Сторінка
16
- забезпечення єдності освітньої, виховної і розвивальної функцій навчання;
- реалізація комплексу принципів навчання і принципів розвитку самостійної пізнавальної діяльності;
- забезпечення динамічності навчання, його спрямованості на розвиток активності розумової діяльності студентів;
- орієнтація студентів на систематичну самостійну пізнавальну діяльність і вдосконалення її організації;
- комплексне педагогічно доцільне використання сучасних технічних засобів навчання;
- використання системи психолого – педагогічних стимулів щодо активної самостійної пізнавальної діяльності студентів.
Таким чином, необхідними умовами мобілізації студентів на якісну професійну підготовку виступають: відповідна програма їх самостійної пізнавальної діяльності, її навчально – методичне та організаційно – педагогічне забезпечення, яке базується на кафедральній концепції забезпечення навчально – виховного процесу, відповідає профілю підготовки, враховує як традиції, так і конкретні умови роботи.
Враховуючи вище сказане та обмежену кількість часу на аудиторні завдання, навчальний матеріал модуля 1 дозволяє винести на СРС найбільш цікавий та різнобічний у поглядах матеріал таких лекцій: «Методика професійного навчання як навчальна дисципліна», «Аналіз суб’єктів навчання» та «Постановка навчальних цілей».
Завдання складаються з трьох рівнів складності.
Перший рівень – це розпізнання та відтворення матеріалу. Він представляє загальне знайомство з матеріалом, виявлення та узагальнення ключових позицій автора. Тобто, студент відтворює те, про що дізнався з опрацьованого матеріалу.
Другий рівень – рівень практичного використання. На цьому етапі існуючі знання повинні трансформуватися в уміння виконувати якусь конкретну навчальну роботу: для студента це може бути аналіз інших літературних джерел, з метою встановлення аналогічних позицій. На цьому рівні студенти здобувають навички самостійної роботи, уміння формувати свої позиції, переносити знання, які існують, у нові навчальні умови.
Третій рівень – рівень творчого використання набутих знань. Він передбачає трансформацію набутих знань у нові умови і для нових вимог. Студенти на цьому етапі повинні виконувати такі дії:
- розумово створювати ціле з окремих його елементів;
- оцінювати факти, явища за самостійно знайденими критеріями;
- узагальнювати інформацію на самостійно визначеній основі;
- виконувати творчий пошук шляхів вирішення нового завдання, оцінювання його результату.
При цьому виконання завдань з першого та другого рівнів складності є обов’язковим для усіх студентів. Третій рівень – обирається студентом, який крім традиційних джерел інформації (підручники, посібники) може використовувати, самостійно осмислювати, аналізувати, порівнювати та узагальнювати інноваційні технології (Internet) для вирішення поставлених проблем.
Слід зазначити, що неможливо відразу сформувати високий рівень знань або умінь, оскільки він набувається поступово: спочатку перший, потім другий, третій.
Таким чином, рівнева диференціація одного і того ж навчального матеріалу в залежності від необхідного рівня підготовки окремих студентів дозволяє поступово переходити від предметно – дійового характеру мислення до абстрактно – логічного. При цьому відбувається повне розуміння усіма студентами високорівневого навчального матеріалу.
Отже, перейдемо до детального розгляду навчального матеріалу вище згаданих лекцій, який пропонується винести на СРС.
Лекція 1 «Методика професійного навчання як навчальна дисципліна»
У зв’язку з обмеженою кількістю часу на аудиторні завдання, навчальний матеріал модуля І трактує методику навчальної дисципліни з загальноприйнятої точки зору, не заглиблюючись на існуючі протиріччя. Такий однобічний підхід недопустимий при процесі підготовки інженерно – педагогічних кадрів. Тому, аудиторна робота студентів повинна доповнюватися самостійним доопрацюванням питань.
Таким чином, використання даної статі під час розгляду лекції №1 є найбільш доцільним. Слід зазначити, що основна частина матеріалу подана у теоретичному курсі. Опираючись на який для студентів 3-4 курсів денної форми навчання були розроблені завдання для самостійної роботи.
Мета: Ознайомитися з цілями та завданнями курсу; стислими історичними відомостями виникнення інженерно – педагогічної освіти як самостійної педагогічної галузі, її метою та завданнями; характеристикою інженерно – педагогічних умінь інженера – педагога. Засвоїти – вимоги до професійної діяльності інженера – педагога, основні професійно – педагогічні уміння інженера – педагога, навчитись аналізувати сучасний стан розвитку методики як науки і навчальної дисципліни.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розвиток педагогічної думки в Росії у XVIII —XIX ст.
Розвиток англомовної лексичної компетенції учнів 9 класів середніх загальноосвітніх шкіл за допомогою Wiki-технологій
Гра як засіб підвищення ефективності навчального процесу
Диференціація навчання на уроках математики
Шляхи формування навичок каліграфічного письма