Сторінка
13

Розвиток уяви молодших школярів за рекомендаціями Джанні Родарі

Сонце, як яєчний жовток, висіло над землею. А по променям на землю йшли курчата, і всі вони були, звичайно, жовті.

Жовта бджола підлетіла до курчати, стала запрошувати його в свій жовтий вулик. Але курчаті у вулик неможливо залізти: дірочка маленька.

«Гаразд, - подумало воно, - ось жовті метелики літають, політаю з ними». Курча підстрибнуло, але тут же згадало, що у нього крил немає, смужки якісь замість крил. «Стану куркою, - мріяло воно, - буду літати високо».

А сонце сяяло на небі, як жовтий млинець з такими смачними хрусткими краєчками. Бджоли летіли від кульбаби до кульбаби і поверталися в свій жовтий вулик. Він виглядав, як величезна жовта бібліотека. Рамки, ніби полиці до стелі, і всі наповнені стільниками. А стільники схожі на жовті шестикутні телевізори, тільки замість екранів блищить жовтий мед.

До самого обрію жовтіли луки - це цвіли жовті анемони і примули, але найбільше було кульбаб. Всі пагорби як золотом сяяли від пухнастих ніжно-жовтих шапочок цих сонячних кольорів. Тут і сам я не втримався, взяв та й повалився на кульбаби. Запилюючи жовтим пилком. Підійшла жовта корова, подумала, що я кульбаба, та й з'їла мене, жовтого. Так що писати далі не маю можливості.

Заняття 8.

Гра «Навпаки». Згадуємо будь-яку казку, учні повинні розповісти її в оригінальному варіанті, а потім поміняти характери героїв і уявити, яка б вийшла казка, якби все в ній було навпаки.

В новій розповіді слід використати прийом словесного малювання, яке проводиться з питань або завдань такого типу: "Як ви уявляєте собі обстановку в якийсь момент дії? Уявіть собі, що все це намальовано на картині. Розкажіть так, ніби все це знаходиться перед вашими очима ".

Словесні картини (переважно - усні, рідше - письмові) "малюються" до тих епізодів, які найбільш істотні в розумінні ідейного задуму твору; так само ілюструвалися описи природи в поетичних творах, портрети героїв. До одного оповіданням "намалювати" дві-три ілюстрації, таким чином, виходить картинний план, який відображає найважливіші моменти твору.

Гра «Казки починаються з кінця». Розповідання казки починається не спочатку, а з кінця. Це вже складніше завдання, але діти справляються з ним досить швидко. Початкове використання прийому припускає опору на картинки-ілюстрації. Поступово можна переходити до розповідання без наочного матеріалу.

Заняття 9.

«Перетворення». Ця гра спрямована на розвиток винахідливості дитини, тобто уяви в поєднанні з творчим мисленням. Вона розширює область уявлення дитини про навколишній світ. Дана гра побудована на універсальному механізмі дитячої гри - імітації функцій предмета. Дітям пропонується за допомогою міміки, пантоміміки, імітації дій з предметами перетворити звичайний предмет (наприклад, капелюх) в абсолютно інший предмет, з іншими функціями.

Гра «Казкова плутанина». Спочатку дітям пропонують розплутати клубок з казок: «Жили-були дід та баба. Була у них курочка-ріпка. Дід їв, їв, не з'їв. Баба їла, їла, не з'їла. Покотилася ріпка далі. Котиться, а на зустріч їй хатинка на курячих ніжках. «Хатинка, хатинка, хто в теремі живе? Вигляни в віконце - дам тобі коритце . »і т.д. Після того, як діти впораються із завданням, їм пропонують придумати власну казку-плутанку. Можна задавати будь-яку тему казки. Зміст придуманої казки діти при бажанні можуть проілюструвати за допомогою малюнків. Найбільш цікаві сюжети можна обіграти за допомогою ляльок або ролей.

Заняття 10.

Є ще одна гра, відома у всьому світі, – в записочки з питаннями і відповідями. Починається вона з низки запитань, що заздалегідь намічають якусь схему, канву оповідання. Наприклад:

Хто це був?

Де знаходився?

Що робив?

Що сказав?

Що сказали люди?

Чим кінчилося?

Перший член групи відповідає на перше питання і, щоб ніхто не міг прочитати його відповідь, край аркуша загинає. Другою відповідає на друге питання і робить другий загин. І так, поки не кінчаються питання.

Потім відповіді прочитуються вголос як злита розповідь.

Може вийти повна нісенітниця, а може намітитися зародок комічної розповіді.

Наприклад:

«Небіжчик

На Пізанській башті

В'язав панчоху.

Він сказав: «Скільки буде тричі три?»

Люди співали: «Почуй мій біль!»

Кінчилося з рахунком три – нуль».

Учасники гри зачитують відповіді, регочуть, і на тому все кінчається. Або ж отримана ситуація піддається аналізу, з тим щоб з неї вийшла розповідь. Кожному ясно, що, набивши руку, варіюючи і ускладнюючи питання, можна отримати вельми цікаві результати.

Завершити цикл занять пропонуємо зачитати школярам кілька казок Джанні Родарі. Має особливе значення саме його казок, так як основою більшості з них були дитячі розповіді. Значення слухання казок він обґрунтував у своїх літературних працях.

Рівні розвитку уяви молодших школярів на етапі повторної діагностики

Ім’я учня

Оцінка (в балах)

Рівень розвитку уяви

1

Анастасія

5

середній

2

Антон

6

середній

3

Валерія

7

середній

4

Віктор

8

високий

5

Віталій

9

високий

6

Владислав

2

низький

7

Дарія

7

середній

8

Ірина

5

середній

9

Катерина

6

середній

10

Кирило

4

середній

11

Любов

8

високий

12

Микола

4

середній

13

Наталія

9

високий

14

Олег

4

середній

15

Олександр

5

середній

16

Ольга

4

середній

17

Ростислав

6

середній

18

Сергій

2

низький

19

Станіслав

8

високий

20

Яна

2

низький

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: