Сторінка
23

Сучасні підходи до організації роботи з дітьми з особливими освітніми потребами

Вимога сучасної корекційної педагогіки- поставити в центрі роботи дитину з особливими освітніми потребами і сім'ю та максимальне дотримання їхніх прав. Необхідно суттєво підвищити роль фахівців у процесі захисту прав дитини. Якщо фахівці не розуміють прав та потреб дитини, тоді їхня робота значно втрачає ефективність. Вони повині орієнтуватися в правовому полі, щодо прав дітей з психофізичними вадами, а також власних прав та обов'язків, використовувати ці знання на користь дітей-інвалідів.

Крім того, батьки мають знати свої права і вимагати їх дотримання щодо дитини з особливими потребами. Важливим є методичне і нормативно- правове забезпечення роботи команди. Корекційний педагог, вихователь, соціальний педагог - дуже важливі люди для дітей з особливими потребами не лише з точки зору навчання. Дитина з особливими потребами знаходиться у значній емоційній залежності від фахівців. Саме від ставлення педагогів до дитини залежить рівень соціальної адаптації, інтеграції дитини та її психологічний комфорт. Тому дуже важливо, щоб корекційні педагоги, вихователі, соціальні працівники, психологи, інші фахівці навчально- виховних закладів знали як індивідуальні потреби кожної дитини, так і її права та керувалися цими знаннями у практичній діяльності. Фахівець завжди повинен діяти відповідно до вимог права та потреб дитини. Для працівників закладів дитина має бути насамперед людиною, а фахівець - її помічником, другом, порадником, захисником і завжди діяти в її інтересах. Забезпечення декларованих законодавством прав дитини, надання їй допомоги в їх захисті залежить як від професійного рівня фахівця, так і від бажання допомогти дитині знайти вихід в кожній конкретній життєвій ситуації.

Згідно кваліфікаційних характеристик вчитель-дефектолог, вчитель- логопед, вихователь соціальний та інші фахівці, які працюють у спеціалізованому навчально-виховному закладі, повині знати нормативну правову базу, а саме Закон України "Про освіту" ( 1060-12 ); Конвенцію про права дитини ООН; Державний стандарт спеціальної освіти; Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" ( 875-12 ); Стандартні правила забезпечення рівних можливостей для інвалідів ( 995 306 ); інші нормативно- правові акти та документи з питань навчання і виховання дітей з аномаліями у розвитку.

Рекомендації для фахівців щодо дотримання особистих прав дитини

Поради щодо розвитку дитини Пам'ятайте, дитина з інтелектуальною недостатністю має право на найповніше залучення до соціального життя та досягнення розвитку у найповнішому обсязі! (Конвенція, статті 23,29)

- Для забезпечення якомога кращого розвитку дитини-інваліда фахівці повинні спрямувати свої зусилля на створення умов, що забезпечують гідність дитини, впевненість у власних силах, задоволення різноманітних Інтересів. Фахівець повинен надавати допомогу дитині у вирішенні різноманітних питань і не допускати будь-яких ситуацій чи власної поведінки, які принижують дитину. Лише розуміння дитини, знання про її особливості та уподобання допоможуть фахівцям знайти індивідуальний підхід до кожної дитини.

- Опитайте батьків та саму дитину про її захопення, улюбленні заняття; (гри, людей, які їй подобаються. З цих розповідей Ви зможете зрозуміти, з ким з членів родини найбільше часу проводить дитина, хто має на неї найбільший вплив або від кого найбфльше залежить дитина, які завдання чи обов'язки виконує вдома. Якщо дитина має певні обов'язки вдома, доручіть їй подібні сфери відповідальності у групі, класі, закладі. Підтримуйте або прищеплюйте дитині розуміння відповідальності, активно залучайте до суспільного життя закладу.

- Ретельно сплануйте роботу з кожною дитиною та уважно слідкуйте за її прогресом, записуйте зміни, обговорюйте їх з батьками та іншими колегами. Індивідуально до темпераменту дитини сплануйте активну та спокійну діяльність. Якщо дитина швидко втомлюється, дозволяйте їй відпочити більше, аніж іншим дітям. Якщо дитина не бажає займатися певним видом занять, не примушуйте її, а знайдіть цікавий дня неї вид діяльності, який найбільше під ходить до теми.

- Залучайте дитину до творчої діяльності. Будь-яку роботу дитини схвалюйте. Не відмовляйте дитині в участі у музичному іуртку через те, що вона не розмовляє або не можи від творити мелодію пісні.

- Не забувайте, що дитині необхідно переключатися, розслаблятися та відпочивати.

- Спостерігайте за кожною дитиною. Спільно з батьками аналізуйте її успіхи та невдачі. Можливо, у дитини не розвинена дрібна моторика і тому вона не може правильно виконати завдання з письма. Дайте їй гру або завдання для розвитку моторики. Поясніть батькам необхідність виконання подібних занять вдома і порекомендуйте, як часто і коли їх має виконувати дитина вдома

- Ніколи не відмовляйте дитині у праві бути присутньою на заняттях або відвідування закладу, якщо вона має на це законне право. Не виганяйте її з класу/групи, не залишайте поза дверима у разі запізнання. Недопустимим є відмова фахівців у присутності дитини в закладі на підставі лише того, що батьки не попередили про її повернення після хвороби, якщо є відповідна довідка від лікарів. Адже на законних підставах ця дитина є вихованцем закладу і держава або батьки есплачують за її навчання.

Поради щодо виявлення поваги до особистості Пам'ятайте, жодна дитина не може бути об'єктом незаконного посягання на її честь і гідність! (Конвенція, статті 16,28)

Повага педагога до дитини проявляється в тому, як педагог звертається до неї у групі чи класі, як реагує на невдачі або успіхи дитини. Основою поваги є бачення в дитині, перш за все людини, а не хворого, якого треба лікувати, "виправляти". Якщо педагог розумітиме, що він допомагає дитині навчатися, ставлення до неї буде гуманним та доброзичливим і педагогу легше буде знайти індивідуальні методи для найкращого засвоєння нею знань та навичок.

- Спілкуйтеся з дитиною-інвалілом як з особистістю, не робить передчасних висновків щодо її нездатності, не переносьте на неї суспільні стереотипи та міфи.

- Спілкуйтеся з дитиною -інвадідом так само, як з її одноліткамми, обговорюйте такі ж самі теми. У ході навчання говоріть з нею про її права, права фахівців, батьків, інших людей.

- Не підвищуйте голос на дитину, не ображайте її, якщо вона не виконує завдання, намагайтеся бачити в дитині її сильні сторони. Звертайте увагу на її успіхи, хваліть та підбадьорюйте її.

- Не ігноруйте дитину, яка виявляє бажання щось Вам розповісти. Не намагайтеся прискорити розмову або уникнути її. Завжди слухайте дитину уважно. Краще не переривати дитину, не квапити її і не виправляти її вимову.

- Вчасно розпочинайте заняття, не запізнюйтесь, не вирішуйте особистих питань під час проведення занять у групі. Виключайте мобільний телефон під час ведення знять. Не примушуйте дітей довго чекати Вас, коли вони одягнені для прогулянки.

Поради щодо звертання до дитини

Пам'ятайте, кожна дитина має право на ім'я від народження

Дитина має право на захист від дискринаційного ставлення.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: