Сторінка
9
Графіка стала також важливою темою у творчості митця. В цій техніці митець зображає екслібриси, пейзажі. Екслібриси в більшості є книжковим знаком і їх унікальність визначається тим, що його неможливо повторити. Зокрема слід відзначити важливість графічних зарисовок церков, оскільки Космацька церква Св. Параскеви згоріла, із графічного малюнка ми дізнаємося про її архітектуру.
2.3. Живопис та фотографія
Живописні твори виступають окремим напрямком у творчості митця. Малярські здібності проявилися, ще в дитячому віці. У школі майстра величали художником, та й в селі люди так говорили . Приходили жінки перед святами та просили намалювати їм квіти, чи образок до хати, що з великою охотою виконував. Тої «художньої» роботи вистачало. У школі оформляв стіннівки-газети, а перед травневими чи жовтневими державними святами до сільради та клубу заставляли малювати різні гасла.
Малював, а в мріях видів себе в художній школі за мольбертом. Однак не судилося здійснитись моїм мріям. У шостому класі його виключили зі школи, бо «Грепиняк, учень радянської школи, малює образи святих». Цього було досить, аби рука інспектора райвно Цепкала викреслила його прізвище. [3.2]
У творах зображалися високі смереки [рис. 61] , квітучі сади [рис. 62], далекі гри. Виконання цих творів допомагало в передачі живописного зображення сюжету за допомогою інкрустації різноманітними породами дерева, перламутром, металом.
Особливо буйно вирувала його «творчість» влітку на лоні природи. [3.2]
Краса навколишньої природи спонукала Миколу Івановича до творчості, зображаючи пейзажі олійною фарбою.
Нерозлучним супутником Миколи Івановича є фотоапарат. Він задався ціллю мати фотографії всіх тих земляків, чиї творчі старання виділялися чи виділяються на фоні загалу. Не раз переконувався, що в музейних працівників та науковців-дослідників не завжди доходять руки до скромних, непомітних на перший погляд трудівників. Не раз і сам гірко докоряв собі за зволікання. Збирався сфотографувати старого, оригінального умільця, його вироби, та почув сумну звістку: помер чоловік… Так люди не вічні. Не вічні й речі, змайстровані їхніми руками. Речі розходяться поміж людей. Часто й слід за ними губиться. Коли б зняти їх на плівку, збереглося б хоч зображення.
Микола Грепиняк розповідав, як цілий день «вимацував» об’єкти для знімків. Обходив багато верхів віддаленого села. [рис.68] Стомився. Але то була оптимістична втома, бо дала задоволення. Щодо фотографування, то різьбяр має свою думку. Вважає : «знімки дехто недооцінює. Для нього карточки – маленький музей. Кожне нове знайомство – це нові його «експонати». [42.126] В даний час Микола Іванович старається не розлучатися з фотоапаратом, адже він може в будь-який момент пригодитися.
РОЗДІЛ 3
ХУДОЖНІЙ АНАЛІЗ ВИРОБІВ МИКОЛИ ГРЕПИНЯКА
Щоб більш детальніше дослідити назви орнаментів і техніки різьблення проведемо короткий аналіз творів різьбяра, графіка і живописця Миколи Івановича Грепиняка. При цьому зможемо виявити найбільш характерну виразність творів через застосовування композицій орнаменту.
Різьба по дереву :
Шкатулка : дерево, різьба, інкрустація бісером, «жировання» металом [рис.6]
Шкатулка прямокутної форми. Кришка по краю орнаментована мотивом «парканець». Утворений прямокутник поділений на два прямокутники між якими квадрат. У квадраті скомпоновано мотив «хреста», що утворений із п’ятьох квадратів з «копаничками». Між раменами хреста «півружі», утвореної із «слізок». Менші прямокутники заповнено білим бісером. Бічні сторони шкатулки прикрашено чергуванням «віконця» з «підківками». Тло – цьокане.
Шкатулка «Сопілкар»: дерево, інкрустація кольоровим деревом, перламутром, «жировання» металом [рис.7]
Кришка шкатулки прямокутна, орнаментована центральним квадратом і двома прямокутниками. У центральному квадраті утворений менший квадрат по кутах з мотивом «гачки», в якому зображено інтарсією гуцула в народному одязі, який грає на сопілці». Обрамлений навкруги ланцюжком із «листочків» та «колечок». Від бічних сторін квадрата відходять «сонічка» із елементів «трикутник» і «пшеничка». У прямокутниках ланцюжок із «ромбиків» та «колечок». Бокові сторони шкатулки прикрашені чергуванням мотивів «квадратів», «трикутників» та «колечок».
Шкатулка : дерево, інкрустація кольоровим деревом, перламутром [рис.8]
Шкатулка складної конструкції, восьмикутна з переділом на чотири накривки, по центру з ручкою. Кожна із кришок прикрашена мотивом «кучері» і «гачки». В трикутних площинах «гачків», «ружа» із ромбиків. Ззовні «гачків» інкрустовано червоним бісером «хрестики». Ручка шкатулки точена, вверху прикрашена «ружею» із ромбиків, навкруги білий бісер. По боках «кочелка». Бічні сторони шкатулки прикрашені «ружею» із ромбиків і двома трикутниками з «слізками». І з двох сторін трикутників «кочелка». Внизу шкатулки напис : «Марусі з днем народження 14 травня 1992р.»