Сторінка
14
Тривалість індивідуальної роботи — 2—3 хв.
Потім стікери приклеюються на плакат «Інтерв'ю», виготовлений у вигляді малюнка з коміксу, де один підліток запитує, а другий відповідає, але його «хмаринка» пуста. Її і заповнюютьстікерами учасники, не зачитуючи те, що написали.
Соціальний педагог під час приклеювання учасниками стікерів мовчки прочитує написане для того, щоб після закінчення роботи узагальнити відому учасникам інформацію. Таким чином педагог-тренер поступово переходить до наступного етапу роботи, а саме — інформаційного повідомлення про НР (повідомлення витікає з узагальненої інформації учасників під час мозкового штурму).
Надаючи інформацію щодо НР, важливо пам'ятати про принцип «забороненої інформації» — визнаний принцип превентивної освіти в галузі профілактики вживання НР, Цей принцип передбачає категоричну заборону на використання інформації, що може стимулювати цікавість дітей до НР (інформація про специфічні якості різних речовин, способах виготовлення та застосування).
Статистично доведено, що поширення подібної інформації призводить не до розвитку превентивної поведінки, а навпаки — до експериментування з НР. Важлива також особиста позиція Соціальний педагогя, його спокійна впевненість у тому, що для безпечної поведінки і збереження власного здоров'я зовсім не обов'язково «знати все» і, тим більше, «все спробувати».
Наведене нижче інформаційне повідомлення є достатнім для підлітків 12-14 років.
Інформаційне повідомлення
Наркотичні речовини, їх вживання — це соціальне явище. Ті чи інші НР супроводжували людей впродовж майже всієї історії людства, і подолання наслідків вживання НР — одна з найгостріших і найдавніших проблем.
На вигляд НР можуть бути різними: розмелене листя рослин (тютюн, наприклад); рідини (алкоголь, деякі медичні препарати); леткі речовини (клеї, бензин, аерозолі тощо); порошки, таблетки або папірці, змащені рідинами тощо. їх вживання призводить до певних змін в організмі людини, до зміни психічного стану, свідомості, і як результат — до отруєння (токсикації) та інших руйнівних наслідків.
НР розділяють на легальні й нелегальні — тобто ті, розповсюдження та вживання яких дозволено законом тієї чи іншої держави або заборонено. Наприклад, тютюн та алкоголь легально є у продажу, п медицині з дозволу і під наглядом лікарів використовують ліки, які можуть впливати на психічний стан людини. Але при цьому дані речовини не перестають бути наркотичними. Більшість же наркотиків є нелегальними, і їх розповсюдження, вживання деяких, залучення інших осіб до вживання НР передбачає відповідальність перед законом. Забороняється також продаж тютюну та алкоголю неповнолітнім, оскільки організм підлітків зазнає значно більшої шкоди від їх вживання.
Розвиток хімії дозволяє виробляти все нові й нові види синтетичних НР, що призводять до швидкого звикання (навіть з першої спроби) і відзначаються високим рівнем руйнівного впливу на організм людини.
Існує також досить умовна класифікація НР на так звані легкі й важкі наркотики. В її основу покладено відомі наслідки вживання тих чи інших НР людиною, а саме — наскільки руйнівними зони можуть бути для окремої людини (средньостатистичної). Умовність такої класифікації полягає в тому, що ніхто в конкретній ситуації не може визначити, важкими чи легкими будуть наслідки вживання будь-якої НР для тієї чи іншої людини (багато чого залежить від особливостей організму, можливих реакцій тощо).
Вживання НР нерозривно пов'язане з різноманітними руйнівними наслідками як для самої людини, так і для найближчого оточення, суспільства в цілому.
Саме про ці наслідки йтиметься в наступних вправах.
Вправа 2. Групове обговорення «Що призводить до початку вживання наркотичних речовин?» (15 хв)
Мета: сприяти самоусвідомленню учасниками причин, що при зводять до початку вживання підлітками та молоддю НР.
Хід вправи
Соціальний педагог на фліл-чарті записує думки, висловлені учасниками щодо причті початку вживання молоддю НР та узагальнює отриману інформацію.
Ставлячи запитання «мозкового штурму», важливо звернути увагу на те, що йдеться саме про причини, що можуть спричиняти початок вживання, а не вживання НР як таке (люди вживають НР тому, що в них розвивається залежність, а от почати вживати НР можуть з різних причин).
Узагальнюючи відповіді, можна виділити два різновиди причин:
а) особливості підліткового віку — притаманна підліткам тяга до експерименту, прагнення подорослішати, загострені відчуття, пошук суті;
б) наявність соціального тиску у вигляді реклами, пропозицій від оточення, доступність НР тощо.
Підсумовуючи, Соціальний педагог ще раз наголошує, ще основними причинами початку вживання підлітками НР най частіше є цікавість, наслідування дорослих, поганий настрій конфлікти, бажання «бути як всі», наполегливі пропозиції та невміння відмовити, невпевненість у собі, вплив і привабливісті реклами.
Підсумовуючи заняття, Соціальний педагог пропонує учасникам нідповісти на запитання:
які знання ви отримали?
які висновки для себе зробили ?
як ви зможете використати ці знання в житті?
Модуль 3. «Наркотики вживаю, та я не наркоман».
Мета: розвити в учнів навички визначення ситуацій ризику, протистояння соціальному тиску, відмови.
Вправа 1. Мозковий штурм «Ситуації, в яких є ризик зашкодити своєму здоров’ю» (10 хв.)
Мета: створити умови для самостійного усвідомлення учасниками, що є баато ситуацій, які можуть містити загрозу для здоров’я.
Хід вправи
Соціальний педагог роздає учасникам по декілька стікерів і пропонує самостійно записати на них свої варіанти ситуацій, в яких є ризик загрози для здоров’я. Тривалість – 3-5 хв.
Після закінчення роботи учасники зачитують варіанти і наклеюють стікери на фліп-чарт. Соціальний педагог узагальнює інформацію.
Важливо зробити висновок, що такі ситуації потребують відповідального ставлення, відповідальних рішень і поведінки, а часто – вміння протистояти.
Вправа 2. «Хто сильнішей?»
Мета: реалізувати позитивні з точки зору протистояння соціальному тиску форми поведінки. Усвідомити внутрішню слабкість позиції людини, яка щось наполегливо пропонує.
Хід вправи
Гру можна проводити у «трійках», тобто об’єднавши учасників у підгрупи по троє, а можна за технікою, відомою як «Акваріум», коли з групи будь-як обирається троє учасників, кожний з яких отримує свою роль. Вони сідають всередині кола з інших учасників і розігрують ситуацію, інші виконують роль спостерігачів.
Можливі ролі для «акторів»:
а) підліток, який щосб пропонує зробити, намагається нав’язати щось (наприклад, наркотики);
б) підліток, до якого звернена пропозиція першого і який намагається певним чином уникнути цієї пропозиції;
в) головний спостерігач (у випадку, коли всі учасники розбиваються на «трійки», - просто спостерігач).
Розігрування відбувається експромтом (тобто часу на підготовку практично не дається – не більше 1 хв на те, щоб усвідомити суть ситуації).
Після розігрування сценки проводиться «деролізація» «акторів»: соціальний педагог наголошує, що вони вже не є тими,коли грали, а знову стали самими собою; пропонує подякувати всім, хто грав, за отриманий учасниками тренінгу досвід.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Червона калина – символ України
Особливості освітньо-виховної практики та педагогічної думки в епоху середньовіччя. Виникнення університетів
Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського: вчора, сьогодні, завжди
Соціальний захист прав дітей, як складова діяльності соціального педагога
Інтерактивні методи навчання як засіб розвитку читацького інтересу молодших школярів