Сторінка
15
Обговорення проводиться так: спочатку висловлюються ті, хто виконували ролі, а потім – спостерігачі. Запитання для обговорення:
які форми поведінки, слова, переконання героїв допомагали їм, а які заважали?
що було найвдалішим, а що – не дуже?
чим би, на ваш погляд, ця ситуація закінчилася?
Крім того, важливим є висновок про те, яка поведінка ефективніша – впевнена чи невпевнена. Сильна позиція полягає у впевненому висловлюванні своєї думки, рішення, переконання, або ж відчутті цієї позиції. При цьому не обов’язово наполягати і переконувати будь-кого у будь-чому.
Вправа 3. «Як показати свою невзгоду?»
Мета: формувати навички відмови в ситуаціях провокування.
Хід гри
Учасники об’єднуються у пари і розподіляють ролі: «того, хто підбурює (підбурювача)» і «того, хто відмовляється (відмовлювача)». «Підбурювач» записує своє умовляння на папіріці. Зміст написаного відомий тільки «підбурювачу» і може стосуватися будь-якої життєвої ситуації. Наприклад, може йтися про пропозицію піти на концерт відомого співака, прогуляти заняття, спробувати щось невідоме тощо.
Після того, які всі визначилися зі змістом своїх «підбурювань», ситуації розігруються одночасно всіма учасниками.
Невербально «підборювач» наполягає на своєму запрошені, його мета – змусити партнера прийняти пропозицію. Завдання іншого учасника – зрозуміти партнера, прийняти совє рішення і також невербально «висловити» його.
Час на розігрування – 3 хв. Після закінчення зачитується текст, написаний на папірці. Якщо дозволяє час, можна ще раз зіграти, помінявшись ролями. Наступний крок – обговорення за питаннями:
чи важко було «підборювати»? А відповідати?
у чому полягала складність для «підбурювача», а в чому – для «відповідача»?
Важливий висновок: наполягати нерідко значно складніше, ніж відмовити (особливо в ситуаціях, коли пропозиція неприємна, небезпечна тощо). Наполягати, пропонувати потребує значно більше зусиль, умінь, винахідливості (людина начебто залежить від рішення свого опонента), а для того, щоб відмовити, достатньо лише впевнено похитати головою.
Підсумки (5 хв.)
Модуль 4. «Кайф від наркотиків зникає, що далі? Що попереду чекає?»
Вправа 1. «Вплив наркотичних речовин на організм людини» (25 хв)
Мета: з’ясувати наслідки вживання НР.
Хід вправи
Учасники об’єднуються в три підгрупи, кожна з яких отримує завдання: за допомогою наданих інформаційних матеріалів (додаток Б) визначити на організм:
перша підгрупа – тютюну;
друга підгрупа – алкоголю;
третя підгрупа – наркотиків.
Використовуючи надані матеріали, учасникам потрібно підготуватисб до презентації цієї інформації іншим учасникам. Завдання може бути виконано у вигляді таблиць, схем, рисунків, плакатів тощо. Соціальному педагогу необхідно нагадати учасникам, що інформації, отриманої їхньою підгрупою, немає в інших, а тому їхнє завдання - повно і якісно донести її до всіх учасників тренінгу.
На підготовку відводиться 10-15 хв., потім підгрупи презентують свою роботу в загальном уколі учасників.
Соціальний педагог продовжує вправу інформаційним повідомленям про залежність, яка розвиивається зі вживання НР.
НР змінюють функціонування організму людини так, що їх вживання призводить до звикання, потреби їх подальшого вживання зі збільшенням квлькості НР – тобто до розвитку залежності.
Залежність лежить в основі захворювання, яке дуже складно лікується наркоманії або токскоманії.
Будь-яка залежність небезпечна ще й тому, що люди рідко її усвідомлюють: до останнього помилково вважають, що будь-коли можуть припинити вживання НР (палити, пити, «колотися»), «просто поки що не хочуть».
Швидкість розвитку та глибина залежності зумовлені особливостями організму людини та виду НР.
Перша спроба НР – це вже великий ризик для здоров’я ы життя людини!
Після інформаційного повідомлення соціальний педагог проводить обгорення з таких питань:
що втрачає людина, коли починає вживати НР?
чи вважаєте ви, що вживання НР – особиста справа кожної людини?
Вправа 2. «Кола соціальних зв'язків» (10 хв)
Мета: сприяти усвідомленню учасниками різноманітність відносин у суспільстві, наявності соціальної взаємозалежності.
Хід вправи
Педагог-тренер пропонує учасникам замислитись над тим, хто нас в житті оточує, в які соціальні кола ми включені. Для цього на фліп-чарті він позначає велику крапку, надписуючи біля неї «Я» (особистість).
Рис. 14. Можливий варіант зображення
Далі, обводячи «Я» колами («Я» як центр), педагог-тренер записує пропозиції учасників щодо того, хто оточує люд в першу чергу, хто далі, хто ще далі, але все одно є її о чення (див. рис. 10).
Педагог-тренер наголошує, що ми перебуваємо в різних колах відносно тих чи інших людей. І ті чи інші люди перебувають навколо нас. Ми виконуємо в суспільстві різні соціальні ролі (вчитель, учень, син, донька, покупець, пасажир тощо), впливаємо на людей і відчуваємо вплив на собі.
Потім педагог-тренер проводить обговорення з питань:
- які можливі соціальні наслідки (зміна стосунків між людьми, становища людини у суспільстві) для людини, яка починає вживати HP?
Важливий висновок: початок вживання HP є не лише особистою справою однієї людини, а й впливає на її оточення. Дуже важливо подумати про це, перш ніж зробити свій вибір
Вправа 3. «Наш суспільний дім» (10 хв)
Мета: продемонструвати взаємозв'язки у суспільстві, показати їх у символічній формі.
Хід вправи
Педагог-тренер пропонує кожному з учасників загадати будь-яку соціальну роль і взяти іграшковий кубик з торбинки (її несе по колу педагог-тренер). Коли кубики розібрані, а ролі задумані, педагог-тренер пропонує побудувати з кубиків «Наш суспільний дім», ставлячи їх один за одним у будь-якому порядку і називаючи задуману соціальну роль. Коли споруда завершена, педагог-тренер зазначає, що вона досить міцна і виконує свою роль, поки елементи-кубики щільно стоять один поряд з одним. Варто хоча б одному з них поводитися «не так» (тут треба змінити позиції деяких кубиків), як споруда змінює свою конфігурацію або взагалі руйнується. Життя навколишніх людей багато в чому залежить від наших дій і поведінки.
Провівши аналогію з тим, як змінюється поведінка людини, яка вживає HP (матеріали вправи «Вплив HP на організм людини»), можна вказати на соціальні наслідки цього явища.
Вправа 4. «Правильно чи неправильно?» (15 хв)
Мета: закріпити знання учасників про поняття «наркотичні речовини», створити атмосферу доброзичливості, згуртованості, надати можливість висловити свою особисту думку.
Хід вправи
Учасники об'єднуються в дві підгрупи та отримують тексти вікторини:
І команда:
1. Із кожної викуреної сгарети ми збільшуємо ризик захворювання на різноманітні хвороби.
2. Алкоголь – безпечна речовина.
3. Одноразове вживання наркотику не шкодить нашому здоров’ю.
4. Коли вагітна жінка палить – це не шкодить здоров’ю майбутньої дитини.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Основи науково-педагогічних досліджень
Ефективність посади класного керівника у сучасному навчально-виховному процесі школи
Роль міжкультурного виховання у підготовці вчителів Німеччини
Роль учнівського самоврядування у соціалізації молоді
Екoлoгічне вихoвaння мoлoдших шкoлярів у прoцесі вивчення мaтемaтики