Сторінка
17

Сучасні підходи до організації роботи з дітьми з особливими освітніми потребами

• Забезпечити батьків належною інформацією щодо розвитку дитини, його порушень та можливостей реабілітації, щоб батьки могли компетентно і ефективно приймати рішення, які стосуються розвиткових потреб дитини.

• Забезпечити у тісній співпраці з батьками програму ранньої реабілітації порушень розвитку дитини, передавши батькам знання основних реабілітаційних методик та можливостей .застосування їх у повсякденному житті.

• Зміцнити соціальні ресурси сім'ї та по завершенню програми скерувати сім'ю в інші навчальні та реабілітаційні установи з метою подальшої реабілітації порушень розвитку дитини та її соціальної інтеграції.

Хто це робитиме?

Батьки та команда фахівців. Програма Раннє Втручання заснована на рівноправному партнерстві з батьками та командній формі праці. Партнерство полягає в першу чергу в визнанні за батьками визначальної ролі щодо розвитку своєї дитини. Завдання фахівців полягає у тому, щоб підтримати та зміцнити компетентність батьків, допомогти їм успішно виконувати свою батьківську роль. Стосунки партнерства базуються на взаємній довірі, повазі та відкритості до діалогу.

Щодо складу фахівців, то діяльність програми здійснюється мультидисциплінарною командою, в якій спеціалісти тісно співпрацюють між собою, оскільки тільки у такий спосіб сім'ї та дитині може бути надана цілісна, комплексна допомога. Командна діяльність побудована на принципі важливості та взаємодоповнюваності усіх фахівців та наголосі на інтеграцію спеціальностей в інтересах сім'ї та дитини.

Як працює програма?

Програма Раннього Втручання носить амбулаторний характер.

В її діяльності можна виділити три головні підпрограми:

• Діагностично-консультаційна

• Програма розвитку дитини

• Програма підтримки сім'ї

Головне завдання діагностично-консультаційної програми полягає у всебічному обстеженні дитини, її розвитку, а також сім'ї, її ресурсів, соціального оточення. Зазвичай обстеження проводять декілька спеціалістів різного фаху (лікар, психолог, реабілітолог та ін.) і в кінці діагностичного періоду відбувається представлення батькам даних обстеження та спільне планування індивідуальної програми для сім'ї та дитини.

Програма розвитку дитини забезпечує ранню реабілітацію порушень моторного, мовного, розумового та соціального розвитку дитини і забезпечується у тісній співпраці з батьками фахівцями фізичної реабілітації (до них входить крім власне реабілітологів, заняттєвий терапевт, фахівець з ортезування та візкової програми), логопедами, педагогами, психологами у відповідності до сучасних, ефективних, науково підтверджених методів ранньої реабілітації порушень розвитку дитини. Великий наголос у роботі цих фахівців є у поступовій передачі компетенції батькам, навчанні їх основних реабілітаційних принципів. Водночас цр не означає, що батьки мають замінити фахівців і заняття для розвитку дитини, які фахівці програми рекомендують батькам для виконання вдома, не повинні їх обтяжувати, виснажувати чи перешкоджати їм виконувати свої батьківські функції, які є першоважливими, але бути частиною гри, спілкування та звичного ритму життя сім'ї.

Програма підтримки сім'ї

Частково можна сказати, що усе, що робиться в Ранньому Втручанні, є підтримкою сім'ї і кожен фахівець робить свій внесок у спільне завдання допомогти сім'ї адаптуватися до життя у новій реальності. Втім цілий ряд підпрограм у Ранньому Втручанні є безпосередньо призначений батькам, а також братам і сестрам дитини з особливими потребами.

До них відносяться:

• Програма супроводу сім'ї

• Програма «Батьки для батьків»

• Інформаційна програма

• Програма для братів та сестер

• Програма домашнього відео тренінгу

• Програма групової ігрової терапії

Програма сімейного супроводу здійснюється соціальним педагогом, який є водночас сімейним психотерапевтом, і полягає у періодичних зустрічах з батьками, в ході яких іде розмова про те, як батьки сприймають свою дитину, її неповносправність, як кожен з них переживає це особисто і водночас, як це відбилося на стосунку між ними, на їх стосунку з здоровими дітьми, з іншими членами сім'ї. Головне завдання супроводу полягає у тому, щоб допомогти батькам вивільнити свої почуття, відверто говорити про свій біль, свої страхи, надії, сподівання. І тоді разом подивитися на життя своєї сім'ї, подивитися на різні можливі дороги, які відкриваються перед ними і свідомо вибрати той шлях, яким далі йти у майбутнє. Окрім питань внутрішньо сімейних розглядаються також стосунки сім'ї з їх соціальним оточенням, конструктивні шляхи розвитку та побудови цих стосунків, а також використання наявних та потенційних джерел допомоги та підтримки.

Програма «Батьки для батьків» відіграє надзвичайно важливе місце у програмі, оскільки дає можливість батькам зустрітися один з одним, поділитися своїми почуттями, здобутим досвідом, попередити один одного про глухі кути ти пастки на дорозі життя. Часто між сім'ями зав'язується глибока дружба, яка стає для них потужним джерелом підтримки. В групах ділення батьки можуть відкрито висловити свої почуття, знайти в інших розуміння та підтримку. Особливо сильним терапевтичним фактором є можливість «молодих» батьків спілкуватися з «досвідченими» батьками, які уже пережили кризу і змогли вийти з неї зміцнілими, з новим життєвим досвідом та мудрістю. Одні в одного батьки багато легше приймають пораду. Відчуття «ми не одні» додає сили:

«Якщо хтось не сприймає неповносправність дитини як трагедію, але вчиться жити з цим у позитивний спосіб, то ми зможемо теж».

Форми роботи програми є різноманітні: групи взаємодопомоги, індивідуальна взаємо-підтримка сімей, різні спільні соціальні заходи (походи, свята, поїздки і т.д.), виїзні семінари для батьків, літні табори та ін.

Інформаційна програма має за мету надати сім'ї усю необхідну інформацію, яка стосується як розвитку дитини, її медичних проблем, так і різних аспектів життя сім'ї, наявних соціальних ресурсів. Програма працює як у формі індивідуальних консультацій для батьків, так і групових семінарів. Для батьків є також можливість випозичати з бібліотеки програми книги та відеоматеріали.

Поза увагою програми Раннє Втручання не залишаються також здорові брати і сестри, для яких народження брата чи сестри з особливими потребами теж є чималим випробуванням і які також потребують уваги та підтримки. Програма для братів та сестер реалізується як у формі групових занять так і індивідуальних консультацій. Важливу роль відіграє також консультування батьків з питань стосунків між братами та сестрами.

Програма домашнього відео тренінгу (ДВТ) забезпечується в домашніх умовах психологами-відеотренерами. Суть методу полягає в аналізі характеру спілкування, виділенні та підтримці позитивних елементів комунікації. Наголос робиться на сильних сторонах і можливостях батьків та дитини. Метод ДВТ виходить з усвідомлення, що позитивні стосунки з батьками є необхідною умовою здорового розвитку дитини. Тренер записує на відео ситуації, які трапляються щоденно (гри, прийому їжі та ін.). Аналізуючи записані ситуації, він наголошує на тих моментах, де спілкування було успішним. Ці ситуації демонструються сім'ї на наступній зустрічі і обговорюються з батьками. Таким чином батьки можуть бачити, що навіть у дуже складних ситуаціях вони є успішними. Це додає їм впевненості у власних силах та можливостях.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: