Сторінка
12
• Якщо вам потрібно пояснити щось складне, розподіліть інформацію на частини.
• Уникайте словесних Іптампів і образних висловів, якщо ви не впевнені у тому, що дитина їх знає. Не використовуйте сарказм і натяки.
• Викладаючи новий матеріал, розповідайте все крок за кроком. Надайте дитині можливість усвідомити кожен крок після пояснення. Якщо необхідно, використовуйте ілюстрації. Будьте готовими повторити кілька разів. Не зневірюйтесь, якщо вас з першого разу не зрозуміли.
• Ставтеся до дітей із затримкою у розвитку таксамо, як і до їхніх однолітків, обговорюйте з ними ті самі теми.
Деякі діти з затримкою у розвитку прагнуть догодити співрозмовнику і кажуть те, що, як їм здається, хочуть від них почути. Тому, щоб досягти достовірної інформації, ставте запитання на тему, яка вас цікавить, кілька разів, перефразовуючи їх.
Діти з труднощами у навчанні
Така форма порушення певною мірою прихована. У дітей спостерігаються труднощі концентрації уваги, запам'ятовування, пригадування та відтворення інформації, але не з самим процесом мислення. Досить часто такі люди мають дуже високий рівень інтелекту. Порушення пам'яті трапляються досить часто і є дуже різноманітними. З ними пов'язані функціональні обмеження слуху, мовлення, навчальних здібностей, уваги, організованості, координації, сприйняття та інтеграції інформації, гнучкості мислення тощо.
Відповідно, можна спостерігати різні ознаки проблеми:
• зі сприйняттям тексту (дислексія: дитина не сприймає друкований текст і не здатна трансформувати його у слова, Дислексію мають 5-10% населення);
• порушення в опануванні письма (дисграфія);
• труднощі опанування правил орфографії (дисорфографія);
• неспроможність сприймати інформацію на слух (або зорово);
• прямолінійне, негнучке сприйняття.
Коли ви розумієте, що дитина не сприймає інформацію в певній формі, запропонуйте іншу (не може читати — поясніть словами; якщо не сприймає на слух — запишіть тощо). Якщо вам складно виявити це — запитайте. Будьте відвертими зі своїм співрозмовником.
Порушення уваги з гіперактивністю
Порушення уваги з гіперактивністю пов'язують з мозковою дисфункцією, яка спостерігається досить часто (5-10% усього населення).
Основні рекомендації щодо навчання дітей з порушенням уваги:
• Розпорядок життя класу має бути з чіткими правилами, розкладом та добре сформульованими письмовими завданнями, написаними чіткими літерами.
• Краще, коли робоче місце для дитини з порушенням уваги відведено за першою партою (поруч зі столом учителя, але подалі від відволікаючих факторів).
• Вказівки мають бути короткими і чіткими, повторюйте їх кілька разів.
• Розклад має складатися з урахуванням обмеження здатності дитини концентруватися та сприймати матеріал.
• Усі завдання слід перевіряти.
• Керування поведінкою — основа навчання. Обговорення поведінки з дитиною у поєднанні зіншими педагогічними методами дає позитивні результати.
• Заохочуйте дітей з порушенням уваги, оскільки самооцінка має для них величезне значення. Відзначайте успішні приклади доречних дій та виконання навчальних завдань. Попросіть дітей вести щоденник, в якому вони записуватимуть події, що допомогли їм відчути себе впевненіше.
Діти з порушенням психічної діяльності
Часто такі розлади пов'язані з психічними захворювання та розладами центральної нервової системи. Людський мозок контролює сприйняття (зір, слух),пам'ять, мислення, мовлення, рівновагу, виникнення і прояв почуттів, дихання тощо. Будь-яка із цих функцій та їх синхронна робота можуть бути порушені внаслідок психічного захворювання. На сьогодні головна
Причина виникнення таких розладів ще недостатньо вивчена, але відомо багато обставин, що провокують початок хвороби, покращують або погіршують перебіг психічного захворювання.
Ознаками психічних захворювань є:
• виникнення різко виражених змін у повсякденній поведінці (надмірність або відсутність сну, апетиту,неуважність, загальмованості або надмірна збудженість, що не була притаманна людині раніше);
• ускладнення мислення та спілкування;
• манія, нав'язливий стан (настирливі й нічим не виправдані спроби розпочати якусь діяльність, що не підходить до місця та часу, домінування певної ідеї тощо);
• негативізм, у тому числі відмова від допомоги;
• зловживання алкоголем і наркотиками;
• тривала депресія;
• ілюзії та галюцинації;
• неспроможність впоратися зі щоденними справами;
• раптові зміни настрою тощо.
Найбільш поширеними психічними захворюваннями є маніакально- депресивний психоз та шизофренія.
Маніакально-депресивний психоз — періодичні зміни настрою (від сильного збудження й ейфорії до пасивності та пригніченості).
Шизофренія — це загальна назва групи психозів, за яких стан характеризується аномальним мисленням, поведінкою та емоціями.
Поведінка, ступінь розладу психіки таких людей може варіюватися, залежно від форми, характеру перебігу та індивідуальних особливостей особистості.
Тому неможливо описати «типову поведінку шизофреніка», окреслити остаточний перелік симптомів.
Важливо знати, що хронічне психічне захворювання завжди проявляється хвилями: загострення — це наростання, або «атака» хвороби, а ремісія — сприятливий період, коли лише незначні коливання стану і певні дивні вчинки відрізняють хвору людину від здорової.
Психічні порушення — це не те саме, що затримка у розвитку. Люди з психічними розладами можуть відчувати емоційні розлади або збентеження, які ускладнюють їм життя. У них може бути свій особливий, мінливий погляд на світ. Не слід думати, що люди з психічними порушеннями обов'язково потребують додаткової допомоги і специфічного ставлення до них Ставтеся до осіб з психічними порушеннями як до особистостей. Не варто робити передчасні висновки на основі досвіду спілкування з іншими людьми з такою ж формою інвалідності. Не варто думати, що люди з психічними порушеннями більше за інших схильні до насильства. Це міф. Як і те, що люди з психічними порушеннями мають проблеми в розумінні, або вони нижчі за рівнем інтелекту, ніж більшість людей. Побутує помилкова думка і про те, що люди з психічними порушеннями не здатні працювати і вчи^тися. Вони можуть виконувати багато обов'язків, які потребують певних навичок і здібностей.
Не думайте, що люди з психічними порушеннями не знають, що для них добре, а що — погано. Якщо людина із психічними порушеннями засмучена або відчуває стрес, запитайте її спокійно, що ви можете зробити, аби допомогти їй. Можливо, потрібно буде зв'язатися з кимсь із її близьких (батьками, якщо йдеться про дитину).
Епілепсія — це наслідок порушення центральної нервової системи, причини якого остаточно не з'ясовані. Інколи епілепсія передається спадково, а також може бути спричинена травмою голови. Практично в кожній школі можуть бути діти, в яких стаються епілептичні напади. Це трапляється в однієї дитини із сотні. Вони виникають внаслідок порушення мозкової діяльності.
Тіло дитини починають зводити судоми, в цей момент вона не контролює себе. Напади можуть статися у будь-який період доби. Під час нападу епілепсії — раптового й відносно короткочасного — може спостерігатися втрата свідомості, падіння та судоми, які проявляються в напруженні всієї мускулатури, часто із закиданням голови і прикусом язика, потім, протягом 1-2 хвилин, спостерігається здригання мускулатури. Дитину необхідно покласти на горизонтальну поверхню, розстібнути комір сорочки та поясок і стежити, щоб вона не прикусила язика. Для цього необхідно між верхніми і нижніми зубами помістити щось тверде, наприклад, ложку, ручку тощо. Іноді діти не можуть пригадати, що з ними сталося, не розуміють, де вони, що відбувається. Родичі або лікар зобов'язані поінформувати шкільний медперсонал і педагогів про наявність нападів у дитини та пов'язані з цим обмеження. Якщо немає особливих вказівок, дитині з епілепсією має бути дозволено брати участь у всіх спортивних і масових заходах, що проводяться у навчальному закладі.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розвиток академічних компетенцій студентів вищого навчального закладу
Методика проведення і організація фронтальних лабораторних робіт з теми: "Взаємодія тіл"
Сутність педагогічного спілкування
Використання усної народної творчості у мовленнєвому розвитку дітей дошкільного віку
Подолання мовно-рухових порушень при дитячих церебральних паралічах