Сторінка
1

Форми і методи навчальної роботи. Лабораторно-практичні заняття з тваринництва

В становлення незалежної Української держави, одним із головних завдань є відродження і розбудова національної системи освіти. Завдання, що постають з Державної національної програми «Освіта», передбачають подальший перспективний пошук шляхів розвитку школи, поліпшення підготовки молоді до трудової діяльності з використання сучасних досліджень психолого-педагогічних наук, залучення учнів до вивчення сучасного сільського господарства, створення умов до включення його у трудову діяльність.

Існуюча в нашій країні система освіти не задовольняє вимоги, які ставляться перед нею в умовах розбудови української державності, культурного та духовного відродження українського народу.

Основні завдання реформування освіти в Українській державі – виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної і рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй.

Національне, естетичне виховання та трудове навчання учнів є соціальним замовленням нашої держави, кінцевою метою якого є гармонійний розвиток особистості, формування людини, яка б не була відірваною від національних джерел і змогла стати гідним членом суспільства. Виконання цих вимог та поставлених завдань залежить від професійного і культурного рівня розвитку вчителя трудового навчання, від якого залежить доля розбудови народної освіти та її подальший розвиток.

При побудові і розвитку нової, незалежної держави особливо необхідно проявляти турботу про молоде покоління. Тому школа повинна дати учням не лише знання і вміння, а й готувати їх до життя в нових економічних умовах, де на перший план будуть винесені вміння творчо вирішувати всі виробничі та життєві проблеми. Тому необхідно залучати учнів до занять народними ремеслами та сільського господарства. Вони дозволяють цілеспрямовано формувати аксіологічні уявлення дітей, збагачують процес становлення їхньої свідомості.

Все це, потребує вдосконалення професійних знань та умінь вчителя в галузі сільського господарства, а також удосконалення вміння керувати процесом професійного та трудового виховання учнів.

Заохочуючи учнів до кращого досягнення сільського господарства, до творчості, педагог повинен формувати їхнє світосприймання, розвивати бачення краси оточуючого світу.

У процесі трудового навчання розв’язуються завдання спільні для всіх навчальних предметів: всебічний розвиток особистості, підготовка до життя і праці, формування світогляду дитини. Однак ці завдання розв’язуються на специфічному навчальному матеріалі, і тому для їхнього виконання ставляться характерні лише для трудового навчання завдання: вивчення правил техніки безпеки, навчання технології переробки продукції птахівництва.

Освітнє і виховне значення навчальних завдань також має свої особливості в порівнянні з іншими навчальними предметами. Вони вирішуються у процесі практичного навчання, яке включає вправи, лабораторні роботи, екскурсії тощо. А залучення школярів до суспільно – корисної праці сприяє ефективному підвищенню трудовому навчанню та виховання. У процесі трудового навчання створюються найсприятливіші умови для виховання любові до праці, поваги до людей, оскільки ці якості формуються не внаслідок словесної агітації, а в процесі включення учнів у трудову діяльність. Також створюються сприятливі умови для розвитку просторової уяви, технічного мислення, чуттєвого сприйняття, старанність та охайність в роботі, уміння встановлювати зв’язки між різними об’єктами і процесами праці.

Трудове навчання передбачає ознайомлення учнів з деякими видами професій промислового і сільськогосподарського виробництва, а також сфери обслуговування населення, що в майбутньому допоможе учням 10 – 11 класів вибрати собі професію.

Учні одержують міцні знання на уроках обслуговуючої праці за допомогою практичних умінь з обробки різноманітних матеріалів, ріжучих інструментів, пристроїв та побутових машин, догляду за тваринами тощо.

Обґрунтування змісту конкретних тем і розділів, повинно полягати у виборі матеріалу, що має наука, а також у систематизації відібраного матеріалу в певній послідовності, яка враховує вікові особливості учнів, їхні знання та вміння.

