Сторінка
12
Цикл занять з розвитку уяви молодших школярів за рекомендаціями Джанні Родарі
Заняття 1
Техніка «фантастичних гіпотез» достатньо проста. Вона незмінно виражена у формі запитання. «Що було б якби .?» Для постановки запитання беруть перші підмет і присудок, що спадають на думку. Їх поєднання дає гіпотезу, на основі якої можна працювати.
Наведемо приклад. Нехай підметом буде «Москва», а підметом «літати». Що було б якби Москва почала літати? Всередині ситуації елементи розповіді можуть множитись до безкінечності. Можна уявити реакцію різних людей на подібну новину, уявити різні події, суперечки, що виникнуть і тому подібне.
Більше всього дітей цікавлять найдивніші і найбільш неочікувані питання, саме тому, що подальша робота, тобто розвиток теми, є не більш ніж освоєння і продовження уже зробленого відкриття… Тут фантазія використовується для встановлення активного зв’язку з дійсністю. На світ можна дивитись прямо, але можна і з захмарної висоти. У дійсність можна увійти з головного входу, а можна залізти в неї – і це куди цікавіше - через кватирку.
Заняття 2
Гра «Складання осмислених слів з букв» тренує уяву та збагачує словниковий запас. Вона доступна всім дітям, знайомим з грамотою. Особливо цікава для молодших школярів.
Пропонується набір букв, з яких потрібно скласти і записати як можна більше слів. Кількість запропонованих школярами слів слугує показником як рівня розвитку уяви, так і словникового запасу.
Наприклад, дається набір таких букв:
А Л Й
І А Р К
А Р О К Л
Можливий варіант відповіді семилітнього школяра: кар, рак, лак, Іра, Кіра, Лара, Алла, Клара, Карл, рок.
В середньому молодші школярі восьми - дев’яти років складають 9-11 слів.
Вправа «Складання розповіді з використанням окремих слів». Дітям пропонуються окремі слова, наприклад: сонце, річка, вітер, дощ. Потрібно скласти розповідь, використовуючи ці слова. Спочатку число слів обмежується до 3-4, потім поступово збільшується до 7-10. Вправу можна проводити з обмеженнями, наприклад, придумати розповідь зі словами, що починаються тільки з букви А або Б і т.д.
Заняття 3.
Гра «Кола на воді» – гра зі словами. Вона модифікована із вправи, запропонованої в своїй педагогічній практиці Дж. Родарі. Гра розвиває творчу уяву, філологічні здібності та словниковий запас.
Коли в воду кидають камінь, від нього по воді йдуть кола, чим далі, тим більше. Так і слово, що прийшло в голову, може наштовхнути на безліч асоціацій, викликати різні порівняння, спогади, уявлення, образи.
Пропонується будь-яке слово, наприклад «лимон». Які асоціації воно викликає? У які зв’язки вступає?
Наприклад, воно пов’язується зі словами на букву «л»: лис, ложка, літак, ластівка.
1. За 1 хвилину пропонується підібрати як можна більше слів на першу букву.
2. Пропонується за 1 хвилину підібрати слова, які починаються на склад «ли». Наприклад: ливень, липкий, липа, лице, лити.
3. Пропонується за хвилину підібрати якнайбільше рим до слова «лимон». Наприклад: лимон – батон, бутон, закон.
4. Завдання – розставити букви у стовпчик і записати перші слова, що спадають на думку до відповідних букв:
Л – літо
И – нема слів
М – може
О – олень
Н – няня.
Після кожного завдання результати підраховуються і додаються. У кого з учасників найбільша величина, той і виграє.
Заняття 4.
У вправі «Біном» яскраво проявляються творчі можливості. Її можна з успіхом використовувати для розвитку не лише фантазії, а й абстрактного творчого мислення.
Кожному учаснику гри необхідно вигадати і записати два стовпчики із чотирьох слів кожен. Можна використати назви будь-яких предметів і явищ, імена людей, тварин.
На наступному етапі для кожної пари необхідно вигадати асоціації, які їх можуть пов’язати, і чим більше, тим краще.
Наприклад, між словами «кішка» і «лампа» можуть бути такі асоціації:
- кішка гріється під лампою;
- очі у кішки горять як маленькі лампи;
- форма голови кішки нагадує лампу, і т.д.
Той, хто вигадає найбільше для всіх чотирьох пар слів, той стає переможцем.
Заняття 5.
«Довільний префікс». Один із способів словоутворення – це деформація слова за рахунок введення в дію фантазії. Діти люблять грати в цю гру, вона весела і в той же час дуже серйозна: учить досліджувати можливості слів, опановувати їх, змушуючи їх до невідомих раніше відмін, стимулює мовну свободу, заохочує антиконформізм. Один з різновидів цієї гри – довільне додавання префікса. Досить підставити префікс, що має негативне значення, щоб перетворити предмет буденний і не заслуговуючий уваги, в предмет фантастичний. Той же префікс дає щось зворотне.
Префікс «двічі» дарує нам подвійне перо, тобто перо, яке служить як подвійний термін (а може бути, двом школярам-близнятам), подвійну трубку трубку для завзятих курців, другу Землю.
Для руйнівних цілей дивно підходить префікс «роз», за допомогою якого легко отримати «роззавдання», тобто таке домашнє завдання, яке учень, замість того щоб виконувати, розриває в клапті.
Особливо продуктивними представляються найбільш свіжі префікси, що народилися в двадцятому столітті. Такі, як «мікро». Або «міні». Або «максі». Ось вам – «мікрогіпопотам» (вирощується удома, в акваріумі) і «міні-хмарочос», що цілком поміщається в «міні-ящику» і заселений виключно «міні-мільярдерами». Або «максі-ковдра», здатна в зимову холоднечу укрити всіх, хто гине від холоду.
Заняття 6.
«Старі ігри». Теми для фантазії можна черпати і з ігор, якими так захоплювалися дадаїсти і сюрреалісти, але які виникли, звичайно, набагато раніше за ці течії в мистецтві. Сюрреалістичними ці ігри можна назвати швидше для зручності.
Одна з таких ігор полягає в наступному: вирізуються з газет заголовки статей, вирізки тасуються і групуються – виходять повідомлення про безглузді, сенсаційні або просто чудернацькі події як то:
«Купол собору святого Петра,
поранений ударом кинджала,
пограбувавши касу,
втік до Швейцарії».
Недоладності, що виходять в результаті вищеописаної операції, можуть дати і короткочасний комічний ефект, і зачіпку для цілого оповідання. Техніка гри така, що процес «відчуження» слів доводиться до крайності, народжуючи справжнісінькі «біноми фантазії». В даному випадку, можливо, доречніше називати їх «поліномами фантазії».
Заняття 7.
«Винахідник». Ця гра поряд з фантазією активізує мислення. Дана гра використовується при знайомстві з народними казками. Дітям пропонувалося кілька завдань, результатом яких повинні з'явитися винаходи. Наприклад, читаємо казку «Сестриця Оленка та братик Іванко», і вирішуємо завдання – треба придумати казкове закляття, за допомогою якого братик Іванко, перетворений на козеня, прийме людську подобу. Казка «Іван Царевич і Сірий вовк» - треба уявити, що вовк захворів і не зміг допомогти Івану Царевичу, тож треба придумати казковий вид транспорту, на якому б пересувався Іван Царевич.
Гра «Кольорові казки». Дітям пропонується придумати, наприклад, «рожеву» або «зелену казку. В якості ілюстрації читається казка латиського письменника Іманта Зієдоніса «Жовта казка».
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розвиток у дітей інтересу до вивчення укураїнської мови
Біографія Cтепана Андрійовича Ананьїна
Формування у молодших школярів загальнолюдських моральних цінностей у процесі вивчення курсу "Християнська етика"
Використання педагогічних технологій розвитку творчих здібностей в процесі трудового навчання
Народні традиції у вихованні учнів початкових класів