Сторінка
24

Сучасні підходи до організації роботи з дітьми з особливими освітніми потребами

- Уникайте безіменного звернення до дитини (дитинко, дівчинка, хлопчик). Ніколи не застосовуйте у спілкуванні з дитиною терміни, які накладають на неї тавро (хвора, дебіл, неповноцінний, епілептик, слабоумний та інші), вони несуть відбиток медичної моделі і демонструють неповажне ставлення до дитини. Перш за все, запитуйте у самої дитини та її батьків, як краще її називати.Те саме стосується і спілкування з батьками. Неприпустимим є звернення "мамаша, мамочка або жіночка", адже до Вас діти та батьки звертаються на ім'я, по-батькові.

Поради щодо надання інформації Пам'ятайте дитина має право на доступність інформації та захист від шкідливої інформації.

- Коли дитина зараховується до закладу або Ви починаєте з нею працювати, обов'язково повідомте їй та батькам про те, що відбуватиметься. Поясніть їхні права та можливі способи їх реалізазії. Надайте повну інформацію про систему оскарження у разі порушення прав дитини (Етичний кодекс, МК, скринька довіри, органи опіки та піклування, служби у справах неповнолітніх, центрів соціальних служб для молоді, інші уповноважені органі за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів).

- Обов'язково поінформуйте батьків про методи та заходи, які застосовуються для корекції, лікування чи реабілітації. При цьому надавайте правдиву інформацію про можливі ризики чи небажані наслідки.

Згідно з Законом Україну "Про спеціальну освіту " для найкращого сприйняття інформації дітьми з психофізичними вадами повинні бути створені або використоватися спеціальні (адаптовані) освітні програми, спецільні методи навчання , адаптовані підручники та спеціальні індивіальні технічні засоби навчання

Обов'язково надайте батькам вичерпну інформацію про будь-які зміни у стані дитини або нові заплановані методи, методики, експерименти тощо. Батьки дитини мають право бути присутнім при обстеженні дитини ПМТТК, обговорювати результати обстеження, оскаржувати висновок цієї комісії, безкоштовно відвідувати з дозволу керівника навчального закладу заняття з метою одержання спеціальних знань для більш ефективного виховання і розвитку дитини

- Добираючи літературу, наочні матеріали для занять, готуючи ситуативні приклади для занять, пам'ятайте, що така інформація має бути позитивно- орієнтована, сприяти соціальному та психічному комфорту дитини, її здоровому розвитку

- Поважно ставтеся до інформації, яку надає Вам дитина. Відповідно до міжнародного права отримання інформації безпосередньо від дитини з психо-фІзичними вадами є одним з основних принципів моніторингу дотримання її прав.

- Якщо дитина розповіла Вам про випадок образи чи фізичного насильства, не залишайте цю інформацію поза уваги - спробуйте отримати про випадок більше інформації. Для з'ясуванняабо уточнення інформації, яку Вам намагається передати дитина, варто задати точні питання, які потребують відповіді "так" або "ні". Випадок необхідно обговорити з колегами. Усі факти, якщо такі виявилися, необхідно зафіксувати у протоколі. У разі необхідності, повідомте про цей факт тим, хто може захистити дитину. ( адміністрація, МК, органи опіки та піклування, служби у справах неповнолітніх, центрів соціальних служб для молоді, інші уповноважені органі за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів)

- Надавайте дитині можливість обирати і якомога більш самостійно приймати рішення. Пам'ятайте, що не можна захистити дитину від усіх непередбачуваних ситуацій, в яких вона може опинитися, але Ви повинні надати їй інформацію про шкідливі наслідки, до яких може призвести та чи інша дія або вибір.

Поради щодо захисту та безпеки дитини

- Дізнайтеся у батьків та вивчіть документи дитини щодо стану її здоров'я, наявності хронічних хвороб, особливостей харчування та догляду.

- Обов'яково зберіть усі контактні дані батьків/опікунів або інших родичів дитини. Уразі захворювання, поранення або іншої небезпечної для дитини ситуації обов'язково повідомте батьків про випадок, порадьтеся ^ ними щодо можливої першої допомоги, можливості надати дитині ті чи інші ліки. Усі ваші дії та обставини випадку з дитиною зафіксуйте спеціальним протоколом.

- З метою забезпечення захисту дитини під часті шляху до закладу або додому запропонуйте батькам самим супроводжувати дитину. Увечері при залишенні дітьми дошкільного закладу вихователь зобов'язаний передати дитину батькам або іншій особі, що прийшла за нею за їх дорученням. В окремих випадках таке доручення оформляється письмово Якщо батьки невзмозі з якихось причин забезпечити такий супровід, візьміть з них розписку, що вони повідомлені про можливості небезпеки і те, що Ви не можете цю безпеку гарантувати. Запитайте у батьків про те, хто може забирати дитину із закладу і керуватися цією інформацією. Вихователь не має права віддавати дітей з дошкільного закладу неповнолітнім дітям, батькам у нетверезому стані.

- Дитину, яка захворіла протягом дня у дошкільному навчальному закладі, необхідно негайно ізолювати від інших дітей та повідомити про це батьків. (Інструкція по організації охорони і здоров'я дітейв дитячих у дошкільних закладах)

- Якщо у групі є дитина, у якої бувають приступи епілепсії, обов'язково дізнайтеся у батьків, як допомогти дитині в таких випадках, які ситуації можуть спричинити хвилювання і призвести до припадку. Зробіть усе можливе, щоб зменшити її травмування та стрес як для неї, так і для інших дітей.

Поради щодо невтручання в особисте життя та дотримання конфіденційності Пам'ятайте, що кожна дитина має право на невтручання в її особисте та сімейне життя!

- Не приймайте рішення за дитину щодо того з ким їй дружити, як провести вільний час, яку музику слухати, чим захоплюватися. Запитайте в неї про її уподобання та захоплення, уважно вислухайте, надайте рекомендації і допоможіть їй прийняти рішення щодо її особистого життя виключно в її інтересах.

- Дозвольте дітям принести власні речі, разом оформіть кімнату .В закладі передбачте місця для збереження особистих речей дитини, власних малюнків, поробок, олівців тощо. Ніколи не робіть "ревізію" і не викидайте власні речі дитини без її згоди. Краще залучіть її до спільного прибирання та складання речей.

- Не відбирайте у дитини улюблену іграшку чи іншу річ, вона принесла до закладу. Діти з ІН прив'язуються до однієї улюбленої речі, яку постійно носять з собою, розмовляють з ними, годують тощо. Найчастіше - це іграшки або фотографії. Інколи це можуть бути дивні для інших людей речі, в яких дитина бачить лише їй зрозуміле значення, можливо, завдяки таким речам відчуває захищеність або реалізацію певних потреб. Краще запитайте дитину, чому вона так любить саме цю річ і поясніть її дійсне призначення та найкраще місце для користування нею. Якщо дитина з ІН важко реагує на відсутність улюбленої речі, дозвольте дитині тримати її при собі у будь-яких ситуаціях.

Попередження жорстокого поводження з дітьми

Дитинство - це період відсутності дорослої відповідальності, узаконена залежність від турботи та економічної підтримки суспільства.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: