Сторінка
20
VIII. Інтерактивні тренінгові вправи
Тест «Що я знаю про тютюнопаління» (15 хв.)
Тема сьогоднішнього заняття зрозуміла, тому давайте спробуємо з’ясувати, що ж вам відомо про цю звичку. Постарайтеся щиро відповідати на питання анкети, а потім ми обговоримо на скільки ви ознайомлені з даним питанням.
Питання анкети «Що я знаю про тютюнопаління»
Необхідно на наведені нижче питання відповісти: «правильно» або «неправильно».
Одна з головних причин паління – прагнення бути таким, як усі.
Люди, що не курять ,змушені страждати на захворювання дихальної системи внаслідок пасивного куріння .
Паління допомагає розслабитися , коли людина нервує.
У легенях людини, що викурює щодня протягом року пачку цигарок, осідає один літр тютюнової смоли.
Фізичні вправи нейтралізують шкоду, викликану палінням.
Однієї пачки цигарок достатньо, щоб участився пульс, підвищився кров’яний тиск, порушилося нормальне кровопостачання і циркуляція повітря в легенях.
Більшість курців одержують від паління задоволення і не збираються кидати палити.
Тютюнопаління є однією з основних причин захворювань серця.
Більшість підлітків можуть самостійно кинути палити в будь-який час.
Hемає нічого страшного, якщо підлітки «бавляться» цигарками, вони легко можуть зупинитися до того, як паління стане звичкою.
Обговорення: відзначити на дошці кількість правильних і неправильних відповідей, вислухати точку зору кожного учасника з проханням довести свою власну позицію.
Вправа «Модель здоров’я». (5-7 хв.)
Всім групам пропонується образно зобразити модель здоров’я, в яку можуть входити всі складові (фізична, психічна, соціальна, духовна, особистісна складова здоров’я). 10 хв.
Групи презентують модель.
Групи обмінюються своїми моделями. Далі, група, якій дісталася чужа модель, руйнує її, тобто імпровізує чинники, що руйнують здоров’я (розривають аркуш, який готувала інша група).
Після цього розірваний аркуш повертається авторам, вони намагаються відновити зруйноване здоров’я.
Спробуйте відновити своє здоров’я.
Що ви відчували, коли руйнувалось ваше здоров’я?
Що ви відчували, коли руйнувалось здоров’я інших?
Чи легко відновити зруйноване здоров’я?
Вправа «Чому люди палять?»
Необхідно з’ясувати фактори, що впливають на бажання почати палити і наслідки паління. Об’єднуємо учасників у 2-3 групи. Наприклад, за кружечками різного кольору. Робота в групах (10 хв.) На аркушах паперу написати відповіді на питання, чому люди починають палити і чому продовжують це робити. Кожна група презентує свою роботу.
Висновок: усі причини, що змушують людину палити і сприяють продовженню процесу тютюнопаління, можна об’єднати в кілька груп:
соціальні;
фізіологічні;
психологічні;
виховні;
пізнавальні.
Обговорення: чи може людина обійтися без паління, яким способами можна вийти з ситуації, яка склалася, не починаючи палити?
IX. Завершення тренінгу (5-10 хв.)
Підсумок Повернемось до початку заняття … Чи виправдалися наші сподівання щодо сьогоднішнього заняття?
Як отримати і використовувати зворотний зв'язок
У цьому проекті ви матимете змогу отримати зворотний зв'язок як безпосередньо від учасників тренінгу, так і за допомогою спеціальних процедур оцінювання.
Завершуючи кожен окремий тренінг, запропонуйте учасникам продовжити фразу: «На цьому тренінгу я .» (усвідомила, що ., дізнався про те .).
Попросіть їх проаналізувати власні очікування і по черзі висловитися, справдилися вони (повною мірою, частково), не справдилися чи виявилися недоречними, і відобразити стікерами на «сонці» чи «хмаринці».
Навчились? Чи позбавилися своїх побоювань?
Виразіть своє відношення до сьогоднішнього заняття (різнокольоровий килимок: красний колір, жовтий, фіолетовий)
Виховний захід «Подбай про своє здоров'я»
Мета: спонукати учнів до аналізу способу життя свого та своєї родини, викликати бажання вести здоровий спосіб життя.
Вступ
Сьогоднішня виховна година – має бути вільне спілкування. Нікого з вас до неї не готували заздалегідь. Кожен може висловити свою думку, поставити запитання, дати пораду, поділитися досвідом.
Щоб розкрити цю тему розмова піде про те, як ви розумієте це, чи переконанні у доцільності, більше того – у необхідності вести здоровий спосіб життя.
Щоб не відхилятися від головної думки розмови, пропонуємо основні питання, на які ви повинні давати відповіді. У процесі розмови ви можете поставити запитання, які виникатимуть у вас.
Основні питання за писані на дошці зліва. Справа, на закритій частині дошки, записані відповіді. Але відкриємо ми їх тоді, коли ви дасте свої відповіді, висловите своє бачення. Відкривши, проаналізуємо, чого ви не врахували, на що не звернули уваги або чим можна доповнити те, що записано.
Питання (Відповіді)
Що є найбільшою цінністю у житті людини? Здоров’я.
Що таке здоров'я? Стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб чи фізичних вад.
Від чого залежить наше здоров'я? Від спадковості – 20%. Від медицини – 10%. Від екології – 20%. Від способу життя – 50%.
Чи звернули ви увагу від чого найбільше залежить здоров'я? Чи погоджуєтеся ви з цим?
Що таке спосіб життя? Співвідношення праці і відпочинку, харчування, сон, характер спілкування з людьми.
Який спосіб життя ви вважаєте здоровим? Який зберігає і зміцнює здоров'я (фізичне і моральне).
Назвіть основні складові здорового способу життя. Фізична і розумова праця, здорове харчування, дотримання гігієни та режиму фізкультури, загартування.
В якому розумінні можна стверджувати що "праця створила людину"? Працюючи. Людина не лише створює необхідні для забезпечення життя матеріальні засоби, а й сама розвивається, духовно зростає, удосконалюється.
Яка праця на вашу думку важливіша фізична чи розумова? Як без однієї так і без другої немислиме людське життя.
Для чого потрібно дотримуватися гігієни та режиму? Для профілактики захворювань, для забезпечення нормальної роботи всіх ланок нашого організму.
Яке харчування ви вважаєте повноцінним?
2–3 рази в день вживати гарячу першу страву;
щоденно їсти фрукти та овочі;
не переїдатися.
12. Як підтримувати свою фізичну форму? Виконувати ранкові зарядки, відвідувати уроки фізкультури, щоденно активно рухатися, проводити вихідні на свіжому повітрі (спортивні ігри, туристичні походи тощо).
13. Скільки часу потрібно витрачати на сон? Не менше 8 годин на добу
Учитель. Як бачимо, більшість із вас правильно розуміє і сприймає суть здорового способу життя. Але, як виявляється, перешкодою цього є багато спокус. Людині потрібні і знання, і культура, і сила волі, щоб протистояти їм. Тому слід пам'ятати очевидне: щастя, до якого всі ми прагнемо, неможливе без здоров'я, здоров'я неможливе без піклування про нього, а піклуватися потрібно вміти і хотіти. Треба знати, що для здоров'я корисне, а що шкідливе, що від Бога, а що від лукавого, який шлях веде до розквіту і гармонії сили та краси, а який — у прірву.