Сторінка
9
В ході опитування були отримані наступні результати.
Рис. 2. Розподіл відповідей учнів на запитання: «Як ви звичайно проводите свій вільний час?», ( %)
Майже всі учні у свій вільний час спілкуються з однокласниками та друзями – 93,5 %. Значна кількість учнів (79,8 %) віддають перевагу спілкуванню у соувальних иережах (Вконтнакте, Одноклассники, Facebook та ін.). 41,8 % - проводить свій вільний час з сім’єю та 38,7 % відвідують гуртки та секції. Слід звернути увагу, що жоден учень з класу не приймає участі у соціальних програмах.
Рис. 3. Розподіл відповідей учнів на запитання: «Ви спілкуєтесь з однолкасниками після уроків»
92,6 % з опитаних учнів спілкуються з однокласниками після уроків та тількі 7,4 % не спілкуються.
Рис. 4. Розподіл відповідей учнів на запитання: «Де ви спілкуєтесь з однолітками після уроків», ( %)
Більша половина учнів спілкується з однолітками після уроків на вулиці – 59,4 %, значна частина опитаних спілкується вдома (49,1 %) та у шкільних гуртках і секціях (35,1 %).
Рис. 5. Розподіл відповідей учнів на запитання: «У вас є бажання допомогти одноліткам, які мають залежність від нароктичних речовин»
У 72,6 % учнів є бажання допомогти одноліткам, які мають залежність від нароктичних речовин та 27,4 % не проявилии ініціативи з цього питання.
Рис. 6. Розподіл відповідей учнів на запитання: «Чи є у вас бажання прийняти участь у молодіжній програмі «У тебе є вибір» проти вживання наркотичних речовин»
61,6 % учнів бажають прийняти участь у молодіжній програмі «У тебе є вибір» проти вживання наркотичних речовин та 38,4 % не погодились.
Рис. 7. Розподіл відповідей учнів на запитання: «Чи впроваджуються у вашій школі соціальні програми щодо профілактики вживання наркотичних речовин?», (%)
Більшість учнів – 71,7 % відповіли, що у їх школі не впроваджуються школі соціальні програми щодо профілактики вживання наркотичних речовин та 28,3 % не знають відповіді на це запитання.
Рис. 8. Розподіл відповідей учнів на запитання: «Чи існують ефективні способи боротьби із наркотиками?»
39,2 % учнів впевнені, що існують ефективні способи боротьби із наркотиками та стільки же учнів вагаються з відповідю. 21,8 % - вважають, що не існує ефективних шляхів боротьби з наркотичною залежністю.
Рис. 9. Розподіл відповідей учнів на запитання: «Як Ви вважаєте хто повинен спілкуватися з підлітками щодо припинення вживання наркотичних речовин?», (%)
68,9 % учнів вважають, що спілкуватися з підлітками щодо припинення вживання наркотичних речовин має людина, що позбавилася цієї залежності. Однакові кількість учнів (41%) вважають, що це повинні бути друзі та социальний педагог, 35,4 % обрали психолога та 29,1 % - нарколога.
Рис. 10. Розподіл відповідей учнів на запитання: «На вашу думку, які форми впливу на наркозалежних людей, з метою позбавлення від цієї звички, є більш ефективні?»
Більша половина учнів серед усіх форм впливу на наркозалежних людей 62,5 % обрали власний приклад, 46,7 % - тренінги та 29,1 – індивідуальні психологічні консультації. Незначна кількість учнів віддали перевагу лекціям – 6,9 % та бесідам – 8 %.
Рис. 11. Розподіл відповідей учнів на запитання: «Чи є у вас друзі, що вживають наркотичні речовини?»
78,1 % учнів відповіли, що серед їх друзів є ті, що вживають наркотичні речовини та лише 21.9 % відповіли, що ні.
Таким чином, отримані результати дозволяють зробити наступні висновки.
1. Найчастіше учні проводять свій вільний час з друзями та однолкасниками на вулиці.
2. Більша половина учнів проявили бажання допомогти одноліткам позбавитись від наркотичної залежності та прийняти участь у соціальній програмі «У тебе є вибір».
3. Відповідно до відповідей учнів у ХЗОШ № 51 не впроваджуються соціальні програми щодо попередження та профілактики вживання наркотичних речовин.
4. Не всі учні знають, що існують ефективні способи боротьби із наркотиками.
5. Учні вважають, що спілкуватися з підлітками щодо припинення вживання наркотичних речовин має людина, що позбавилася цієї залежності.
6. У великої кількості опитаних учнів є друзі, що вживають наркотичні речовини.
З огляду на отримані результати є доречним впровадження соціально-педагогічної програми «В тебе є вибір»
Профілактика адиктивної поведінки у загальноосвітньому навчальному закладі
Розрізняють загальну та індивідуальну профілактику адиктивної поведінки. Загальна профілактика — комплекс заходів щодо виявлення причин, які породжують протиправне діяння, і умов, що сприяють здійсненню правопорушень, з подальшим їх усуненням з метою формування вільного від різних проявів залежної поведінки суспільства (впровадження інноваційних методик профілактики адиктивної поведінки з метою формування здорового способу життя учнів та вміння чинити опір негативному тиску однолітків; виявлення серед молоді лідерів, які за принципом «рівний-рівному» могли б інформувати своїх однолітків, проводити з ними семінари, круглі столи, тренінги; проведення навчальних
ігор та вправ з метою розвитку у юнаків навичок спілкування, уміння працювати в групі, планувати свій день, тиждень, місяць, рік тощо).
Індивідуальна профілактика — сукупність правових, соціальних,психологічних, медичних та інших методів впливу на окрему особистість з метою не допустити виникнення схильностей до різного роду залежностей.
Основна мета індивідуальної профілактичної роботи з неповнолітніми: вживання вичерпних заходів для запобігання першій спробі вжити наркотики, алкоголь, тютюн та інші психоактивні речовини, які викликають залежність; сприяти повній відмові від них у разі початку немедичного їх уживання.
Успішна реалізація профілактичних завдань можлива за умови своєчасного вияву учнів «групи ризику». З цією метою використовують спостереження вчителів, соціальних педагогів та психологів, медичні обстеження учнів; спеціалізовані групові заняття, рольові ігри, психологічні тренінги; відвідування місця проживання учнів; інформацію соціальних служб, рейди працівників органів внутрішніх справ у місцях концентрації молоді тощо.
Важливою психолого-педагогічною умовою функціонування системи психологічної та педагогічної профілактики адиктивної поведінки учнів є діагностико-корекційне забезпечення навчально–виховного процесу на основі спільної діяльності педагогічного колективу, психологічної та медичної служби, які забезпечують здійснення профілактичного моніторингу (систематичного контролю і відстеження показників можливих умов та факторів наркогенного та алкогенного ризику; діагностику осіб, схильних до адиктивної поведінки та тих, що мають досвід наркотизму або алкоголізму, забезпечуючи при цьому гарантію психосоціального розвитку особистості, її душевного благополуччя, індивідуальності); формування психологічної грамотності учасників навчально-виховного процесу, соціального і педагогічного середовища, інтелектуальне і духовне зростання, саморозвиток і самореалізацію кожної особистості.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Проведення уроку історії по темі "Київська Русь за наступників Ярослава. Володимир Мономах"
Діяльнісна теорія навчання
Теоретичні основи виховної роботи майстра виробничого навчання
Навчання як головний шлях до освіти
Вплив стилю педагогічного спілкування вчителя на процес формування пізнавальної активності старшокласників на уроках загальної біології