Велику роль у розвиткові особистості учня відіграє розведення та годівля свійських тварин. Тому що в процесі залучення учнів до їх годівлі, а саме свиней, в них розвивається відповідальність та повага до навколишнього світу.

Тому важливо, щоб учні вивчали дану тему: «Технологія догляду за тваринами», щоб сільське господарство увійшло в життя дитини, оточувало її, радувало, породжувало потребу у власній сільськогосподарській діяльності.

Розробка календарно-тематичного плану по темі «Технологія догляду за тваринами»

Планування занять займає важливе місце в роботі вчителя трудового навчання. При цьому складають календарні плани та плани-конспекти уроків.

Календарно-тематичний план складають для того, щоб передбачити, скільки потрібно матеріалів, коли їх слід придбати і яким додатковим устаткуванням та інструментами поповнити майстерні.

Залежно від місцевих умов календарно-тематичний план можна складати відразу на навчальний рік, на півріччя або чверть. Якщо школа має постійне і надійне джерело постачання матеріалів, план можна складати на цілий рік, бо є впевненість, що він буде виконаний. Якщо матеріали надходять з випадкових джерел і не можна наперед запланувати матеріали за асортиментом, то план складають на коротший період, але не менше, як на чверть. Для практичних робіт, які не можна виконувати фронтально, складають окремий графік.

Наведений нижче календарно-тематичний план дає змогу узагальнити усе необхідне для даної теми, заздалегідь підрахувати скільки буде використано матеріалу для об'єктів праці. Надає можливість визначити скільки необхідно інструментів для загального користування і які саме, які види наочних посібників доцільно використовувати.

п\п

Тема уроку

Тривалість

Тип уроку

Мета уроку

Наочні посібники

ТЗН

Назва практичної роботи

Матеріали

Обладнання

та іструменти

Міжпрдметні звязки

Теор. частина

Практ. частина

сорт

На

учня

На

всю груп.

     

1.

Технологія отримання основних видів продукції тваринництва.

20 хв

25 хв

комбінований

1. Навчальна: Основні породи ВРХ

2. Виховна: естетичність і повага до людської праці.

3. Розвиваюча: образне мислення, пам'ять, увага, уява.

Плакати

 

Розв'язання практичних задач

     

Робочі зошити, ручка, лінійка, олівець

Географія, зоологія.

2.

Основні види продукції свинарства в залежності від порід. (сало, м'ясо, бекон)

15 хв

30 хв

комбінований

1. Навчальна: породи свиней.

2. Виховна: точність, уважність.

3. Розвиваюча:

– розумові якості:зорова пам'ять.

– чуттєві якості:зір, дотик

Плакати: Породи свиней.

 

Практичні вміння: Розрізняти породи свиней за зовнішнім виглядом.

     

Робочі зошити, ручка, олівець, лінійка.

Географія, зоологія.

3.

Продукти бджільництва (мед, віск, пилок, прополіс, бджолина отрута)

20 хв.

25 хв.

комбінований

1. Навчальна: Продукти бджоли –їх місце у житті людини.

2. Виховна: точність, уважність.

3. Розвиваюча: образне мислення, пам'ять, увага, уява.

Плакати: показ продукції бджільництва.

 

Оцінка продукції бджільництва.

     

Робочі зошити, ручка, олівець, лінійка.

Фізика, географія.

4.

Основи технології утримання бджіл та догляд за ними.

15 хв.

30 хв.

комбінований

1. Навчальна: біологічні особливості медоносної бджоли.

2. Виховна: точність, уважність, охайність.

3. Розвиваюча:

розумові якості:зорова пам'ять

– чуттєві якості:зір, дотик

– рухові якості:рухи рук

Плакати: Санітарно-гігієнічні умови на пасіці.

 

Правила безпечного поводження з бджолами.

     

Робочі зошити, ручки, олівці, лінійка. Таблиці

Геометрія, зоологія.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: