 1986р.»
Цукорниця : дерево, різьба, інкрустація бісером . Інв. № 15402 КМНМГП [рис.44]
Цукорниця точена, на круглій підставці з низькою ніжкою, циліндричною чашею з накривкою. Кришка прикрашена смугою «гачків» з «копаничками», «слізок», «кривульки». Чаша прикрашена смугою півдуг з червоного бісеру, «гачками» з «копаничками» і «кочільцями». Підставка по колу орнаментована смугою «слізок», «копаничок». Тло цьокане. Знизу авторський підпис : «М. І. Грепиняк с. Брустури 1987».
Рахва : дерево, інкрустація бісером, кольоровим деревом, перламутром . Інв. № 16267 КМНМГП [рис.45]
Рахва восьмигранна з опуклою накривкою, прикрашена інкрустованим деревом, перламутром, бісером – білим, голубим, червоним. По центру восьмигранною «зіркою», з ромбами по вершинах, по центру з перламутровою зіркою, в обрамленні інкрустованим деревом «листочків». Цей мотив обрамлений смугою півкіл з ромбами і «гачками», трьома «листками» і «зірками». Бічні сторони прикрашені ромбиком, по центру вісім «очок», а по двох сторонах з перламутровими ромбиками. Внизу напис : «М. І. Грепиняк 1989».
Проаналізувавши асортимент дерев’яних різьблених, інкрустованих виробів можна зробити висновок, що Микола Іванович найбільше виконував декоративних тарелів, рахв та шкатулок, скриньок. Велика частина виробів прикрашена інкрустацією з різних порід дерева, а також фарбованим деревом, бісером, перламутром. Ми можемо виділити певну групу орнаментів, які використовує різьбяр – це «гачки», «ружі», «сонічка», «кочелка», «слізок», «пшеничок», «парканець», «кривулька», «копаниці» тощо.
Об’єднавши цю невелику групу орнаментів в одну композицію з-під різця майстра виходять розмаїття виробів, що утворені практично з одних і тих же елементів.
Окрім інкрустованих виробів часто зустрічаємо тематичні зображення на декоративних тарелях : «Чабан», «Гуцул-мисливець», «Різьбяр», виконаних у техніці сухої різьби чи невисоким рельєфом.
Виконання тематичних зображень вимагає чіткого спостереження за середовищем, за життям та працею людей різного фаху, знайденої декоративної стилізації побаченого, щоб потім вирізьбити на заготовці виробу, використовуючи різні породи дерева та надаючи цим виробам оригінальної фактури.
Графіка :
«Екслібрис В. Писаренка» [рис.46]
Зображено портрет Т. Г. Шевченка в рамочці, що прикрашена
«віконцями».В лівому куті рамки палітра і два пензлики. Внизу напис «Exlibris В. Писаренка»,а також авторський підпис «ГмІ».