Сторінка
11

Микола Іванович Грепиняк – митець та дослідник народного мистецтва Гуцульщини

Декоративна тарілка : дерево, інкрустація кольоровим деревом, бісером, перламутром [рис.23]

У центрі тарілки скомпоновано велику восьмикутну «зірку», утворену мотивом «гачки». Інкрустовано чорним та коричневим деревом. Між «гачками» мотив «пшенички» прикрашеної голубим бісером. В центральній частині восьмикутна «ружа» із перламутровими «слізками» в середині, навколо ружі смуги із білого бісеру. Між кутами великої «зірки» в кружечку інкрустовано шестикутну «зірочку» із ромбиків. Берег тарілки прикрашено чергуванням «гачків» в яких «пшенички» та шестикутних «зірочок» навкруги яких білий бісер. Від зовнішнього краю тарілки відходять «кучері».

Декоративна тарілка: дерево, різьба, інкрустація кольоровим деревом, бісером, перламутром [рис.24]

У центрі тарілки велика восьмикутна «зірка» , кути, якої утворюють квадратики, в них чорне дерево і перламутр. Між квадратиками кружечки із «кочелками». У центрі «зірки» вирізьблена «ружа» із листочками, інкрустована «кочелками», «трикутниками», ромбиками та голубим бісером. Берег тарілки прикрашений чергуванням «гачків» і «ружі». Від краю тарілки відходять «півружі» із «слізок». Цьокане тло тарілки.

Скульптура «Гуцулка» : дерево груші [рис.25]

Вирізана із цільного куска грушевого дерева. Дівчина – гуцулка у національному одязі. Промодельоване лише обличчя і рука.

Скульптура «Старий гуцул на спочинку» : грушеве дерево [рис.26]

Початкова стадія виконання скульптурки : наведено основні контури фігури, що сидить. Намічено руку, трохи пророблена рука.

Скульптура «Сопілкар» : дерево груші [рис.27]

Вирізана з цілого куска дерева. Показано гуцула в національному одязі, що грає на сопілці.

Декоративна таріль «Доярки» : дерево, різьба, інкрустація кольоровим деревом, перламутром, «жировання» металом Інв. № 3047 КМНМГП [рис.28]

В центрі тарілки інтарсією зроблена картина: дві доярки, позаду три корови, що пасуться та зліва два баки на молоко. Краї тарілки прикрашені інкрустованими «гачками» і «звіздками». На зворотній стороні в крузі вирізьблений підпис: «Грепиняк М. І. с. Брустури 1956р.»

Рахва «Юні танцюристи»: дерево, різьба, інтарсія шпоном. Інв. № 3259 КМНМГП [рис.29]

В центрі кришки інтарсією з темно-коричневого дерева зроблена картина двох людей: юнак і дівчина виконують танок. Кругом цієї картини вирізьблені на цьоканому тлі орнаментовані «ружі». Боки рахви прикрашені орнаментом «віконця». На звороті дна зроблений підпис : «Грепиняк М. І. с. Брустури 1958р.»

Декоративна таріль «Чабан» : дерево груші, різьба . Інв. № 5105 КМНМГП [рис.30]

В центрі тарілки зображена постать чабана з сопілкою, а по боках дві фігури овечок. Обрамленням є «кучері» і «дужки з зубчиків» та мотиву «слізок». Тло цьокане. Берега тарілки прикрашені «кривулькою» на цьоканому тлі. На звороті тарілки є вирізьблений підпис автора : «М. І. Грепиняк».

Декоративна тарілка «Різьбяр» : дерево, різьба. Інв. № 5106 КМНМГП [рис.31]

В центрі тарілки на цьоканому тлі вирізьблена фігура гуцула-різьбаря в сидячій позі за роботою. Обрамлення для цієї фігури є «кучері» і три «дужки» утворені з «зубчиків» і мотиву «парканець». Краї тарілки прикрашені «зубчиками. На зворотній стороні тарілки вирізьблений підпис автора: «М. І. Грепиняк».

Декоративна тарілка «Гуцул-мисливець» : дерево, різьба, інкрустація бісером . Інв. № 5548 КМНМГП [рис.32]

По центру на цьоканому тлі барельєфне зображення гуцула з рушницею і ріжком. Біля нього невелика собачка, а вгорі смерічка і олень. На берегах тарілки, також на цоьканому тді, вирізьблені «дужки» з «листочками» і «звіздками» та білим і синім бісером. На звороті напис: «М. Грепиняк. Гуцул-мисливець Брустури 1968»

Декоративна таріль : дерево, різьба, інкрустація бісером . Інв. № 7236 КМНМГП [рис.33]

В центрі вирізьблена «ружа» вписана в ромб з «гачками», на боках ромба є кучері. На крисах «дужки з листочками» чергуються «гачками». На звороті є підпис «М. Грепиняк с. Брустури 1972р.»

Шкатулка : дерево, різьба, інкрустація бісером, кольоровим деревом, «жирування» металом. Інв. № 7352 КМНМГП [рис.34]

Шкатулка квадратна з виступаючими кришками і основою. Кришка декорована великим ромбом з «гачками», в центрі якого інкрустована чотирьохпелюсткова «розетка». По бокових квадрата : «кучері» оздоблені темними і світлими «клинцями». Бічна сторона декорована ромбами з «гачками», «пшеничками» і «кучерями».

Свічник : дерево, різьба, інкрустація кольоровим деревом, бісером. Інв. № 7353 КМНМГП [рис.35]

Свічник на одну свічку, точений, на круглій підставці. Вертикальна частина декорована інкрустацією та різьбою, чергуються великими «кружками», що концентрично, виконані з різних порід дерева – чорного білого, коричневого з маленькими квадратиками. На підставці по колу в оточенні двох рядків контурних поясів чергуються інкрустовані «пшенички» з чорного і білого дерева з «кружечками». На зворотній стороні підставки підпис : «М. Грепиняк».

Піднос : дерево, точіння, різьба, інкрустація деревом, бісером. Інв. № 7354 КМНМГП [рис.36]

Піднос на круглій підставці різьблений та інкрустований. Верхня частина з невеликим заглибленням. По краях проходять «кружки» інкрустовані чорним і коричневим деревом. В центрі кожного кружка білий бісер. Між «кружками» розміщені по три зелених бісерини. На стояку посередині проходить рядок інкрустованих «кружків», які оточені двома смужками. На звороті підпис : «М. Грепиняк» зроблений штампом.

Декоративна тарілка «Вівчар» : дерево явора, інкрустація кольоровим деревом, бісером, перламутром . Інв. № 13140 КМНМГП [рис.37]

По центру інкрустована з різних порід дерева постать вівчаря, в (3/4), який грає на сопілці, в народному одязі. Біля нього інкрустовані дві вівці, стилізована травичка і ялинка. Краї тарілки прикрашені смугою з «гачків» в центрі з перламутром; «листочками» та «півсонічком» в центрі з «кучером» та перламутровою «слізкою» в обрамленні червоного бісеру. Між центром і берегами тарілки смуга «парканця». Унизу авторський різьблений підпис : «М. Грепиняк Брустури 1980»

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19 


Інші реферати на тему «Народознавство»: