Сторінка
25
Дитина є недієздатною в повному обсязі, але має всі людські права і, особливо, на захист від жорстокого поводження,від насильства різних видів і форм.
Як правило, жорстоке поводження з дитиною - це комплекс дій дорослих чи дитячого колективу, воно незводиться до одного якогось прояву чи ознаки.
В основі жорстокого поводження з дітьми лежить нерозуміння цінності дитини, відсутність системи демократичних цінностей, які визначають модель сімейного життя і родинного виховання в конкретній сімї.
Жорстоке поводження з дітьми в школі, виховній установі з боку вчителів, вихователів щодо дітей виявляється у наступному:
приниженнях, постановці в кут; битті; роздяганні дитини перед іншими як способу покарання; нагадуванні при класному колективі про недоліки дитини,особливості сім'ї, сімейні події, про які вчителю стало відомо; непосильній праці; ігноруванні фізичних потреб дитини (заборона піти до туалету); існуванні "любимчиків" та "паріїв"; підвищеному тоні, крику, необгрунтованих, неадекватних оцінках; суворій дисципліні, яка тримається на страху, а не на інтересі до навчання; авторитаризмі, вимогах без пояснень; недоцільних вимогах до зовнішнього вигляду дитини (зачіски, форми) і застосуванні дій щодо його покращення - підстригання власноруч, зняття прикрас, відбір мобільних телефонів тощо; розбещенні.
Мають місце непоодинокі випадки приниження гідності дітей педагогами. Нерідко конфіденційна інформація щодо проблем дитини та її сім'ї розголошується і стає предметом обговорення у класному колективі, серед батьків, що травмує психіку , погіршує моральний стан дитини.
Засобом психологічного тиску в руках окремих педагогів стало обесцінювання навчальних досягнень учнів.
Насильство в родині та в закладі - будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного характеру одного члена людини родини стосовно іншого члена сім'ї людини, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена родини як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичного чи психічного здоров'ю.
В широкому значенні є чотири види або категорій поганого поводження з дітьми:
A. Фізичне насильство
Б. Сексуальне насильство
B. Емоційне насильство Г. Економічне насильство
Фізичне насильство - умисне нанесення одним членом родини іншому побоїв, тілісних ушкоджень, що може призвести або призвело до смерті постраждалого, порушення фізичного чи психічного здоров'я, нанесення шкоди його честі та гідності. Фізичне насильство відноситься до вживання фізичної сили, яке може привести до різного роду фізичним травмам. (Закон України "Про охорону дитинства" ст.1; Сімейний кодекс України 10 січня 2002 року, №2947-111; Закон України "Про попередження насильства в сім'ї", ст.1)
Сексуальне насильство - протиправне посягання одного члена сім'ї на статеву недоторканість іншого члена сім'ї, а також дії сексуального характеру стосовно неповнолітнього члена сім'ї (сексуальні натякі, торкання, висловлювання, примусовий перегляд журналів, фільмів з непристойними сценами тощо). Сексуальне насильство відноситься до залучення дітей і підлітків в сексуальну діяльність з людьми більш старшого віку без розуміння ними того, що вони роблять, та/або без їх згоди.
Психологічне насильство - насильство, пов'язане з дією одного чдена родини на психіку іншого члена сім'ї шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе або завдається шкода психічному здоров'ю.
Емоційне насильство по відношенню до дитини включає такі види поведінки, як сильне приниження, кричуще порушення і інтимної сфери дитини, постійний осуд, сильні покарання і т.д.
Економічне насильство - умисне позбавлення одним членом сім'ї іншого члена сім'ї житла, їжи, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалий має передбачене законом право, що може призвести до його смерті, викликати порушення фізичного чи психічного здоров'я.
Недбале ставлення до дитини - будь-які дії або бездіяльність стосовно дитини з боку батьків, осіб які їх замінюють або інших дорослих, в наслідок чого порушується здоров'я та добробут дитини або створюються умови, які заважають його фізичному чи психічному розвитку та порушують його права.
Жорстоке поводження з дитиною включає:
- будь-які фізичні покарання (або погрози ними);
- зловживання владою батьків або осіб, що замінюють, стосовно дитини, які приносять страждання дитині та негативно впливають на її життя, здоров'я та розвиток;
- - будь які інші дії фізичного чи психологічного характеру, які завдають страждань дитині, загрожують її життю та приносять шкоду її здоров'ю та розвитку.
Головна мета у профілактиці жорстокого поводження з дітьми полягає в розширенні усвідомлення і знань населення відносно масштабів цієї проблеми і її наслідків. Зміна відношення населення до проблеми жорстокого поводження з дітьми напевно приведе до соціальних і юридичних реформ.
Слід розробити різні учбові програми, направлені на батьків і включаючи освіту з питань розвитку дитини, засновані на існуючих накопичених професійних знаннях, а також що містять конкретне керівництво по діях батьків по відношенню до дитини залежно від ситуації і рівня розвитку дитини.
Слід розробити профілактичні програми для дітей (наприклад, CAPS), які включають такі елементи, як право дитини сказати "ні", законність недоторканності тіла і розпізнавання ознак небезпеки.
Методи ефективної профілактики
Необхідно створити різноманітні " гарячі лінії " зв'язки, будь то для дітей, для батьків, для фахівців або для зацікавлених громадян, ці "гарячі лінії" забезпечують прямі консультації для анонімних користувачів.
Важливим "інструментом" є використовування різних засобів масової інформації. Широке використовування телебачення, радіо і газет надає відмінну можливість для проведення систематичної кампанії по попередженню жорстокого поводження з дітьми. Можна опубліковувати спеціальні статті по проблемах, пов'язаних з жорстоким поводженням з дітьми, в дитячих і молодіжних журналах або в інших засобах масової інформації, орієнтованих на дітей.
Проблема жорстокого поводження з дітьми є класичним перетином індивідуальних, сімейних і суспільних проблем.
Запобігання жорстокого поводження з дітьми є величезною задачею. Процес її рішення є повільним, часто що розчаровує і вимагає ініціативи, знань, переконань і терпіння.
Усі міжнародні документи акцентують увагу на основних правах дитини з особливими потребами щодо включення в життя громади, виховання в атмосфері психологічного комфорту в родині, створення умов для налагодження та підтримки соціальних контактів, а також спеціального втручання спеціалістів різних фахів, що сприятиме розвитку особистого потенціалу, адекватній оцінці власних якостей, набутттю навичок позитивного сприйняття оточуючого середовища та толерантному ставленню до неї.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Педагогічні умови виховання у дітей старшого дошкільного віку почуття любові до рідного міста
Роль освітньо-виховних занять у підготовці дітей п'ятого року життя до навчання у школі
Розвиток недільних шкіл в Україні
Дидактичний проект підготовки робітника спеціальності "Інженер з механізації та автоматизації виробничих процесів" з поглибленою розробкою технологій навчання
Розумове виховання обдарованої дитини