Сторінка
3
В процесі вивчення теми об’єктом праці учнів є годівля свиней та складання раціону. Ця робота є доступною для учнів 8 – го класу, оскільки вивчення матеріалу відповідає рівню підготовки і можливостям дітей даного віку.
При роботі школярів з даним об’єктом праці будуть враховуватись індивідуальні можливості та особливості кожного учня.
Годівля свиней ґрунтується на вже відомій операції – складання раціону з використанням різних видів кормів. При їх годівлі буде застосована індивідуальна форма організації роботи, тобто кожен учень на основі визначених йому видів кормів має скласти раціон та нагодувати свиней.
Тож об’єкт праці, що пропонується при вивченні даної теми є простим та доступним для учнів і відповідає змісту програми.
Форми і методи навчальної роботи
Під методами навчальної роботи розуміють способи роботи вчителя і учнів за допомогою яких досягається оволодіння знаннями, уміннями і навичками, формується світогляд учнів, розвивається здібність учнів.
Методи навчання складаються з окремих елементів, які називають прийомами.
Щоб краще характеризувати методи трудового навчання їх намагаються класифікувати за різними ознаками. Проте жодна з існуючих систем класифікації методів навчання не є задовільною. Це пояснюється тим, що кожний із методів навчання, як правило, можна застосовувати для виконання декількох навчальних завдань, і, навпаки, для розв’язання кожного дидактичного завдання можна застосувати декілька методів навчання. Тому інколи не так просто зробити вибір методу навчання, крім того доводиться чергувати різні методи трудового навчання. Виклад нового матеріалу часто проводять з використанням різних методів – бесіда, пояснення, демонстрація.
На виклад матеріалу треба відводити не більше як 20 – 25% навчального часу. Розповідь на заняттях у майстерні застосовують порівняно рідко. ЇЇ можна використати, коли учням повідомляють про основні завдання навчання, тощо. Значно частіше застосовують пояснення, яке звичайно супроводжується демонструванням. Пояснювати доводиться будову інструментів, як правильно виконувати ту чи іншу роботу, тощо.
До розповіді і пояснення ставлять вимоги, які необхідно виконувати, щоб забезпечити досягнення дидактичної мети. Достовірність змісту, факти, які наводять учням, повинні якнайкраще відповідати змісту навчальної програми і бути науково-обґрунтованими. Не слід захоплюватись великою кількістю фактів, бо за ними інколи зникає суть навчального матеріалу.
Виклад матеріалу в логічно виправданій послідовності. Поняття «просте» і «складне» в науці і навчанні не збігаються. Практикою роботи доведено, що в зв’язку з цим при поясненні прийомів, процесів доцільно вдаватися до аналітико – синтетичного викладання матеріалу, а саме: спочатку ознайомити учнів з об’єктом в цілому, а потім розчленувати об’єкт на складові частини, вивчити їх і знову повернутися до об’єкта в цілому, розглянувши його глибше і досконаліше.
Чіткість і доказовість змісту трудового навчання, як правило, дає змогу використовувати теоретичні положення, з якими ознайомлюються учні і правила виконання трудових прийомів, якими вони володіють.
Культура мови вчителя, доступність її розумінню учнів. На заняттях у майстернях широко застосовується такий метод, як бесіда. Бесіду можна використовувати при викладанні нового матеріалу, коли вчитель спирається на знання учнів, при закріпленні і перевірці вивченого, при узагальненні вивченого матеріалу.
До бесіди вчитель готується, тобто підбирає питання, які були б зрозумілими учням, відбивали суть справи, і розміщує їх у доцільній послідовності.
Також на заняттях у майстернях застосовують лабораторні роботи для ознайомлення учнів з властивостями оброблюваних матеріалів і будовою інструментів, які при цьому використовуються. Лабораторні роботи можуть бути різної складності залежно від віку учнів і наявної матеріальної бази.
На уроках трудового навчання завжди словесні методи поєднуються з наочними. Слід зауважити, що унаочнення в трудовому навчанні є одною із головних умов правильної організації навчального процесу, бо зміст останнього пов'язаний з реальними технічними об'єктами і процесами. Вивчення цих об'єктів і процесів неможливе без ознайомлення з їх будовою або умовами, в яких вони протікають. Тому, як правило, на кожному уроці широко використовують наочність.
Крім словесних, наочних методів також застосовуються такі методи як практична робота, вправи, робота з підручником тощо. Саме вони формують в учнів вміння використовувати знання при виконанні роботи.
При вивченні теми «Технологія догляду за тваринами» вчитель може використовувати такі методи: бесіда, розповідь, пояснення для викладу нового матеріалу, пояснення правильності виконання тих чи інших завдань. Також проведення уроків неможливе без наочності (плакати, фото і т.д.).
Тож, як бачимо, що методів навчання, які може використовувати під час уроків вчитель дуже багато. Чим більше їх буде застосовано в навчальному процесі, тим цікавішим буде урок, діти краще сприйматимуть матеріал з даної теми.
Забезпечення правил безпеки праці
Щоб виключити можливість травматизму, необхідно забезпечити дотримання правил техніки безпеки під час виконання певних трудових прийомів та операцій.
Перше і найважливіше правило техніки безпеки – це організація робочого місця. Тобто це означає, що вчитель повинен створити технічні умови для успішної праці. До цих умов належать: чистота і порядок на робочому місці, правильне розташування столів, зручне розміщення інструментів і заготовок у робочій зоні. Робоча зона – це простір, у межах якого при зручному положенні тіла (тулуба, ніг, рук, голови) можна дістати потрібний робочий інструмент або матеріал. Цю зону необхідно враховувати під час роботи сидячі. Якщо робоче місце організоване правильно, то затрачається менше часу на виконання роботи. Перед тим як почати роботу по складанню раціону годівлі свиней, необхідно приділити велику увагу дотриманню правил техніки безпеки праці.
Забезпечення правил безпеки праці – одна з головних умов організації навчання на занятті.
Фізична праця, яка за своїм характером відповідає віковим можливостям організму і виконується в оптимальних умовах, сприяє розвитку, як окремих органів і систем, так і в цілому організму дитини і підлітків.
При виконанні роботи з даної теми у дітей можуть напружуватися м’язи рук і спини, що спричиняє стомлення.
Щоб запобігти значній втомі рук, потрібно робити легку гімнастику, щоб відпочили м’язи рук та спини.
Інструктаж з техніки безпеки потрібно проводити на кожному занятті. Для його проведення доцільно використовувати малюнки – плакати по правилах безпеки праці та демонстрації правильного і неправильного поводження з сільськогосподарськими тваринами.
Учитель повинен стежити, щоб учні дотримувались правил безпеки при користуванні різними приладами при годівлі тварин.
Під час роботи необхідно одягати спеціальні робочі манжети і фартух (халат), щоб запобігти забрудненню одягу. На протязі всього уроку учитель повинен слідкувати за дотриманням учнями правил техніки безпеки. Для цього при складанні завдань слід аналізувати їх з точки зору створення умов безпечної праці.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Науковий аналіз педагогічного випадку, ситуації, конфлікту, що стався у ЗОШ та ВНЗ
Виховання в сім’ї як першооснова інтелектуального розвитку особистості молодшого школяра
Використання творів живопису у формуванні мовленнєвої компетентності дошкільників
Опішнянська народна іграшка як засіб виховання дітей дошкільного віку
Педагогічні основи правового виховання дітей молодшого шкільного віку