Сторінка
25
Зважаючи на те, що під час розрахунків використовуються такі важко прогнозовані чинники, як показники інфляції, плановані обсяги збуту та багато інших, для розробки стратегічного плану й аналізу ефективності проекту застосовується сценарний підхід. Сценарний підхід передбачає здійснення альтернативних розрахунків на основі даних, що відповідають різним варіантам розвитку проекту. Використання імітаційних фінансових моделей в процесі планування й аналізу ефективності діяльності підприємства або інвестиційного проекту, який реалізується, є досить сильним і дійовим засобом, що дозволяє «програти» різні варіанти стратегій і прийняти обґрунтоване управлінське рішення, спрямоване на досягнення цілей підприємства.
Використання такого програмного забезпечення без сумніву значно підвищить ефективність процесу фінансового планування, полегшить розрахунки та дозволить більш наглядно показати результати планування за допомогою різноманітних графіків і таблиць. Тому я вирішив провести короткий огляд існуючого програмного забезпечення для автоматизації фінансового планування.
На ринку України знайдеться цілий ряд програмних пакетів, які здатні полегшити виконання цього завдання. Хороші програми полегшують роботу, економлячи цінний час і дозволяючи концентруватися на плануванні і аналізі. З іншого боку, погані програми можуть збивати з пантелику і заважати роботі. У кожного програмного пакету є свої сильні і слабкі сторони, і остаточне рішення багато в чому базуватиметься на перевагах користувача, а також на потребах підприємства.
Згадані продукти не тестувалися і не перевірялися, тому перш ніж ухвалювати рішення про покупку, потенційним користувачам слід ретельно вивчити кожну програму, щоб бути упевненими в тому, що вона містить все необхідне для їх практики.
Не кожна наявна програма зможе задовольнити потреби будь-якого фахівця у області фінансового планування. Кожний з описуваних нижче пакетів буде корисним з погляду економії часу і сил при обчисленнях, потрібних для підготовки фінансового плану. У ідеалі, програма дозволяє фахівцю з планування зосередитися на виробленні стратегії і виконанні сценаріїв "що буде якщо". Програма, що дуже складна у використанні або вимагає багато сил, щоб пристосуватися до себе, може заважати, а не допомагати. Ретельний аналіз вимог і робочих звичок буде корисним при ухваленні рішення.
Відмінності між програмами окремих фірм криються, головним чином, в підході до рішення задач введення, збереження і видачі даних, а також в способах задоволення вимог клієнтів в нестандартних ситуаціях [86, с. 2].
Представлені на ринку програми розрізняються за ціною і своїми функціональними можливостями, але підкоряються простому правилу: ви одержуєте те, за що платите. Найскладніші і дорожчі системи, як правило, містять більше можливостей, хоча окремі їх функції представляють вузький інтерес. Такі системи часто використовують складніші алгоритми, дякуючи чому деяким змінним прогнозуються точніше. Окремі програми виділяються своєю спеціалізацією в тій або іншій наочній області. Фахівці з планування, яким потрібні особливі функції, повинні ретельно перевірити всі можливості програми, щоб переконатися в тому, що вона здатна виконати дану роботу. Крім реалізації більшого числа функцій, дорожчі системи, як правило, містять гнучкіші можливості настройки і здатні враховувати ширший набір різних ситуацій, хоча це досягається підвищенням складності. Якщо фінансовий план використовується просто як засіб переконання або підготовки довідок, то така різноманітність може виявитися непотрібною.
Крім вартості, не можна скидати з рахунків такий суб'єктивний чинник, як зовнішній вигляд. Більшість постачальників пропонують демо-версії, або гарантію повернення грошей, або випробувальний термін.
Більшість систем планування, як правило, поставляються у вигляді пакетів, що складаються з модулів, що відповідають конкретним напрямам планування, наприклад, пенсійному плануванню або накопиченню засобів. Для фахівця, якого просять скласти конкретний прогноз, подібна структура може бути дуже зручною і простій з погляду навчання. У складних і дорогих системах акцент робиться більшим на інтегровані режими введення і аналізу даних. Перші режими орієнтовані на рішення конкретних задач, другі засновані на взаємодії з користувачами [87, с. 2].
Всі описувані програми дозволяють видавати барвисті, візуально привабливі звіти. Менш складні програми, в загальному випадку, видають в цілому стандартні звітні форми. Складні і дорогі програми володіють більшою гнучкістю, вимагаючи додаткового призначеного для користувача введення і дозволяючи безпосередньо міняти склад зображення. Деякі програми також видають звіти в поширених файлових форматах, наприклад у форматах Word або Excel, так що досвідчені практикуючі фахівці можуть надалі редагувати ці звіти.
Звіти також можуть містити саму різну текстову інформацію. Глибина доступної інформації варіюється від програми до програми. Більшість систем також дозволяють вставляти стандартний текст в певні види звітів. У деяких програмах можна додавати ті, що пояснюють виноски у відповідь на питання клієнта, після того, як він або вона покинули офіс.
Основна функція будь-якого пакету повинна полягати в тому, щоб надати фахівцю допомогу при виявленні критичних областей планування і представити їх клієнту в структурованому вигляді. Крім того, системи повинні підвищувати ефективність процесу планування, економлячи час і сили. У найкращому випадку, вони дозволяють фахівцю з планування провести оцінку різних сценаріїв. Звіти і плани, які виходять за допомогою подібних програм, можуть бути візуально привабливими та інформативними.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Неподаткові надходження до бюджетів, їхня характеристика, роль і місце у доходах цих бюджетів
Реформування системи державного фінансового контролю згідно з вимогами ЄС
Фінансова звітність підприємства
Планування і порядок фінансування видатків місцевих бюджетів
Внутрішні механізми нейтралізації фінансових ризиків