Сторінка
21

Соціально-педагогічне забезпечення здоров’язберігаючої діяльності учнів загальноосвітньої школи

Наостанок хочу дати вам декілька порад великого українця, всесвітньовідомого лікаря Миколи Амосова:

У більшості хвороб винна не природа, не суспільство, а сама людина. Найчастіше вона хворіє від лінощів і жадібності, але іноді й від не усвідомлення ціни здоров'я.

Не сподівайтеся на медицину. Вона непогано лікує деякі хвороби, але не може зробити людину здоровою.

Щоб не хворіти, погрібні власні зусилля, постійні та значні. Замінити їх не можна нічим. Людина, на щастя, настільки досконала, що повернути здоров'я можна завжди, тільки необхідні зусилля повинні зростати з віком і поглибленням хвороб.

На жаль, здоров'я, як важлива мста, постає перед людиною, коли смерть стає близькою реальністю. Однак, людину зі слабким характером навіть смерть не може надовго залякати.

Основними складниками здоров'я є фізичні навантаження, обмеження у харчуванні, загартування, час і вміння відпочити. І ще – щасливе життя! На жаль, без перших умов людина здоров'я не забезпечить. А якщо немає щастя в житті, то де знайти стимули для зусиль, щоб напружуватись і голодувати? На жаль!

Природа милостива: досить 20—30 хв. фізкультури у день, але такої, щоб задихнутися, спітніти і щоб діяльність пульсу збільшилася, вдвічі.

Треба обмежувати себе в їжі.

Уміти розслаблятися — наука, але до неї потрібен ще характер. Якби він був!

У народі кажуть, що здоров'я — щастя вже само собою, а хвороба нещастя.

Чи варто битися за здоров'я? Подумайте!

Додаток Е

Урок-тренінг «Алкоголь і здоров’я»

Мета. Надати учням достовірну інформацію про негативний вплив алкоголю на організм людини; розвінчати поширені міфи про користь алкоголю для здоров’я людини; обговорити причини, з яких люди починають вживати алкоголь. Відпрацювати та розвивати навички, що запобігають вживанню алкоголю.

Обладнання. Підручник, роздатковий матеріал, листи А2, А4, олівці, плакат «Наші правила», м’яч .

Терміни і поняття. Звичка, корисні та шкідливі звички, чинник ризику, вчинок, свідомі і несвідомі звички.

Домашнє завдання. Доповнити плакат «Відмова від алкоголю»

Структура заняття

Знайомство

3 хв

Вступ. Очікування

3 хв

Мозковий штурм: «Звички, які я знаю …»

5 хв

Інформаційне повідомлення « Алкоголь – загроза здоров’ю »

5 хв

Робота в групах « Алкоголізм — загроза здоров'ю »

5 хв

Вправа «10 заповідей здоров*я »

2 хв

Взаємонавчання в малих групах за методом «Карусель»

18 хв

Підсумок. Рефлексія

4 хв

1. Знайомство

Вчитель пропонує стати учасникам у коло. Перекидаючи один одному м’яч, треба звернутись до когось з учасників на ім’я і закінчити фразу: «Я хочу сказати, що сьогодні ти досягнеш успіху, якщо . ».

Читання листа-застереження за бажанням.

2. Очікування

Педагог-тренер повідомляє тему та мету заняття, і пропонує учасникам висловити свої особисті очікування від їх роботи під час заняття, взаємодії групи. Учасники записують їх на стікерах, вирізаних в формі хмаринок, а після того, як всі очікування будуть прочитані, приклеїти їх на великому аркуші, на якому може бути намальовано пейзаж (схематично).

3. Мозковий штурм « Яка поведінка сприяє здоров’ю, а яка не сприяє?»

Педагог пропонує учасникам відповісти на запитання:

Як слід поводитись людині, яка прагне зберегти своє здоров'я та здоров'я оточуючих?

Яка поведінка, дії і вчинки людини не сприяють здоров'ю, є шкідливими для здоров'я власного і оточуючих?

У дві колонки записуються всі пропозиції учасників відповідно до кожного запитання.

Підсумовуючи, вчитель підкреслює, що здоров'я багато в чому залежить від власних дій людини, а серед шкідливих вчинків, зокрема, можна визначити вживання алкоголю.

4. Інформаційне повідомлення «Алкоголь – загроза здоров’ю »

Алкоголізм – захворювання, викликане систематичним вживанням спиртних напоїв, що характеризується патологічним потягом до них, розвитком психічної (нездоланний потяг) і фізичної залежності (появою абстинентного синдрому при припиненні вживання). У випадках тривалого впливу хвороба супроводжується стійкими психічними і соматичними розладами.

Дана проблема стала особливо актуальна для нашої країни в останні 5 - 6 років, коли в зв'язку з політичними й економічними реформами кількість хворих цією недугою різко зросло.

У формуванні алкогольної залежності вирішальну роль грають наступні фактори:

1) соціальні фактори: культурний і матеріальний рівень життя, стреси, інформаційні перевантаження, урбанізація;

2) біологічні: спадкова схильність. За даними дослідження до 30% дітей, чиї батьки зловживали алкоголем, можуть стати потенційними алкоголіками;

3) психологічні: психоемоційні особливості особистості, здатність до соціальної адаптації і протистояння стресам.

За різними даними 40 - 70% злочинів підлітки скоюють у стані сп'яніння, при цьому 8 із 10 порушень як правило припадає на протиправні дії, вчинені після пиятики, в компанії старших. Підліток, який випив, втрачає сором і відповідальність за свої вчинки. Батька, який пиячить, зовсім не хвилює доля дітей.

У 89,7% підлітків, які перебувають на обліку в нарколога, були несприятливі сімейні обставини, зокрема у 67,3% підлітків - батьки були алкоголіками, у 5% - наркоманами, у 2,7% -засуджені, в 11% - один з батьків має психічне захворювання, у 59,4%випадків підліток виховується в неповній сім'ї.

Вживання алкоголю з 15 років призводить до більш тяжких форм алкоголізму, ніж у тих, хто почав систематично пиячити після 30 років. Відомо, що алкоголік - це людина, яка запрограмована на алкоголь, звикла до спиртного, відчуває потребу в ньому і вживає його систематично.

5. Вправа « Алкоголізм — загроза здоров'ю »

Тренер об'єднує учасників у три підгрупи за словами « Захистимо власне здоров'ю », кожна з груп отримує карту-схему, на якій схематично зображено організм людини з відповідними органами, поруч написані твердження щодо руйнівного впливу алкоголю на організм людини .

Завдання: штрихами замалювати органи, про які повідомляється в інформації, що вони зазнають руйнівного впливу алкоголю на організм людини. Час на підготовку – 5 хвилин ( роздатковий матеріал додається).

6. Вправа „10 заповідей здоров’я”.

Мета: звернути увагу учасників на власні звички та необхідність здорового способу життя, закріплення знань, отриманих на занятті.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: