Сторінка
5
Ознайомлення з основами виробництва
Учні повинні розуміти, що виробництво безперервно розвивається, удосконалюється. Уявлення про розвиток виробництва, удосконалення знарядь праці і способів обробки матеріалів налаштовує підлітків на творчу діяльність. Розвиток виробництва можна спостерігати і у темі «Технологія догляду за тваринами». Адже ще на ранніх етапах свого розвитку, людина розводила, приручала тварин. Так і виникло сучасне сільське господарство, яке поширилось по всій країні. Продавність його існування неодноразово описувалось в книгах письменниками та науковцями.
Ще в недалекому минулому в окремих країнах розводили значну кількість сільськогосподарських тварин. Сучасне промислове тваринництво – багатоприбуткова галузь виробництва. Інтенсифікація і спеціалізація галузі забезпечує широке застосування в тваринництві технологій з повною механізацією трудових процесів, використання високопродуктивних тварин, застосування досягнень науки і передової практики для збільшення виробництва м’яса при найменших затратах засобів і праці.
Виробництво м’яса тварин в нашій країні організоване в великих спеціальних об’єднаннях – свинофермах, а також великі спеціалізовані господарства по виробництву м’яса свиней. До них відносяться племінні, промислові і м'ясопереробні підприємства.
У процесі технічної творчості створюються умови для формування якостей характеру, що мають вирішальне значення в становленні особистості. Необхідною умовою розвитку технічної творчості є формування в учнів таких психологічних та інтелектуальних якостей, які дають людині можливість швидко орієнтуватися в умовах сучасної техніки. В процесі творчої діяльності важливу роль відіграють пізнавальні процеси, потреби, почуття, вольові дії.
Пізнання починається з відчуттів і сприймань. Розвиток відчуттів і сприймань дає можливість відбивати предмети і явища реальної дійсності в усій їх повноті. У процесі технічної творчої діяльності в учнів виробляється вміння виділяти відчуття окремих якостей і властивостей матеріалів, сприймати конструктивні особливості деталей вузлів і виробів в цілому.
У процесі технічної творчості розвивається увага учнів, бо їм доводиться планувати технологічний процес, зосереджувати свою увагу на будові деталей і вузлів виробу. При плануванні і виготовлені складніших виробів учням потрібна особлива концентрація уваги, щоб жодна з дрібниць не залишилася поза нею. Концентрована увага потрібна, наприклад, при виготовленні креслень. В інших випадках, навпаки, важливо вміти розподіляти увагу між декількома об'єктами, предметами і явищами. Виконання деяких робіт вимагає систематичного переключення уваги. Надзвичайно велике значення має для технічної творчості така якість уваги, як її сталість. Учень повинен уміти зберігати інтенсивність своєї уваги до кінця виконання роботи. Таким чином, учні навчаються своєчасно концентрувати, розподіляти і переключати увагу, зберігаючи її сталість, тобто вчаться володіти нею.
Позитивні емоційні реакції морального або естетичного характеру благотворно впливають на хід і результат навчального процесу. При тривалих заняттях вони можуть перетворитися на сталі почуття, риси особистості. У процесі технічної творчості створюються умови для формування вольових якостей учнів.
В результаті науково – технічного прогресу матеріально – технічна база тваринництва покращилась, розширяються і створюються нові підприємства з врахуванням досягнень науки і практики. Значно покращені утримання і годівля свиней. Концентрація тваринництва здійснюється на основі збільшення поголів’я самих тварин і розмірів виробництва. Подальший прогрес тваринництва в цілому і свинарства зокрема пов’язаний з розробкою більш сучасних технологій, будівництво підприємств нових типів, що виробляють м’ясо сільськогосподарських тварин.
На сьогодні розводяться нові породи свиней які забеспечують високу продуктивність свинарства.
Оскільки творчість дітей є закономірним продовженням творчості самої природи, то завдання учителя полягає у тому, щоб підтримати і розвинути ці природні здібності дитини. Під час розробки творчого проекту учням надається можливість проявляти свої творчі та розумові здібності. Якщо раніше вчитель виконував креслення майбутнього виробу на дошці, і в ході вступного інструктажу пояснював зміст завдання, то з введенням методу проектів учням надається можливість самостійно обирати проблему (виріб) відповідно до його інтересів та здібностей, визначати шляхи її розв'язку, і на основі цього виконувати креслення, складати відповідну технічну документацію на виріб, обмірковувати або усвідомлювати технологію реалізації творчого задуму. Однією з особливостей проектної діяльності є те, що перед дітьми постають завдання, які мають не одне, а декілька правильних розв'язків. Учні вперше вирішують проблему задовільним розв'язком і при цьому еталоном, на який можна було б дивитись відсутній.
Останні психологічні дослідження переконливо доводять, що в проектуванні, на відміну від традиційної практичної діяльності, більш активно формуються пізнавальні процеси. Так, наприклад, особиста відповідальність учня за виконання творчого проекту веде до появи довільності вищих психічних функцій. Зокрема, серед них такі, як: довільність пам'яті, уваги, цілеспрямоване сприйняття тощо. На організаційно підготовчому етапі учні вибирають і ставлять перед собою проблему, усвідомлюють значення майбутнього виробу як для самих себе, так і для суспільства в цілому. Учні здійснюють генерацію ідей, що є найважливішим елементом у проектній діяльності. Учень вчиться аналізувати, порівнювати, узагальнювати, проводити корекцію, планує свою наступну діяльність. На конструкторському етапі юні винахідники складають ескіз своєї конструкції, здійснюють підбір матеріалів та інструментів, визначають найдоцільнішу технологію виготовлення обраної конструкції, виконують економічні, екологічні та міні-маркетингові дослідження. На останньому етапі учні виконують заплановані операції, здійснюють самоконтроль та оцінку якості свого творчого виробу. Тут вони встановлюють, чи досягли своєї мети, який результат їх творчої праці.
Тож, на прикладі сільського господарства можемо бачити, що виробництво не стоїть на місті, а весь час розвивається.
Трудове виховання
«Праця створила саму людину» – ці відомі слова Ф. Енгельса показують значення праці в житті людини. Усе, що має людина, усе що ставить її над твариною, – усе це наслідки праці людини. У зв’язку з цим праця повинна зустрічати з боку людини лише повагу. Ставлення людини до праці залежить насамперед від виховання, від того, які приклади дають дитині її батьки, вихователі, вчителі.
Трудове виховання повинно здійснюватися за продуманим планом, в якому враховано індивідуальні особливості дитини. Найкращі умови для цього створюються в сім’ї і в процесі навчання. Адже навчання повинно бути виховуючим. Для трудового виховання найкращі умови створюються в процесі трудового навчання.
Трудове навчання є важливим засобом всебічного розвитку учнів. Трудове виховання проводиться у процесі безпосереднього залучення учнів до суспільно корисної праці.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Гра як основний вид діяльності дітей дошкільного віку
Розв'язування задач на побудову в 7-9 класах курсу планіметрії середньої загальноосвітньої школи
Методика проведення лабораторних занять з курсу "Застосування ІКТ у навчальному процесі з математики"
Психолого-педагогічне визначення готовності дитини шестирічного віку до школи
Творчі завдання як засіб формування пізнавальної активності старших дошкільників