Сторінка
13
Цим етапом можна завершити так званий танцювальний всеобуч для деяких категорій дітей. Ті ж з них, які виявили цікавість і здібності до окремих хореографічних жанрів, висловили бажання продовжити свою освіту можуть перейти до третього етапу навчання.
Третій етап(9 – 12 класи) - це спеціалізовані заняття для дітей, що виявили певні здібності до танцю. Удосконалюючи свої знання у вибраному жанрі, діти активно освоюють репертуар, намагаються здійснювати постановку своїх танців. У розробці змісту вивчення хореографії ми спиралися на багатющий досвід відомих майстрів танцю, теоретиків, педагогів-практиків —Богатикової Л.Н., Ваганової А.Я., Васильєвої Е.Д., Васильєвої-Рождественської М.В., Устинової Т. А., Стручкової Р.С., Шульгіної А.Н.
Технологія реалізації змісту системи корекційно-відновлювальної роботи засобами хореографії.
Почуття ритму.
Просторова координація.
Сприймання музики.
Постановка танців.
Фонетична ритміка.
Корекція вимови і розвиток мовлення.
Розвиток слухового сприймання.
Корекція емоційно-вольової сфери.
Розвиток творчості, акторської майстерності.
Ансамбль танцю "Ритм" почав свою діяльність у 1997 році.
За період свого існування колектив став одним із кращих в районі і області, він неодноразовий переможець обласного фестивалю дитячої творчості „Повір у себе", Всеукраїнського фестивалю дитячої творчості "Повір у себе", володар ГРАН - ПРІ Всеукраїнського фестивалю дитячої хореографії "Веселкове коло", переможець ІІ туру Всеукраїнського конкурсу-огляду художньої самодіяльності серед шкіл-інтернатів для глухих і слабочуючих дітей, переможець ІІ Всеукраїнського фестивалю художньої самодіяльної творчості серед учнів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з вадами слуху, учасник II Міжнародного фестивалю дитячої творчості "Веспремські ігри 2000" в Угорщині, ІІ Міжнародного фестивалю-конкурсу хореографії "Містерія танцю" у м. Києві (2008 рік).
В ансамблі займається понад сімдесят дітей з вадами слуху від 6 до 20 років. Колектив поділяється на молодшу, середню та старшу групи. Заняття хореографією проводяться за окремим розкладом за створеною керівником програмою. Колектив ансамблю відрізняється високим професійним рівнем, працездатністю. Ансамбль виступає з самостійними концертами в районі, області, по Україні, має в своєму репертуарі танці різних жанрів: народні, естрадні, бальні. Систематичні заняття танцями сприяють створенню умов для становлення дітей як особистостей, формують високу культуру та художній смак гуртківців, розвивають слухове сприймання, сприяють комплексній реабілітації слабочуючих дітей. Показником високого професіоналізму даного колективу є нагороди його вихованців. Учасники ансамблю є першими представниками дітей-інвалідів даної категорії ( з вадами слуху) за кордоном, які показали високий рівень художньої майстерності, про що свідчить Вітальний лист надзвичайного і повноважного посла України в Угорщині О.Климпуша. Колектив кожного року має запрошення на фестивалі дитячої творчості в Угорщину і в Болгарію, але не може виїхати за браком коштів. Ансамбль "Ритм" нагороджений грамотами за майстерність виконання художніх творів. В 2002 році ансамблю танцю „Ритм" присвоєно звання „Зразковий художній колектив", а в 2007 – звання „Народний художній колектив". Випускники школи – вихованці ансамблю танцю „Ритм" продовжують заняття хореографією в ансамблі „Славутич" Запорізького будинку культури товариства глухих, який має звання „Народний художній колектив", дві випускниці ансамблю навчаються у Мелітопольському училищі культури на факультеті хореографії, 7 випускників-вихованців ансамблю успішно навчаються у вищих навчальних закладах, 1 випускник є керівником створеної ним шоу-групи „Сузір’я" Запорізького будинку культури товариства глухих.
Заняття танцями в колективі органічно пов'язані з засвоєнням норм етики, культури, норм спілкування між гуртківцями та керівником, вони розвивають фігуру, сприяють ліквідації ряду фізичних вад, виробляють красиву постать, допомагають глухим і слабочуючим дітям вирости розкріпаченими, відкритими до контактів, самостійними. Колектив ансамблю володіє високим виховним впливом, який проявляється у блокуванні агресивних проявів вихованців, в емоційному захисті особистості, у створенні простору для самореалізації, у сприянні особистісній ідентичності, у презентації себе іншим. Вихованці ансамблю не мають комплексів у спілкуванні з оточуючими, висловлюють свої почуття на сторінках шкільної газети „Радуга"(додаток л), після закінчення школи продовжують спілкуватись і дружити. Ми пишаємось тим, що нам вдалося створити такий дитячий колектив, що ми перші поставили танець, в якому на сцені танцює 60 дітей з вадами слуху від 6 до 20 років („Ми – одна сім’я"), а також танець, в якому наші діти розпочинають танцювати сидячи спиною до глядачів (Циганський танець). Досвід має практичне значення і може бути впровадженим в інших закладах для дітей з вадами слуху.
Експерементальне дослідження особливостей міжособистісних відносин у дітей старшого дошкільного віку з вадами слуху
Організація і прведення методик дослідження.
Організація дослідження. Базою для дослідження стала Камянська спеціалізована школа-інтернатдля слабочуючих та пізнооглухлих дітей, яке знаходиться за адресою: Василівський район, село Кам'янське,вул. Центральна 20.
У дошкільному відділенні навчається 40 дітей. В експерименті брали участь 2 групи дітей. Перша група: 5 дітей з порушеннями слуху старшої групи: Діана М. - двостороння змішана приглухуватість III ступінь; Макар С. - двостороння сенсоневральна приглухуватість III ступінь; Максим В. - двостороння змішана приглухуватість II ступінь; Настя П. - двостороння сенсоневральна приглухуватість IV ступінь; Поліна З. - двостороння сенсоневральна приглухуватість II - III ступінь.
Друга група: 5 дітей із збереженими слухом старшого дошкільного віку: Аліна С., Діана П., Іван Н., Микита Т., Оля Год.
Об'єктом дослідження є міжособистісні відносини слабочуючих дітей дошкільного віку.
Предметом дослідження є процес формування міжособистісних відносин у дітей дошкільного віку.
Психодіагностичні методики дослідження:
1. "Вибір в дії" Немов Р.
2. "Два будиночка" запропонована. Вандвик, П. Экблад.
Методика "Вибір у дії"
Мета: вивчення й оцінка міжособистісних відносин у групі дітей дошкільного віку.
Процедура методики проведення: кожній дитині дається по три привабливих, бажаних предмета. Це можуть бути іграшки, картинки, цукерки і т.п.
Інструкція: "Оціни ці три предмети по мірі їх привабливості, по тому, наскільки інші діти хотіли б мати у себе. На перше місце постав найбільш бажаний для дітей предмет, на друге – трохи менш бажаним, а на третє - решта. Тепер вибери зі своєї групи трьох дітей, яким ти хотів би подарувати ці предмети, назви їх і віддай їм ці предмети. Найпривабливіший предмет ти повинен віддати того, кого любиш найбільше, трохи менше привабливий - того, хто у тебе стоїть на другому місці, а останній - того, кого за симпатіями до нього ти поставив би на третє місце".